Preskúmajte s nami tropickú Kubu a zistite ako chutí život na ostrove cigár a rumu

2015-05-07 08:00:00 |   |    | 

Ostrov slobody je známy svojim zakonzervovaným spôsobom života. Tradičnou všadeprítomnou hudbou, najlepšími cigarami na svete, vynikajúcim rumom, krásnymi temperamentnými dievčatami, vynikajúcimi boxermi, nádhernými plážami a geniálne zachovanými starými americkými autami. Fidel, Che Guevara, Hemingway, Bacardi, to sú mená, ktoré sú s Kubou v jednote.



 

Havana

 

Kuba má niečo, čo nikde inde v karibskej oblasti nenájdete. Havanu. Ako Česko má svoju starobylú Prahu, Francúzsko svoj Paríž, Havana je perla koloniálnej architektúry. Ak cestujete po latinskej Amerike od Mexika city až po Buenos Aires, nikde sa španielski kolonizátori nevyhrali s architektúrou ako tu. Toto mesto budete milovať. Jeho šarm a grácia nemá inde v Karibiku obdobu. Je zrejmé, že to vo svojej dobe bolo jedno z najhonosnejších miest sveta. Nádherné námestia, obchodné ulice, aleje. Všade mramor a striedmy, ale luxusný štýl. K tomu ruch, temperament a atmosféra, ktorú môžete zažiť iba tu. Všade inde by vám na mesto stačil jeden deň na spoznávanie, ale tu je aj týždeň malo. Ak poviete miestnemu Kubáncovi, že Havana je krajšia ako Madrid, bude právom hrdý a podľa mňa nebudete ďaleko od pravdy. Aj pre mňa je Havana asi to najkrajšie, čo bolo kedy pod vládou Španielov postavené. Jediné, čo  v dnešnej dobe trochu trhá srdce je starostlivosť o jednotlivé budovy. Niekde som sa dočítal, že ročne padne až 30 starých budov. Štát nemá peniaze a Havana sa stáva každým rokom stále viac ošarpanejšou. No aj napriek tomu má svoje čaro, svoj lesk a svoj život. Už len keď sa prejdete po Malecone uvidíte, ako sa nielen rybári pokúšajú niečo malé chytiť, deti hrajú najpopulárnejší šport baseball, preháňajú sa tu najdivokejšie americké stroje zo 60. rokov, ktoré by boli inde v múzeách, mladí tancujú salsu, alebo niekto len tak bafká pri západe slnka skvelú kubánsku cigaru.

Milujem, keď sa len tak prechádzam starými uličkami zo 17. storočia, od starých pevností, ktoré sú dokonalou ukážkou obranných postavení, cez staré kostoly v barokovom štýle, až po hotel Nacional, kde slávny americky mafián Al Capone plánoval svoj biznis pri dobrom kubánskom rume... Havanu môžete navštíviť aj stokrát a stále nájdete miesta, kde ste ešte neboli. Keď máte niekoho, kto sa na Kube vyzná, ukáže vám aj miesta, kam sa bežný turista nedostane. Večer zájdete do nejedného kubánskeho baru, kde vám aj v tom najposlednejšom bare čašník v bielej košeli a motýlikom namieša skvelý nápoj od Cuba Libre až po Mojito. Mal som raz jedného klienta, ktorý vyhral súťaž v miešaný nápojov a prvý večer žiaril nadšením, že nič lepšie v živote nepil. Ako Kubánci milujú tanec, tak sú v miešaní rôznych drinkov svetoví. Ani sa nečudujem, že Ernest Hemingway tu mal nejeden bar a mal vždy v kúte svoje rezervované miesto. Miloval svoje daiquirí.

