Amsterdam

16.01.2010 |   |    | 

Oficiálny názov- Amsterdam, štát- Holandsko. To čo nás na Amsterdame láka je atmosféra sedemnásteho storočia, v ktorej si svoje miesto našlo moderné myslenie a spolu vytvorili miesto, ktoré chcete vidieť na vlastné oči.Jedno z najvyhľadávanejších miest sveta. Príjemná zmes starého a nového. Punkové inštalácie visia z fasád domov zo 17. storočia; BMW dávajú prednosť cyklistom; silné stredoveké pivo je podávané v minimalistických kaviarňach. Napriek turistickým hordám si mesto zachováva holandský ráz, s miliónom obyvateľov je síce hlavným mestom Holandska, ale vláda sídli v Haagu.   

 

Doprava

Centrum mesta je malé a rovinaté. Hlavné turistické atrakcie sa dajú obísť pešo, z hlavnej vlakovej stanice to trvá asi polhodinu. „Klasickým“ amsterdamským dopravným prostriedkom je bicykel.  Na hlavných uliciach sú samostatné cyklistické pruhy. V centre ich je menej, na úzkych uliciach sa pohybujú cyklisti vedno s autami. Na železničných staniciach je niekoľko požičovní bicyklov, ďalšie sú v centre mesta. Požičanie stojí od 9 do 20 EUR na deň. Odporúča sa zadovážiť si aj kvalitný zámok, v Amsterdame sa ročne ukradne veľký počet bicyklov. Hitom sú stále obrovské zámky s ešte väčšou reťazou. Ak nasadnete ma mountbike alebo moderný crossový bicykel ste úplne "out". 

 

Verejná doprava v meste je zložená zo štyroch liniek metra, 15 liniek električiek a niekoľkých  autobusových liniek. Cestovný poriadok nájdete na stránkach GVB. Regionálne a predmestské linky spravujú spoločnosti Connexxion a Arriva. Lístky je možné kúpiť aj v autobusoch a v električkách, lacnejšie je kúpiť ich pred nástupom. Štandardným lístkom na autobus, električku alebo metro je strippenkaart. Je dostupná na železničných staniciach, na staniciach metra, v supermarketoch a v novinových stánkoch. Lístok  je zložený z viacerých odtrhávacích, ktoré musia byť pred vstupom do metra označené. To isté platí pre autobusy a električky. Strippenkaart platí aj vo vlakoch premávajúcich v rámci Amsterdamu, lístky sa označujú na nástupištiach. Neplatí vo vlakoch smerujúcich na letisko Schiphol, v autobusoch smerujúcich na letisko strippenkaart platí. Lístok môžu využívať aj viacerí ľudia. Jedna hodina cesty v jednej zóne stojí dva lístky, dve zóny stoja tri lístky atď.  Hlavné turistické atrakcie sú väčšinou len v centrálnej zóne. Alternatívou je 24, 48 alebo 72 hodinový lístok platný vo všetkých zónach. Pred prvou jazdou je potrebné ho označiť. 

 

Tento bola zavedená Amsterdamská čipová karta, časom by mala vystriedať existujúce lístky. Do autobusov sa nastupuje len prednými dverami. V električkách  jazdia sprievodcovia, v starších sú vzadu, v novších v strede vozidiel. Po amsterdamských kanáloch (gracht) jazdia lode spoločnosti Canal. Plavia sa na troch okružných linkách označených zelenou, modrou a červenou farbou. Spolu majú štrnásť zástaviek, z ktorých sa dá jednoducho dostať k hlavným turistickým atrakciám. Denný lístok pre všetky tri linky stojí 17 EUR. 

 

Jazdiť po Amsterdame autom je problematické. Ulice sú úzke, značenie je obskúrne, cyklisti a chodci často vchádzajú  do cesty. Parkovať je lepšie na chránených parkoviskách, napríklad pod Hlavnou stanicou alebo pod  Museumplein. Parkovanie je drahé, ťažko sa hľadá miesto, mimo centra je parkovanie v nedeľu zadarmo. Inou možnosťou je parkovať mimo centra a do centra sa zviezť vlakom.    

 

Taxíky sú drahé, niektorí vodiči vás na kratšie vzdialenosti nevezmú. Autá sú vybavené taxametrami. Napríklad cesta v rámci historického centra by nemala stáť viac ako 10 EUR. Oplatí sa vyhnúť taxíkom s luxusným vybavením, často sú až dvakrát drahšie. Legálne taxíky majú modré značky, nelegálne operujú okolo Amsterdam Zuidoost. Prezývajú ich snorders, ich využitie sa odporúča len dobrodružným povahám.

