Výnimočná expozícia v Maďarsku: Kaštieľ v Gyule vás prenesie do minulosti

08.03.2017 |   |    | 

Múzeá a historické pamiatky sa snažia bojovať o turistov rôznymi inováciami. Ponúkajú modernejšie prehliadky a atrakcie, kvôli ktorým sú ľudia ochotní cestovať aj viac kilometrov. Maďarské mesto Gyula láka aj na možnosť prehliadky zrekonštruovaného kaštieľa Almássy s interaktívnymi miestnosťami. 

Po šľachte sirotinec

Budovu kaštieľa začali stavať v 18. storočí. Najvýznamnejším rodom, ktorý tam v minulosti býval, boli Almássyovci. Kaštieľ im patril až do roku 1945, keď ho museli nedobrovoľne opustiť. Ešte krátko predtým stihli zorganizovať poslednú verejnú udalosť, rodinnú svadbu, z ktorej pochádza posledná fotografia pôvodných obyvateľov. Potom prešla budova do správy štátu a isté obdobie sa tam nachádzal sirotinec. Po jeho zaniknutí priestory chátrali a boli takmer úplne zruinované. Pred pár rokmi sa však podarilo zástupcom Gyuly vybaviť príspevok z eurofondov a za osem miliónov eur kaštieľ kompletne zrekonštruovali. Časť výstavy ukazuje na fotografiách priestory ešte pred kompletnou obnovou.

 

Zahrajte sa na sluhov

Krátkou chodbou sa dostanete do prvej časti výstavy. Tá je venovaná služobníctvu, ktoré v minulosti bývalo presne v týchto priestoroch. Hneď úvodná miestnosť vás zaujme svojou interaktívnosťou. Keď sa posadíte za stôl, budete mať pred sebou štyri predmety. Ich postupným stláčaním spustíte pred sebou video, ktoré vám ukáže, ako v minulosti vykonávali sluhovia svoju prácu. Postupne tak môžete prestrieť na stôl, vyčistiť topánky, zaštopkať ponožky a vyčistiť striebro. Všetky činnosti vám ukážu presne tak, ako ich robili v časoch, keď ešte žilo v kaštieli panstvo.

Hneď za touto atrakciou sa nachádza veľká zástena s hierarchickým zobrazením služobníctva. Po kliknutí na každý obrázok sa vám ukáže konkrétne pomenovanie tejto pozície a všetky povinnosti, ktoré mali (texty v celom kaštieli sú v maďarskom, rumunskom a anglickom jazyku). Potom sa už dostávate do reálnych miestností, kde kedysi bývalo služobníctvo. Okrem nábytku si tam môžete pozrieť tiež ich uniformy a časť výstavy je predstavená prostredníctvom malých hologramov. V izbe komornej je na strope pripevnených niekoľko kľúčov, ktoré vyzerajú ako zo scény z filmu Harry Potter.

 

Pozostatky pôvodnej kuchyne

Ďalšia časť výstavy vedie do posledných priestorov pre služobníctvo. Tie od panských obydlí oddeľujú zelené tapacírované dvere, ktoré boli zároveň znamením pre návštevy, aby vedeli, v akých priestoroch sa majú pohybovať. Kuchyňa je opäť situovaná v pôvodných priestoroch. Autori nového múzea takto chceli zachovať čo najväčšiu autenticitu a ukázať turistom, ako sa tam v minulosti žilo. V kuchyni si preto okrem pôvodnej fotografie môžete pozrieť aj pozostatky podlahy a jej základov. Po otvorení jednotlivých skriniek zistíte, aké nástroje používali pri práci a ako ich mali uskladnené. Krátka prehliadka ukazuje tiež spôsob stravovania a všetky chuťovky od honosných dezertov až po korytnačia mäso, ktoré naozaj jedávali. V tejto miestnosti sa nachádzajú tiež obrazovky s vedomostným kvízom a vďaka pohyblivej obrazovke si môžete obzrieť pôvodné zariadenie celej kuchyne.

 

Originálna maketa a nahliadnutie do minulosti

Makety hradov sú možno časom už pre ostrieľaných cestovateľov trochu nudné. V kaštieli v Gyule si preto pripravili niečo originálnejšie. Budovu zostavili z plochých sklenených tabuliek, ktoré môžete postupne rozsvecovať tak, ako boli v minulosti postavené. Hneď pri nich sa zase nachádza napodobenina kaštieľa, do ktorej môžete cez okná nazrieť a sledovať hologramy, ktoré vás zavedú za pár sekúnd do ďalekej minulosti. Potom sa už dostávate do posledných dvoch častí výstavy. Jedna z nich je venovaná vojsku a kráľovskej návšteve Františka Jozefa so Sisi, kde si môžete vypočuť rôzne zvukové nahrávky. Zimná záhrada slúžila kedysi ako hlavný vchod a teraz si tam môžete pozrieť jej príjemnú videoprojekciu.

 

Privoňajte si k historickým parfumom

Vrchné poschodie je venované šľachte a reprezentatívnym priestorom. Ešte pred vstupom do ich osobných spální, pracovne, herne a jedálne sa dostanete do šatníka. V ňom si môžete opäť prostredníctvom interaktívneho zrkadla pozrieť starostlivosť o zovňajšok a hneď potom si môžete privoňať k rôznym druhom dobových parfumov, z ktorých vyberiete ten najlepší. Po vybraní oblečenia sa zbalíte na cestu a cez vizuálny trik si vyskúšate, aké to je jazdiť na koni cez šíri les.

Deťom kedysi slúžila na hranie miestnosť s divadlom a neskôr malým kinom. Teraz si v nej môžete vyskúšať hru na tieňové divadlo. Ak máte chuť, zahrajte si na piano v hlavnej miestnosti a potom sa usaďte spolu s panstvom za stôl. Cez malú projekciu si vyberte, ktoré jedlo dňa s nimi absolvujete a pozrite si, ako by ste mali prestretý stôl. Okrem stálej výstavy majú v kaštieli vždy aj priestor pre dočasné prehliadky, ktoré sú momentálne venované historickým obydliam šľachty.

 

Bodka na záver v podobe vyhliadky

Za malý príplatok sa môžete ešte na záver dostať na vyhliadku na hradnú vežu. Vedie k nej 87 schodov a zvládnete to v pohode s malými prestávkami i pri slabšej kondícii. Z jej vrcholu máte z jednej strany pohľad na kaštieľ a park, pred sebou uvidíte susedný hrad a z opačnej strany si môžete pozrieť areál akvaparku. Najkrajší pohľad  sa núka pri západe slnka.

 

Praktické informácie:

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa, 10:00 – 18:00

Vstupné: 2200 forintov (7,5 eura)

Vstupné na vežu: 300 forintov (1 euro)

Kaštieľ je aj súčasťou Gyula card

 

Autor: David

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: dromedar.sk / David, Wikipedia
Zdroj: david / ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 26. máj. 2018. Meniny má Dušan.

Najnovšie príspevky

Foto dňa