Budapešť

10.01.2015 |   |    | 

Budapest, MaďarskoOficiálny názov:  Budapest/ Budapest

Hlavné mesto Maďarska s dvoma miliónmi obyvateľov je komerčným a administratívnym centrom krajiny. S rozmanitou, často smutnou históriou, neuveriteľnou architektúrou a bohatým kultúrnym dedičstvom je prezývaná "stredoeurópskym Parížom." Jej identita je niekde medzi západným luxusom a ľudovou tradíciou. Mesto je rozkročené v jemnej zákrute Dunaja, má široké bulváry, zarastené zelené parky a prepracované kúpeľné domy.Atmosférou pripomína obdobie priemyselnej revolúcie, kedy bola postavená jej najväčšia časť.

Doprava

Verejná doprava v Budapešti je ten lacnejší a spoľahlivejší spôsob, ako po meste cestovať. Pri extenzívnejšom cestovaní sa odporúča Budapešti Közlekedési Hálózata Térképe (mapa mestských liniek), ktorá je dostupná v stánkoch predávajúcich lístky na metro. Užitočné informácie ponúka stránka mestského dopravného podniku BKV. Cena jednorázových lístkov sa pohybuje okolo 230 HUF, o niečo drahšie sú priamo vo vozidle. Lístky je možné kúpiť u vodiča len na vybraných linkách. Pri častejšom cestovaní je lepšou možnosťou denný lístok (cena okolo 1350 HUF), zľavnená kupónová knižka (10 lístkov s cenou okolo 2050 HUF, alebo 20 lístkov za 3900 HUF), trojdňový (okolo 3100 HUF) alebo sedemdňový lístok (HUF 3600). Aktuálne informácie o cenách lístkov ponúka stránka mestského dopravného podniku. Jeden lístok je platný len na jednu jazdu, pri prestupoch je potrebné označiť ďalší cestovný lístok. Chodcom sa odporúča dávať pozor hlavne na cyklistov, často sa rútiacich obrovskou rýchlosťou, vzdialenosť pri míňaní sa niekedy dá počítať na centimetre. Prechody pre chodcov väčšina vodičov rešpektuje.

Budapeštianske metro má tri hlavné trasy. Stará trať M1 (žltá trať) bola postavená pri príležitosti tisícročia maďarského národa a je druhou najstaršou stavbou metra na svete (po Londýnskom metre). Vedie z juhozápadu na severovýchod, z ulice Mexikói na námestie Vörösmarty.  Červená trasa M2 ( východ – západ) zo železničnej stanice Juh, na námestie Örs vezér. Modrá trasa M3 spája severo-južným smerom Újpest s Kőbánya-Kispest. Vlaky metra  nebývajú preplnené. Žltá trať M1 používa krátke vlaky, niekedy používajú staré drevené vozne, na ostatných tratiach jazdia oceľové vozne sovietskej éry. Lístok je potrebné mať počas jazdy metrom pri sebe.

Revízie lístkov sú časté, mnohokrát orientované priamo na turistov, lístok je potrebné mať na každú cestu, alebo prestup, dôležité je aby bol označený, prístroje sú umiestnené pred nástupišťom. Pokutu je výhodnejšie zaplatiť priamo na mieste (okolo 5000 HUF). Pri platbe do 30 dní je cena dvakrát vyššia. Revízori hovoria dostatočne anglicky, rusky alebo nemecky. Štvrtá trať metra je momentálne vo výstavbe, mala by spájať železničnú stanicu Kelenföldi a námestie Bosnyák, časť by mala byť ukončená v roku 2009.

Problémom hlavne na žltej trase metra sú gangy vreckových zlodejov, odvrátia pozornosť  obete, alebo jej zahradia cestu a vyprázdnia jej vrecká alebo batožinu. Električky sú dobrý spôsob ako cestovať po meste, oplatí sa ich využiť hlavne v časti Buda. Legendárne sú linky č. 19 a č. 2 vedúce cez Dunaj. Na linkách turisticky atraktívnych linkách č.4 a č.6 premávajú od roku 2006 najdlhšie električky na svete.

