Viedeň

06.03.2015 |   |    | 

Vienna, RakúskoOficiálny názov  Viedeň/Vienna/Wien

Grandiózne, hlavné a najväčšie mesto Rakúska. Pýcha dobyvateľskej dynastie Habsburgovcov. Monumentálne budovy v centre mesta, svetové múzeá naplnené pokladmi, biele kone vykračujúce po zrkadlových sieňach palácov, slávne orchestre a anjelské chlapčenské zbory hrajúce v prepychových koncertných sálach. Dá sa tu chodiť po lesoch, večery tráviť vo vinárňach, alebo v baroch. Veľkorysé, opulentné a otvorené mesto ponúka všetko, čo si môžete priať.  

 

Doprava

Viedenský dopravný systém patrí medzi najlepšie v Európe. Jednotné lístky platia pre regionálne vlaky, metro, električky a pre autobusy. Linky jazdia často, zriedka sa čaká dlhšie ako 10 minút. Jednorázový lístok v rámci mesta stojí 1.70 euro, 24-hodinový 5.70 euro, trojdňový 13.60 euro. Lístky je možné kúpiť v automatoch priamo na staniciach alebo na zastávkach. Za príplatok sa dajú kúpiť u vodičov autobusov alebo vo vlaku. Lístok je potrebné pred jazdou označiť. Revízie sú príležitostné, štandardná pokuta je 60 euro (plus cena lístka, ktorý bolo potrebné zaplatiť). Lístok na osem dní stojí  27.20 euro. Dni po sebe nasledovať nemusia, dá sa s ním cestovať bez obmedzení po metre. Má osem kolóniek, kam sa jednotlivé dni označujú. Na lístok môže cestovať aj viac osôb, každá osoba si označí samostatný riadok. S príplatkom na vonkajšie zóny (Aussenzonen) v cene 1.70 euro, je použiteľný aj pri ceste na letisko.

Pri cestách vlakom na predmestia je potrebný príplatok. Cena lístka závisí od precestovaných zón. Lístok pre dve zóny stojí 3 eurá. V nočných spojoch platia rovnaké lístky ako v denných. Prestupnou stanicou je "Kärntner Ring, Oper." Intervaly nočných spojov sú okolo 30 minút, niektoré spoje jazdia každých desať minút. Premávajú od 0:30 do 5:00.

 

Viedenské metro má päť liniek ( U1, U2, U3, U4 a U6). Z neznámych príčin chýba linka č.5. Centrum Viedne (Inner Ring) sa dá prejsť pešo zdvadsať minút. Populárnym dopravným prostriedkom je bicykel. Mesto križuje 700 km cyklistických trás. Hlavné atrakcie mesta sa na bicykli dajú prejsť do pol hodiny. Bicykel je možné vziať aj do vlaku, alebo do metra.

 

Pri ceste autom sa oplatí vyhnúť centrálnemu okruhu. Autá tu jazdiť môžu, ale cesty sú úzke, väčšinou jednosmerné, parkovanie je obmedzené a cez deň väčšinou zakázané. Počas dopravnej špičky sa jazdiť autom neodporúča, ulice sú plné a viedenskí vodiči nie sú známi pre svoju slušnosť a trpezlivosť. Pozor na chodcov. Viedenskí chodci sú zvyknutí na absolútnu prednosť, a pri prechádzaní ciest rátajú s tým, že auto zastaví. 

Najdrahší spôsob dopravy vo Viedni sú fiakre, pohonič je zároveň aj dobrým sprievodcom. Fiakre odchádzajú so Stephansplatz, Heldenplatz, Michaelerplatz a z Albertinaplatz. Cenu a čas prehliadky sa odporúča dohodnúť vopred. Ceny sa pohybujú okolo 40 euro za dvadsať minút, alebo 60 euro za štyridsať minút, cenu sa oplatí zjednávať.

 

Lode sa plavia po Dunaji, najväčšou spoločnosťou ponúkajúcou okružné plavby je DDSG. 

Okrem okružných existujú tematické plavby, na jar a v lete premávajú pravidelné linky medzi Viedňou a Bratislavou (Twin City Liner).

 

Ubytovanie

Vo Viedni je niekoľko luxusných, historických hotelov, ktoré patria medzi najdrahšie v Európe.  Za primerané ceny sa dá nájsť ubytovanie aj v centre mesta, najmä v penziónoch. V meste je tiež množstvo hostelov. Za menší poplatok je možné ubytovanie rezervovať v turistických informačných kanceláriách, ktoré ponúkajú ubytovanie na súkromí od 25 – 50 euro za izbu a noc. Ubytovanie všetkých cenových skupín ponúkajú oficiálne stránky mesta. Počas zimy ceny ubytovania klesajú a mnoho miest ponúka zľavy a špeciálne ceny na dlhší pobyt. Niektoré hotely, aj päťhviezdičkové ponúkajú špeciálne víkendové ponuky, kde sú ceny až o 50% nižšie. V cene ubytovania v hoteloch, hosteloch a v penziónoch sú zahrnuté aj raňajky. Rezervácie sú záväzné a pri neobsadení izby môže hotel žiadať kompenzáciu, to isté môže žiadať aj zákazník ak izba nie je voľná.

