Návrat do tepla - Whitsunday Islands

20.09.2012 |   |    | 

AUSTRÁLIA - Whitsunday sú jedným z najuznávanejších austrálskych turistických destinácií. Ich prirodzená krása fascinuje hádam každého cestovateľa. Whitsunday sú kontinentálnym súostrovím. Nachádzajú sa južne od Bowen a severne od mesta Mackay. Tieto ostrovy ležia na centrálnom pobreží Queenslandu. Väčšina ostrovov je sústredená v blízkosti ostrova Whitsunday. Obchodné centrá sa nachádzajú na ostrove Hamilton.Názov súostrovia vznikol drobnou chybou moreplavca Jamesa Cooka, ktorý sa domnieval, že ostrovy objavil v nedeľu, a preto pomenoval ostrovy Whitsunday. V skutočnosti boli ostrovy objavené v pondelok a  teda by sa mali volať Whitmonday.

Dovolenkovanie na týchto ostrovoch patrí medzi top z celej Austrálie. Patria do svetového dedičstva tzv. „Great Barrier Reef“. Táto exotická časť Austrálie dáva vyniknúť samotnej matke prírode. Návštevníkom ponúka veľký výber turistických atrakcií a aktivít rôzneho druhu. Napríklad lákavé pikniky na Whitehaven Beach, objavovanie voľne žijúcich živočíchov, rybolov, jazdu na boarde či let vrtuľníkom cez útesy. Mimoriadne obľúbenou činnosťou je plachtenie či už s kapitánom alebo bez. Pre väčšinu cestujúcich sú Whitsunday miestom, ktoré jednoducho musia vidieť.

Ubytovanie na ostrove je rozmanité rovnako ako  ostrov sám. Región Whitsunday je miestom širokej škály kúpeľov, apartmánov a hotelov. Ubytovacie možnosti sú ideálne pre rodiny s deťmi, manželské páry či veľké skupiny a to najmä na pridružených ostrovoch, napr. Hamilton Islands.

Dovolenka na Whitsunday Islands môže mat dobrodružný alebo relaxačný charakter. Mnoho z cestujúcich si užíva dovolenku na pláži s výhľadom na ďalších 74 ostrovov. Už dlhé roky je ostrov známy pre jeho tiché pokojné vody a  biely kremičitý piesok pozdĺž  siedmich kilometrov pláží. Existujú rôzne teórie o tomto piesku. Podľa mnohých patrí k najčistejším na svete. Donedávna ho využívala americká armáda na vojenské účely. Našťastie je dnes ostrov chránený ako národný park.

 

Fakty o Whitsunday Islands

Sopečná činnosť tvorila hornatý terén viac ako 100 rokov, ktorý ostal prepojený s pevninou. Priemerná rýchlosť vetra je 0-15 uzlov. V internetovom hlasovaní o najkrajšiu pláž sveta sa ostrovy neustále umiestňujú na prvých miestach. Od júla do septembra navštívi tieto ostrovy vyše 700 tisíc návštevníkov.

 

Súostrovia

Skupina Whitsunday obsahuje ostrovy Hamilton, Whithsunday, Harold Island, Dent Island a Haslewood Island. Súostrovie zahŕňa tiež niekoľko desiatok ostrovov okolo Molle Island a Gloucester Island. Dalšie časti sú Bird Island, Black Island, Harold Island, Titan Island a mnohé iné.

 

Zdroj/autor: Eli, drom

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
5.0/5 (5 hlasov)

Štvrtok, 26. apríl. 2018. Meniny má Jaroslava.

Najnovšie príspevky

Foto dňa