Autobusy jazdia tam, kde nejazdia električky, spájajú tiež Budapešť s blízkymi mestami. Červené autobusy, niekedy označené aj písmenom "A" sú zrýchlené, normálne sú čierne. Písmenom "E" sú označené autobusy stojace len v cieľovej stanici. Čísla autobusových liniek sa v poslednom čase zmenili.

Trolejbusy: v meste jazdí 13 liniek, väčšinou po severnej a východnej časti mesta, tiež v centre, prechádzajú aj cez mestský park Városliget .

Nočné spoje sú označené troma číslami, začínajú číslom '9.' Autobusy jazdia každých 15 až 60 minút od 23:00 do 4:00. Platí rovnaký lístok ako v denných hodinách. Prestupné stanice sú Moszkva tér v Bude a Astoria v Pešti. Odporúča sa mať mapu nočných spojov, pretože v meste jazdí až 33 nočných liniek. Online cestovný poriadok všetkých druhov dopravy nájdete na stránkach BKV.

Vlakom: predmestské vlaky spoločnosti HÉV spájajú centrum mesta s predmestiami.

Autom: okrem letných mesiacov je v Budapešti hustá doprava. Ráno a popoludní sú dopravné zápchy. Pri návšteve mesta sa oplatí auto nechať v garáži a využívať miestnu dopravu. Pri ceste po meste sa oplatí používať mapu. Z Nagykörút sa na väčšine križovatiek nedá odbočiť vľavo, to isté platí pre hlavné bulváry ako Andrássy út, Váci út, Üllői út alebo Rákóczi út.   

Ak neviete maďarsky, oplatí sa použiť taxíky s anglickými nápismi, sú spoľahlivé a ich ceny sú prijateľné. Taxíky zastavené na ulici často účtujú cudzincom prirážku.

Cyklistické cesty oddelené od ciest pre autá, sú po celom centre. V meste je veľa cyklistov aj počas zimných mesiacov. Bicykle sa dajú požičať na jeden alebo niekoľko dní.

Ubytovanie

Budapešť ponúka pestrý výber ubytovania vo všetkých cenových úrovniach, od malých a lacných penziónov po luxusné päťhviezdičkové hotely. Ceny sú oproti maďarskému priemeru vyššie. Pri hľadaní ubytovania sa odporúča kontaktovať cestovné kancelárie. (www.ibusz.hu; www.vista.hu) Najdrahšie hotely sú blízko hradného kopca, najlacnejšie hostely sú na predmestiach Pešti. Kvalita vzduchu je vyššia v Bude, ležiacej bližšie pri vrchoch a lesoch na západnej strane mesta.

Ceny hotelov sú vysoké aj mimo sezóny (november – marec). Lacnejšie sú penzióny, ktoré sú podobné malým hotelom. Hotely alebo penzióny sa odporúča rezervovať vopred. Lacnejší spôsob ubytovania sú izby na súkromí, ktoré sa dajú rezervovať cez cestovné kancelárie. Niekedy sú od centra dosť vzdialené, ale ich ceny sú prijateľné. Hostely majú ceny rozdielne, niektoré ponúkajú najlacnejšie ubytovanie v meste, iné sú drahšie ako izby na súkromí. Ešte lacnejšie sú kempingy. V lete sa lacno dá ubytovať aj vo vysokoškolských internátoch.

TIP: Zarezervujte si lacné ubytovanie v Budapešti on-line.

Jedlo

V Budapešti dominuje maďarská kuchyňa a jej špeciality  - paprikáš, guláš, perkelt, balatonská šťuka alebo halászlé. Je tu rozmanitý výber úžasných koláčov, podobných viedenským. Maďarský prístup kombinuje vlastné tradície s akceptovaním iných vplyvov. Výsledkom je živá scéna reštaurácií, kde budí pozornosť originálna fúzia ázijskej a maďarskej kuchyne. Dá sa tu nájsť všetko. Od blízkovýchodných jedál po japonské, od báglov po bigmacks. Pestrý je výber reštaurácií a cien – od luxusných podnikov, kde jedlo stojí toľko ako plat priemerného občana, až po zastrčené miesta, kde sa môže najesť naozaj každý.