 

TIP: Vyberte si hotel vo Viedni a zarezervujte si izbu on-line.

 

Jedlo

Tradičný viedenský fast food je viedenský párok. Po celom meste sú stánky s názvom "Würstelstand", okrem Wiener Würstel sú obľúbené aj Burenwurst a Käsekrainer (párok plnený syrom). Relatívne novým produktom je Döner Kebap, kde predávajú aj kúsky pizze. Dobré kebapové stánky sa dajú nájsť na Naschmarkt, čím ďalej od centra tým sú lacnejšie, ďalším dobrým mestom je Schwedenplatz. Najlacnejším jedlom je rakúsky sendvič (chlieb + šunka/syr + uhorka), ktorý dostať v supermarketoch. Mnoho obchodov má samostatný pult, kde sendviče pripravujú  (Feinkostabteilung), platí sa len za suroviny, ktoré si možno vybrať podľa chuti.  

 

Lacnejšie reštaurácie sú v severozápadnej časti mesta, blízko univerzity. Tradičné viedenské podniky sa volajú „Beisl“ (z jidiš „malý dom“). Malé, na nič sa nehrajúce puby s dreveným obložením, kde pri stole sedia viacerí zákazníci. Viedeň má samozrejme veľký počet reštaurácií všetkých cenových skupín, a kuchýň všetkých druhov od balkánskych po japonskú. Tipy na reštaurácie ponúkajú oficiálne stránky mesta.   

 

Viedeň je spirituálnym domovom kaviarní „ Kaffeehaus“ a kaviarenského životného štýlu. Nikdy, ale naozaj nikdy si tu neobjednávajte kávu, pán vrchný (Herr Ober) sa hlboko urazí. Lepšie je vybrať priamo z jedálneho lístka. Viedeň sa hrdí variantami rozličných druhov ako napr. "Melange" alebo "Kapuziner." Káva stojí od 2.50 do 3 euro.

 

Ďalšou viedenskou atrakciou sú „Heurigen.“  Vinárne  s licenciou na predaj vína. Tradičné sú biele vína, zelený Veltlín sa podáva kdekoľvek. Heurigen nájdete okolo Grinzingu, v južných predmestiach okolo Perchtoldsdorfu, v severnejších okolo Stammersdorfu alebo Hagenbrunnu. Stačí sa odviezť električkou na konečnú a spýtať sa miestnych. Niektoré vinárne podávajú aj jedlo, najčastejšie viedenské špeciality, alebo jednoduché syrové chlebíčky.

 

Zábava

Bary, nočné kluby

Aj keď Viedni dominuje klasická hudba a výskumy hovoria že väčšina Viedenčanov ide spať o desiatej, existuje tu pomerne dosť barov a hudobných klubov. Viedenské bary sú orientované v troch častiach a tvoria viedenský bermudský trojuholník (Bermuda Dreieck). Jeho vrcholmi sú Rabensteig, Seitenstettengasse a Ruprechtsplatz a okolité ulice. 

 

Zaujímavejšia je časť okolo  Naschmarkt, Neubau a okolo Spittelbergu, kde je najväčšia koncentrácia barov, reštaurácií a kaviarní. Ak je teplejšie oplatí sa zájsť na Universitätscampus, bary pod holým nebom sú okolo  Copa Cagrana na  Donauinsel. Viedenská hudobná scéna je malá, populárne je techno.Väčšina hudobných klubov je malá, podobná barom. Niekedy sú tu koncerty, často hrávajú miestni dídžeji.

Informácie o koncertoch a akciách ponúka vo svojej party sekcii časopis Falter.

 

Nákupy

Viedeň nie je mestom pre lacné nákupy, je tu niekoľko elegantných obchodov s kvalitnými výrobkami. Oplatí sa kúpiť porcelán, keramiku, ručne vyrobené bábiky, kožené výrobky. Obchody na Kärntner Straße sú elegantné, drahé a trendy. Drahé, elegantné značkové predajne sú na Kohlmarkt. Pre normálnym zákazníkov je tu Mariahilfer Straße, bližšie k centru, malé butiky, second-handy na Neubaugasse. Medzinárodné siete nájdete na  Mariahilfer Straße okolo Wiener Gürtel.

 

Oplatí sa navštíviť aj blší trh na Naschmarkt, koná sa každú sobotu od 6:00 do 16:00. Dá sa tu kúpiť všetko, od obnosených lederhosen po rakúsku uniformu z prvej svetovej vojny. 