 

Ubytovanie

Drahších miest je oveľa viac ako lacnejších, ale v centra sa dá nájsť niekoľko lacnejších miest, kde sa oplatí bývať a ušetriť na taxíkoch pri cestách do vzdialených predmestí. Amsterdam má okolo 400 hotelov a hostelov rozšírených po celom meste. Väčšinu hotelov nájdete okolo Damra, RembrandtPlein a Leidseplein. Hostely nájdete okolo centra, na Warmoesstraat a okolo Red Light distriktu. Pre vysokú návštevnosť mesta sa odporúča rezervovať ubytovanie vopred. Napríklad na oficiálnych stránkach mesta, alebo na stránkach holandského centra pre rezervácie.   

Booking.com

 

Jedlo

Amstredam nikdy nebol kulinárskym centrom európskeho významu, a holandská kuchyňa nikdy nepatrila medzi výnimočné. Jednoduché mäso so zemiakmi okrem naplnenie brucha inú funkciu nemali. V posledných rokoch sa kvalita reštaurácií zvýšila, tiež sa rozšírila ponuka. Dnes tu dostať za pomerne nízke ceny najlepšie indonézske jedlá mimo Indonézie, tiež je tu výber francúzskych, španielskych, talianskych, thajských a indických jedál.

 

Okrem indonézskej je výborná ja kuchyňa Surinamu – surinamské reštaurácie nájdete v Albert Cuypstraat. Čínske reštaurácie (dobré a lacné) nájdete v okolí Zeedijk/Nieuwmarkt.  Eetcafe's sú puby, kde podávajú aj večeru. Reštaurácie všetkých druhov nájdete v okolí Haarlemmerstraat a Haarlemmerdijk, vo Van Woustraat vo štvrti Pijp a  Rijnstraat na Rivierenbuurte. Exkluzívne a drahé sú na Utrechtse Straat.

Lacnejšie sú Falafel bary, ktoré sú roztrúsené po celom meste. Výborné sú Vlaamse Frites – veľké hranolky s majonézou. V supermarketoch siete  Albert Heijn majú lacné jedlá od zabalených sendvičov a šalátov po jedlá ktoré možno uvariť v mikrovlnke.

 

Vynikajúci je miestny syr, oplatí sa kúpiť na trhu Albert Cuyp, alebo v špeciálnych predajniach v okolí centra Amsterdamu. Holandský syr je tradične tvrdý, vyrába sa vo veľkých kolesách. Má dve kategórie mladý a starý. Medzi nezvyčajné mladšie syry patrí Komijn, typický pre Holandsko. Obvyklé sú aj ovčie (Schapen) a kozie (Geiten) syry. Staršie syry (Oud)  sa vyrábajú z rozličných druhov mlieka a chuťou pripomínajú taliansky parmezán.     

 

Ďalším kulinárskym príspevkom Amsterdamu je Heineken. V Holandsku je rovnaký ako kdekoľvek inde, oplatí sa vyskúšať iné miestne značky, napríklad biele pivo Witbeer. Medzi miestne špeciality patria pečené mäsové guľky bitterballen a kroketten. Nezabudnite ochutnať  haringový sendvič broodje haring, ktorý dostanete v stánkoch s rybami po celom meste, pýtajte si aj cibuľu a uhorky. Zimnou špecialitou sú oliebollen sladké buchty s hrozienkami, posypané cukrom. Dôkladnejšie informácie ponúka sprievodca amsterdamskými reštauráciami Iens. 

 

Zábava

Výberom amsterdamských pubov, trendy – klubov, jazzových koncertov a experimentálneho divadla by nepohrdol asi nikto. Vojdite do proeflokaalu (hnedého baru) dajte si pár pohárikov geneveru (holandského ginu) alebo pohár miestneho piva. Informácie o podujatiach v meste ponúkajú anglické magazíny Amsterdam Weekly, Dutch magazine a NL 20, sú zadarmo. 

 

Divadlá sa nachádzajú vo štvrti Leidseplein, dajú sa nájsť aj predstavenia v angličtine. V meste je okolo 50 kín, najslávnejším je Tuschinski Theater, ktoré patrí medzi najkrajšie kiná v Európe. Medzi nočné atrakcie patrí slávny  Red Light District, turistov je plná ja stará štvrť okolo Oudekerk, kde je množstvo klubov, reštaurácií a kaviarní. Kluby, kasína a reštaurácie nájdete aj v Leidseplein, Rembrandtplein a v Jordaan.

 

Coffeeshopy - v meste je konzumácia mäkkých drog zakázaná, v uliciach sa konopné produkty fajčiť nesmú. Fajčenie je tolerované len v coffeeshopoch. Medzi najznámejšie patria Barney's, Rokerij, Global Chillage, Pink Floyd, De Kroon, Abraxas a Homegrown Fantasy.

Smartshops nepredávajú žiadne ilegálne produkty, ide len o doplnky výživy ako napríklad  'herbal exstasy'legálna alternatíva extázy, ktorej kúpa sú len vyhodené peniaze. Dostať tu tiež obskúrne psychedelické rastliny a magické hubičky. Ich požitie zanecháva psychologický efekt, ktorý môže byť dobrý, alebo zlý (závisí od nálady, stresu a sklonu k psychickým chorobám). Ak ich potrebujete skúsiť odporúča sa príjemné a známe prostredie (nie na ulici neznámeho mesta) napríklad Vondelpark alebo Amsterdamse Bos. Intoxikovaný človek by nemal ohrozovať sám seba ani ostatných.

 

Nákupy

Medzi ulice plné obchodov patria Nieuwendijk, Kalverstraat, Heiligeweg, Leidsestraat. Najväčší výber je medzi oblečením a módnym tovarom, dajú sa tu nájsť aj iné typy obchodov. Najdrahšou ulicou Amstredamu, kde nájdete luxusné obchody je P.C. Hooftstraat. Hustá koncentrácia predajní je na Haarlemmerstraat / Haarlemmerdijk, na Utrechtsestraat, Spiegelstraat sú hlavne starožitnosti. Čínske obchody sú na Zeedijk / Nieuwmarkt, nie je to skutočný „chinatown.“  Zaujímavé malé obchody sú na stranách najväčších kanálov Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht a špeciálne na Jordaane, ktorý je obklopený Prinsengrachtom, Elandsgrachtom, Marnixstraat a Brouwersgracht.

 

Medzi zaujímavé miesta pre nákupy patria De Negen Straatjes, deväť strmých uličiek medzi najväčšími kanálmi. Nájdete tu butiky, galérie a reštaurácie. Jordaan - jedna z najfotogenickejších častí mesta, štvrť vždy bola centrom umelcov, dnes sú tu prekrásne zlatníctva a obchody so šperkami, módne butiky a galérie.

Museum Quarter – v amsterdamskej štvrti Zuid, najluxusnejšie obchody v Amsterdame, blízko štvrti múzeí, sú tu obchody najlepších dizajnérov v meste, nájdete tu značkové topánky, značkové butiky, špecialistov na wellness a interiéry. Najexotickejší tovar dostať na Javastraat.

 

Na trhoviskách predávajú hlavne jedlo a oblečenie, ale v poslednom čase sa viac špecializujú. Zoznam trhovísk nájdete na stránkach amsterdam.info. Najznámejším amsterdamským trhom je Albert Cuyp, otvorený je denne  od 9:00 do 17:00 hod. Známy je tiež blší trh Waterlooplein. Na trhu Lindengracht predávajú ryby, potraviny a tovar pre domácnosť, trh je otvorený len v sobotu. Starožitnosti a knihy dostanete na trhu Spui. Tulipány a iné kvety dostať na Bloemenmarkt. Oblečenie a textil ponúka Lapjesmarkt. Na blšom trhu Noordermarkt dostať cez týždeň oblečenie, v sobotu ekologické potraviny ako organické ovocie a zelenina, syry, huby. 

 

Slávnosti, udalosti

Nestáva sa to každý rok, ak ku tomu dôjde, je to jedinečná udalosť: ak kanály poriadne zamrznú v januári sa koná Cesta jedenástich miest  (www.elfstedentocht.nl ), korčuliarsky maratón po frízskej krajine. V marci sa koná tichá procesia na počesť  Amsterdamských zázrakov. 30. apríl je Deň kráľovnej (narodeniny predchádzajúcej holandskej panovníčky) – v meste sú otvorené obchody, konajú sa pouličné párty, hrá živá hudba, konajú sa pivné slávnosti. Národný deň mlynárov je v máji. V júni sa koná Holland Festival (www.hollandfestival.nl ), najväčší festival umenia v Holandsku, v auguste sa koná festival pouličného divadla. V septembri sa koná Flower Parade. V novembri sa na oslavu posvätnej rastliny koná Cannabis Cup (www.hightimes.com). Tradičné holandské vianoce Sinterklaas, sa konajú 6. decembra, darčeky sa rozdávajú o deň skôr. Slávia sa tiež obyčajné Vianoce.

Amsterdamské sviatky a prázdniny pripadajú na 1.január, Veľký piatok, Veľkonočný pondelok,  Kráľovnin deň (30. apríl), Nanebovstúpenie, Svätodušnú nedeľu a pondelok, na Vianoce (25. a 26. december).

 

Musíte vidieť

Amsterdams Historisch Museum – múzeum histórie mesta, ako sa z bažinatej dediny stala medzinárodná metropola. www.ahm.nl

Anne Frank Huis – do domu dievčaťa, ktoré opísalo horory druhej svetovej vojny ako nikto iný, zavíta každý rok viac ako 80,000 návštevníkov. www.annefrank.nl

Artis Zoo – 8000 zvierat, planetárium, prekrásne akvárium – najstaršie amsterdamské zoo, hlavnou atrakciou je umelá savana kde putujú zebry, gazely a iné africké zvery, inou je akvárium s nádržou ukazujúcou ekosystém amsterdamského kanálu s vrakmi bicyklov a úhormi. www.artis.nl

Hortus Botanicus – botanická záhrada zo 17. stor., s prekrásnym mixom koloniálnej a modernej architektúry, s pavilónmi subtropických, tropických a púštnych rastlín, tiež je tu najstaršia rastlina indického konope na svete ( má okolo 300 rokov, naposledy zakvitla v roku 1999). www.hortus-botanicus.nl

Nederlands Scheepvaart Museum – jedna z najväčších zbierok námorníctva na svete, problémom sú len holandské nápisy pod jednotlivými exponátmi.  www.scheepvaartmuseum.nl  

Rijksmuseum – amsterdamský Louvre, aj keď je časť múzea zavretá pre renováciu oplatí sa vidieť www.rijksmuseum.nl  

Van Gogh Museum – milovníci umenia musia bojovať s davom návštevníkov, aby videli najkrajšie diela ťažko skúšaného umelca. www.vangoghmuseum.nl 

Vondelpark – v 70. rokoch sa park stal sídlom hippies, dnes je mekkou joggingu, frisbee, rodín s deťmi púsťajúcich draky, futbalistov. www.vondelpark.nl

Westerkerk – kedysi jeden z najväčších protestantských kostolov, z veže je prekrásny výhľad a je tu pochovaný Rembrandt. www.westerkerk.nl

 

Základné informácie

 

POZOR Amsterdamská slávna a turistami obľúbená Štvrť červených svetiel (Red Light District), kde prostitútky stáročia predávali sex, je od roku 2009 z časti minulosťou - holandské mesto odštartovalo projekt Móda červených svetiel a v rámci neho premenilo asi 16 budov, kde kedysi pracovali kňažné lásky, na ateliéry mladých módnych návrhárov.

 

Pasy

I amsterdam card  je turistická karta ponúkajúca využitie verejnej dopravy v Amsterdame vstup do viacerých múzeí zadarmo, ponúka tiež okružnú plavbu po amsterdamských kanáloch a zľavy v obchodoch a reštauráciách. Jej platnosť je 24, 48 a 72 hodín. Ceny sú od 33 EUR za 24- hodinovú, 43 EUR za 48 hodinovú a 53 EUR za 72 hodinovú. Kúpiť sa dá v turistických informačných centrách. Viacej informácií nájdete na stránkach karty,  tiež je tu zoznam spriatelených atrakcií a reštaurácií.

 

Internet

www.iamsterdam.nl/, www.amsterdam.info/sk/, http://en.wikipedia.org/wiki/Amsterdam

 

SprievodcaAmsterdam - sprievodca 2008

Letisko:  Amsterdam Int.Airport Schiphol

Bez záruky - Coffee shopy to napriek svojej atraktivite nemajú ľahké. Miestni zastupitelia bojujú za ich zmiznutie. Holandská vláda ich chce odsunúť pri najmenšom z blízkosti škôl. Nariadenie zaviedli najprv v Rotterdame, kde do januára 2009 má byť zavretých 29 zo 62 cofeeshopov.  

 

 

Zdroj/autor: wikitravel,lonelyplanet,amsterdam,roughguide,drom.

Foto: sxc.hu

 

VIDEO Amsterdam

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
2.8/5 (5 hlasov)

Streda, 29. marec. 2017. Meniny má Miroslav.

Najnovšie príspevky

Foto dňa