Najlacnejšia možnosť je kúpiť si jedlo v hypermarketoch značiek "Auchan", "Tesco," alebo "Cora" , ktoré ponúkajú pestrý výber potravín.

Kaviarne (kávéház)  – tradičná čierna káva sa tu pije  z malých pohárov, čoraz populárnejšie sa stávajú cappuccino a biela káva. Dnes sú kaviarne a cukrárne (cukrászda) menej romantické  ako pred vojnou, stále si udržiavajú tradičnú atmosféru.

Fastfood – v meste je okolo štyridsať pobočiek McDonald's, množstvo  jedální PizzaHutBurgerKing. Nezaostávajú ani výborné čínske stánky gyors büfé, ktoré sú celom meste a v mnohých je jedlo dobré a lacné. Svojrázne maďarské sú malé obedové jedálne étkezde, kde podávajú domáce jedlá.

Reštaurácie – v meste je niekoľko reštaurácií ponúkajúcich kvalitné jedlá a najlepšie maďarské vína za ceny vysoké aj podľa západoeurópskych štandardov. Miesta ako Arcade, Krizia, Chez Daniel a Lou Lou sú veľmi populárne a neustále preplnené. Medzi drahšie patria aj japonské a čínske reštaurácie. Miesta, kde hrajú cigánske skupiny sú považované za turistické, ale majú určitý šarm. Medzi lacnejšie patria podniky na Belváros alebo Vár. Obľúbený je  nedeľný brunch, kde sa dá za fixnú cenu najesť koľko vládzete. Túto možnosť ponúka aj  množstvo veľkých hotelov ako Marriott, Le Meridien alebo Hilton, tiež  lacnejšie reštaurácie siete Trófea Grill. Mnoho trendy reštaurácií a barov nájdete na Liszt Ferenc tér, alebo na Ráday utca.  

Čašníci v meste radi robia "chyby," čo znamená, že zahraniční turisti často platia premrštené ceny. Najhoršie prípady sa stávajú, keď je turista vylákaný do podniku a pod tlakom musí zaplatiť astronomický účet. Inou taktikou sú jedálne lístky bez cien, ponúkajúce drahé denné menu, alebo predražené fľaše vína. Odporúča sa pýtať si jedálne lístky s cenami jedál, a vyhýbať sa reštauráciám v centre a na Váci útca, hlavne medzi námestím Vörösmarty a Erzsébet híd. Väčšina tamojších podnikov ponúka jedlo nízkej úrovne za premrštené ceny.

Zábava

Budapešť ponúka široký výber aktivít a miest, kam sa dá po zotmení vybrať. Od opery, cez ľudové tance, jazz po hudobné kluby. Lístky sa dajú zohnať veľmi ľahko, problémom je rozhodnúť sa, čo robiť. O tom, čo sa deje informujú časopisy  Where Budapest (zadarmo distribuovaný v hoteloch),  Budapest in your Pocket a Budapest Sun. V maďarčine vychádza časopis  Pesti Est (zadarmo distribuovaný v kinách a v baroch), informuje tiež o premietaní filmov v angličtine.

Bary, nočné kluby

Budapeštianske nočné podniky nájdete v troch oblastiach. Na Liszt Ferenc tér medzi Andrássy út a hudobnou Akadémiou; na Ráday utca, kde je množstvo kaviarní a terás - budapeštianske Soho; a na Krudy Gyula utca za národným múzeom.  Veľký rozmach zažívajú bary pod holým nebom, ich lokality sa však menia. Novým trendom sú pivné záhrady, nachádzajú sa medzi Holló utca a Kisdiofa utca, medzi najznámejšie patria Szodakert a Mummus. Maďarskou špecialitou sú vinárne borozó, kde zo sudov čapujú lacné maďarské víno. Pivárne (söröző) sú naopak drahé, a snažia sa priblížiť nemeckým alebo anglickým podnikom.