 

Slávnosti, udalosti

Viedeň je známa svojimi hudobnými festivalmi. Január začína novoročným koncertom, nasleduje sezóna bálov. Februárové fašiangové sprievody sú plné masiek a tanečníkov. Počas slávnosti Corpus Christi je karnevalov ešte viac a niektoré sa konajú na jazerách blízko Salzkammergut. Wiener Festwochen sa konajú od mája do polovice júna, ich program je považovaný za vrcholnú udalosť roku. Koncom októbra sa koná Viennale, najväčší filmový festival v krajine, ktorý uspokojí každého fanúšika nekomerčných filmov. Prázdniny a štátne sviatky - 26. október (Národný deň), sv. Mikuláša (6. december), tiež Vianočné sviatky. 

 

Musíte vidieť

Burgkapelle – kráľovská kaplnka z 13. storočia. Od septembra do júna tu každú nedeľu   počas omše spieva Viedenský chlapčenský zbor.

Donauturm – najvyššia viedenská stavba, dá z nej skočiť bungee, panoráma mesta sa dá obdivovať aj z dvoch drahých reštaurácií.  www.donauturm.at

Josephinum – múzeum histórie medicíny, s bizarnou ale fascinujúcou zbierkou 200 ročných ceroplastík a voskových modelov ľudských orgánov, budete sa cítiť ako hororovom filme s lepkavými mŕtvolami.  

Judenplatz – stará židovská štvrť, s atraktívnymi vykopávkami stredovekej synagógy. Múzeum dokumentuje ich históriu, je tu tiež pamätník židov, ktorí zomreli počas holokaustu.   

Kunsthistorisches Museum – jedno najlepších múzeí v Európe. Habsburgovci boli zberateľmi umenia z celej Európy, je tu jedna z najlepších zbierok diel Rubensa a Pieter Bruegela staršieho. Nechýbajú ani Vermeer, Dürer, Rembrandt, Rafael, Van Dyck, Cranach, Caravaggio, Canaletto a Tizian. Tiež je tu veľká zbierka egyptských, gréckych a rímskych artefaktov. www.khm.at

Riesenrad – 65 metrov vysoké ruské koleso, ponúka prekrásny výhľad. Súčasť viedenského zábavného parku Prater, ktorý ponúka všetky druhy kolotočov. www.wienerriesenrad.com

Schönbrunn – prepychový barokový palác patrí medzi najpopulárnejšie atrakcie Viedne. Má 1441 izieb (navštíviť sa dá len 40), konal sa tu Viedenský kongres (1814-15), Mozart tu mal prvý kráľovský koncert, v okrúhlej čínskej izbe viedla tajné rokovania cisárovná Mária Terézia. www.schoenbrunn.at

Sigmund Freud Museum –  dom, kde Freud žil od 1891 do 1938. Nájdete tu množstvo podivných predmetov, ktoré ovplyvnili jeho teórie (napríklad terakotová votívna obeť v tvare mužských genitálií - exponát 35 na ornamentálnej poličke v čakárni). 

Spanische Hofreitschule – španielska jazdecká škola, kde lipicany predvádzajú balet na klasickú hudbu, stará viedenská inštitúcia pripomínajúca časy Habsburgovcov. www.srs.at

Stephansdom – majstrovská gotická stavba, stredobod všetkých viedenských návštevníkov. Dominantou je 136 metrov vysoká  Südturm prezývaná 'Steffl', ktorá sa nachádza na všetkých  viedenských pohľadniciach. www.stephansdom.at

Zentralfriedhof – obrovská nekropola s dva a pol miliónmi hrobov, okrem iných tu ležia Beethoven, Brahms, Schubert, Strauss a Schönberg.

 

PASY

Vienna Card  Karta  ponúkajúca zľavy návštevníkom mesta, uľahčuje dopravu po meste, ponúka zľavy na vstupnom do múzeí a atrakcií, zľavy v obchodoch a v reštauráciách. Stojí  18.50 euro, je aj platná ako neobmedzený 72 hodinový lístok na verejnú dopravu. Dá sa kúpiť  na letisku, v hoteloch a na zastávkach metra. S držiteľom karty má dieťa do 15 rokov vstup do múzeí zadarmo. Zoznam spolupracujúcich múzeí.

 

Internet

www.vienna.info/; www.wienxtra.at/; www.vienna.at/;

www.wien.gv.at/english/;

http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna; http://www.austria.info/sk

Bez záruky Hovorí sa, že zo všetkých miest sveta je Viedeň najviac posadnutá smrťou. Mesto má jedno z najvyšších čísel počtu samovrážd na svete. Múzeum rakiev a množstvo obyvateľov, ktorí celý život šetria na dôstojný pohreb.    

 

 

Zdroj/autor: wikitravel,lonelyplanet,roughguide,nettravel,drom:

Foto: sxc.hu

VIDEO Viedeň

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.3/5 (26 hlasov)

Piatok, 24. február. 2017. Meniny má Matej.

Najnovšie príspevky

Foto dňa