Mohlo by vás zaujímať: Kuba nepoznaná: navštívte krčmičku, v ktorej popíjal Hemingway

 

Niečo medzi nebom a zemou


Nikto dodnes nevie, v čom presne spočíva tajomstvo daiquirí vo Floridite, ale každý kto ho ochutná už nikdy nenájde pokoj vo svojej duši. Niektorí vravia, že je niečo medzi nebom a zemou, čo si dáva stretávku práve v momente, keď mohutní barmani v skoro až muzeálnych červených sakách akoby nejakého starého luxusného klubu otvoria s úctou každú fľašku Havana Club, zapnú, ale veľmi potichučky a opatrne, špeciálne mixéry, do ktorých potajme pridajú za lyžičku cukru, kvapku limetovej šťavy a veľa ľadu.

Havana je aj mesto, ktoré v noci žije. Viac ako iné karibské mesta. Napriek tomu, že Kuba má problém s elektrinou a mesto sa večer zahalí do tmy, Havana žije. Osobne som zažil najlepší jazz práve tu. Malý zastrčený podnik, ale hudobníci takí, že by v New Yorku zaplnili nejednu sálu. Tanec je niečo, čo ovláda každý, stačí malý bubienok, stará gitara a už ulica tancuje. Byť na Kube a neskúsiť salsu, to je nemožné.

Hovorí sa, že moderná salsa začala vznikať niekedy koncom šesťdesiatych rokov, niekde v uliciach New Yorku, v štvrti Harlem. Tancovalo sa výlučne na uliciach a o jej vznik sa pričinili hlavne portorikánski emigranti. Salsa vznikla neplánovane, miešaním rôznych hudobných štýlov, žánrov, typov nástrojov (a doposiaľ jedným z hlavných prvkov sú dve drevené paličky zvané claves)... Takýto polotovar sa stal veľmi populárny a rozšíril sa aj na územie Miami, kde sa to hemžilo Kubáncami... V Miami, konkrétne na známej to ulici Calle 8 to len tak prúdilo ľuďmi rôznych národností a tak sa stalo, že sa salsa stala dokonca populárnou aj v Japonsku. Salsa putovala aj do Európy a do zvyšku krajín Amerického kontinentu, hlavne však do Portorika, Venezuely, Panamy a Kolumbie (kde jej hlavným miestom rozkvetu bolo mesto Baranquillas, a že odkiaľ vie Shakira tak vrtieť bokmi). Základom salsy je akési jemné, vyzývavé vlnenie v páse bez toho, aby sa zvyšok tela hýbal, no ale to už treba vidieť na vlastné oči, pretože ako Kuba je unikátna.

Kuba sa dá celá pretancovať a parketovými levmi sa stávajú aj tí, ktorých by na Slovensku len ťažko niekto dostal z ich vyhriatej stoličky. Možno za to môže aj lahodný kubánsky rum, no jednoducho túto jedinečnú kombináciu si treba dopriať priamo na Ostrove Slobody!

 

Čítajte tiež: Luxusná dovolenka pre vašu polovičku. Kde zažijete nezabudnuteľné medové týždne?

 

Chevrolet z roku 1953 – dokonalý taxík

 

 Ak už ste na Kube, každý sa chce previesť starými autami. Inde sú v múzeu, tu priamo pred vami. Všade sú nádherné oldtimery, ktoré teraz slúžia ako taxíky pre domácich. Chevrolet z roku 1953, tak to bola najväčšia kvalita. Roky 57, 58 tak to už bolo slabšie, vysvetlil nám taxikár so zanietením. Turista musí ísť novým autom za desaťkrát vyššiu cenu. Do tohto starého vás nezoberú, lebo sa boja, že prídu o licenciu. Ak sa teda nevyznáte a my sa v BUBO vyznáme a garantujeme tento zážitok! Neveríte? Skúste! Samozrejme oveľa ľahšie to ide v Santiagu de Cuba. Santiago leží presne na opačnej strane ako Havana, je druhým najväčším mestom krajiny a je veľmi kultúrne. Všetko je tu oveľa ošarpanejšie ako v hlavnom meste a ľudia sú viac uvoľnení. Komunizmus a prvé kroky Fidela začali tu. Santiago je černošské. Santiago to je rum a história rodiny Bacardi. Santiago je super.