Kúpele

Budapešť je známym kúpeľným mestom. Kúpele sú postavené okolo horúcich prameňov , ktoré sú doplnené parami, saunami a masážnymi službami. Okrem miestnych sú častými návštevníkmi Rusi, Taliani a Američania.

Medzi tradičné verejné kúpele patria Gellért a Széchényi, medzi moderné ( a drahšie)  Danubius Grand Hotel/Thermal Hotel Margitszige a Corinthia Grand Hotel Royal Spa.

Ďalšími sú staré autentické ale menšie Király, nekryté Palatinus na Margitsziget a staré turecké Rudas. www.spasbudapest.com

Nákupy

Počet obchodov sa v poslednom období v meste rozrástol. Bývajú otvorené v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00, v sobotu do 13:00. Potraviny sú otvorené od 8:00 do 18:00. Veľké hypermarkety na okrajoch mesta majú otváracie hodiny dlhšie a sú otvorené aj v nedeľu.

Hlavné nákupné oblasti sú južne od  Vörösmarty tér v strede Pešti; okolo Váci utca a Petőfi Sándor utca s najväčšou koncentráciou drahých značiek. Ďalšími sú  Bajcsy-Zsilinszky, Andrássy a Rákóczi út, patria sem tiež hlavné bulváry od Margitinho mosta po Blaha Lujza tér a Kiskörút. Oplatí sa tiež navštíviť  menšie ulice okolo Nagykörút.

Moderné shopping centrá najbližšie k centru mesta sú Mammut a Mammut II. na Moszkva tér. Ďalšími sú Mom Park na Alkotás utca 53, alebo Westend pri stanici Nyugati. Budapešť má tri blšie trhy: najlepším a najväčším je Petőfi Csarnok  na Városliget; drahší Ecseri piac na  Nagykőrösi utca, hlavným predajným dňom je sobota, kedy stúpajú aj ceny, ale dá sa nájsť aj mnoho zliav (hlavne ráno, alebo koncom dňa); tretí trh sa koná na Nowák piac za stanicou Keleti. Medzi najpopulárnejšie suveníry patria víno, porcelán a potraviny ( ako paprika, saláma, husacia pečeň) a cédečka. Obchody zo starožitnosťami sú na Falk Miksa utca, obchody na Vár ponúkajú turistické suveníry ako kroje, hrnce alebo fľašky tokajského vína. Obchody s vínom nájdete na Batthyány utca, na Ráday utca a blízko Deák tér.    

Slávnosti, udalosti

Budapešť má dlhú tradíciu osláv významných historických udalostí. V každom z ročných období sa koná festival. V júni rockový a popový Budapesti Búcsú, koná sa pri príležitosti odsunu ruských vojsk v roku 1991. September patrí Medzinárodnému festivalu vína, ktorý sa koná pod hradným kopcom. Najväčším (200 akcií na 60 miestach ) a najdôležitejším je Jarný festival klasickej hudby, prebiehajúci v marci. 

Najväčším stredoeurópskym rockovým festivalom je 'Sziget' na dunajskom ostrove Óbuda. Hlavnou maďarským športovou udalosťou je Veľká cena Maďarska Formule 1, každý rok sa v strede augusta  koná na okruhu Hungaroring.

Musíte vidieť

Historické múzeum (Vár Múzeum) – múzeum 2000-ročnej histórie mesta. V zreštaurovaných sálach sa nachádza výstava stredovekého kráľovského paláca.

Jaskynná kaplnka (Sziklakápolna) – v jaskyni postavená kaplnka, do roku 1951 sídlo rádu paulíniánov, znovu otvorená a vysvätená v roku 1992. Počas omší je pre verejnosť zatvorená. 

kúpele Gellért – najslávnejšie termálne kúpele v meste. Sídlia v secesnom paláci pripomínajúcom katedrálu, teplota vody v bazénoch je udržiavaná na 44°C.  

Národná galéria (Magyar Nemzeti Galéria) – zbierka maďarského umenia od 10. storočia po súčasnosť. Oplatí sa vidieť obrazy slovensko – maďarského maliara Ladislava Mednyánszkeho, unikátne portréty Józsefa Rippl-Rónaia, mamutie plátna Tivadara Csontváryho, karnevaly modernistu Vilmosa Aba-Nováka, a  "maliara pusty" realistu Mihály Munkácsa.

Budova Maďarskej štátnej opery – neorenesančná stavba patrí medzi najkrajšie budovy v meste, postavená v roku 1884.  Okrem koncertov sa tu konajú aj prehliadky samotnej budovy.

kúpele Király – pravé turecké kúpele postavené v roku 1570, s horúcimi bazénmi a teplotami od 26°C do 40°C.

Múzeum súčasného umenia Ludwig – najdôležitejšia zbierka súčasného umenia v Budapešti, presťahovaná z kráľovského paláca do kontroverzného paláca umení (Mûvészetek Palotája). Múzeum je jedinou zbierkou medzinárodného súčasného umenia. Okrem iných sú tu zastúpení aj slovenskí autori. www.ludwigmuseum.hu

Vojenské historické múzeum – plné zbraní spred tureckých výbojov, dobrá zbierka uniforiem, medailí a zástav. Výstavy sú venované vojne o nezávislosť a obom svetovým vojnám. 

Kráľovský palác -  niekoľkokrát vypálený, zbombardovaný, a prestavaný palác je dnes zrekonštruovaný do podoby zo začiatku 20. storočia. Palác je sídlom Maďarskej národnej galérie, Národnej knižnice a Historického múzea.  

Terror Háza – múzeum v bývalom sídle obávanej tajnej polície ÁVH. Koncentruje sa na zločiny maďarských fašistických a komunistických režimov, tiež na povstanie v roku 1956. Silným zážitkom sú fotky obetí, rekonštruované väzenské cely a galéria zločincov – špiónov, katov a iných pomáhačov režimov, ktorí sú ešte nažive. www.terrorhaza.hu

Szoborpark – jedna z hlavných atrakcií Budapešti, park obrovských komunistických sôch na predmestí Budapešti. Medzi najväčšie patria sochy Lenina, Marxa, Engelsa. Medzi umelecky najhodnotnejšie patrí socha bežiaceho námorníka. Medzi najzaujímavejšie suveníry patria sviečky vo forme Lenina alebo Stalina. www.szoborpark.hu

Tropikárium - Nájdete ho na okraji mesta v nákupnom centre Campona. Obrovské žraloky, raje, aligátory, pestrofarebné morské rybky, hady, korytnačky a dažďový prales, v ktorom každú štvrťhodinu husto prší. Najväčším lákadlom je obrovské akvárium so žralokmi. www.tropicarium.hu

Pasy Budapest card ponúka zľavy na cestovanie po meste. Existuje karta s platnosťou dva alebo tri dni, s možnosťou cestovania verejnou dopravou zadarmo, ponúka zľavy v múzeách, v reštauráciách, ale aj v kúpeľoch. Karta platí pre dospelú osobu a dieťa do 14 rokov. Dvojdenná karta stojí približne 6500 HUF, karta s platnosťou tri dni stojí okolo 8000 HUF.  Dostať ju kúpiť na hlavných staniciach metra, v turistických informačných centrách, v cestovných kanceláriách v hoteloch, na letisku. Dá sa kúpiť aj priamo na internetových stránkach mesta.

Internet

www.budapest.hu/,www.budapestinfo.hu/,

http://en.wikipedia.org/wiki/Budapest

Bez záruky

Jedným z najznámejších budapeštianskych rodákov je Ernő Rubik, vynálezca Rubikovej kocky. V roku 1982 sa tu konali prvé majstrovstvá v jej skladaní. Víťazom sa stal Američan Minh Thai, ktorý kocku poskladal za 23 sekúnd.

Sprievodca: Budapešť - to najlepšie (2007)

 

Zdroj/autor: mzvsr,wikitravel,lonelyplanet,roughguide,drom

Foto: www.sxc.hu

 

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
3.8/5 (22 hlasov)

Piatok, 24. február. 2017. Meniny má Matej.

Najnovšie príspevky

Foto dňa