 

Baseball – šport, náboženstvo i filozofia

 

Viete, ktorý šport na Kube patri medzi najpopulárnejšie? Niekto bude asi hádať box, niekto povie zápasenie, ale je to iný šport, v ktorom Kubánci zbierajú zlaté medaile na takmer každej olympiáde. Baseball. Niekto sa sám seba spýta ako je to možné, veď Kubánci ,,tú“ Ameriku nemusia. A Kubánci sú v tomto športe ako ho nazývajú ,,paleta“ svetoví. Keď sa má hrať najznámejšie derby medzi Havanou a Santiagom, ľudia zapínajú všetky rozhlasové prijímače, ten kto má televízor, vytiahne ho na ulicu a podelí sa o tento zážitok z hry. Pre Kubáncov je baseball ako pre Slovákov hokej počas majstrovstiev sveta. Pre nich je to náboženstvo, filozofia a možno aj príležitosť ako sa odpútať od každodenných starostí.

Keď deti prídu zo školy, vytiahnu svoje pálky a ide sa hrať. Neraz v uličkách vo všetkých mestách si musíte dávať pozor, aby vás nezasiahla loptička. Tu je to normálne. Raz som si zahral s 10 ročnými deťmi. Napriek tomu, že na Slovensku som to hral 8 rokov a patril som medzi najlepších, tie deti mi ukázali ako sa má správne hrať. Najlepší hráči hrajú v americkej lige. Keď navštívim krajinu, vždy chcem vyskúšať ich národný šport, lebo tam cítite emócie a priblížite sa ich mentalite. Fanúšikovia počas zápasu tancujú salsu a bavia sa aj 4 hodiny. Baseball je inak viac namáhavý na fyzickú kondíciu ako napríklad futbal.

 

Kuba nie je len Varadero

 

Keď pristál Krištof Kolumbus na Kube, vraj povedal, že pristál v raji. Nechcem sa chváliť, ale prešiel som takmer všetky karibské ostrovy. Keď sa povie Karibik, každý z nás si predstaví biely piesok, tyrkysové more a pár gýčových paliem. Túto predstavu si jednoznačne splníte na Kube. Ja osobne beriem za najkrajšiu pláž v Baracoa, ktorá je nielen krásna tým, že je tak štýlovo gýčová, ale nie je tu toľko turistov a vy máte pocit, že ju máte len a len pre seba. Prednedávnom sprístupnili ostrov Santa Maria, kde chodili kubánske politické špičky tráviť dovolenku a je to jedno z mála miest, kde aj zahraničné hotelové siete môžu podnikať a je to cítiť skvelými službami. Áno, keď sa povie Kuba, nejeden z nás povie Varadero, zapamätajte si - Kuba to rozhodne nie je iba Varadero. Santa Maria má jednu skvelú vec. Chodí sem omnoho menej ľudí, takmer nikdy tu nie sú vlny, je v príjemnej zátoke a len tu máte pocit, že to máte všetko len pre seba. ten kto miluje potápanie je preňho ideálna Zátoka sviní, kde sa chceli kubánski Američania vylodiť a zvrhnúť Castra. Názov však nemá evokovať názor na Američanov, ale je odvodený od toho, ako sem Španieli chodili loviť miestne divoké svine. Dnes sem skôr chodia potápači a v priezračnej vode objavujú krásu karibského mora. Proste Kubu sa oplatí precestovať komplet celú, nezostávať len na jednom mieste a porovnať osobne všetky známe pláže od západu po východ. Veď keď už cestujete tak ďaleko, prečo nevidieť niečo viac? A my budeme radi vaši sprievodcami.

Text pripravil Martin Navrátil, sprievodca CK BUBO, s ktorou Kubu a jej krásy môžete zažiť už počas tohto leta. Najbližší voľný termín na poznávací zájazd je 3. júla 2015. Viac informácií nájdete na stránke www.bubo.sk

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: BUBO

Hodnotenie článku:
4.5/5 (11 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Štvrtok, 18. apríl. 2024. Meniny má Valér.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa