Budapešť

10.01.2015 |   |    | 

Budapest, Maďarsko 

Oficiálny názov:  Budapest/ Budapest

Hlavné mesto Maďarska s dvoma miliónmi obyvateľov je komerčným a administratívnym centrom krajiny. S rozmanitou, často smutnou históriou, neuveriteľnou architektúrou a bohatým kultúrnym dedičstvom je prezývaná "stredoeurópskym Parížom." Jej identita je niekde medzi západným luxusom a ľudovou tradíciou. Mesto je rozkročené v jemnej zákrute Dunaja, má široké bulváry, zarastené zelené parky a prepracované kúpeľné domy.Atmosférou pripomína obdobie priemyselnej revolúcie, kedy bola postavená jej najväčšia časť.

 

DOPRAVA

 

Verejná doprava v Budapešti je riadená spoločnosťou BKV. Užitočné informácie ponúka stránka tohto podniku (http://bkv.hu/). Tento servis zahŕňa autobusy, trolejbusy, električky, metro a vlak (HEV). Autobusy, električky a trolejbusy premávajú od 4:30 – 23:00 hod. Tri metro linky sa stretávajú na stanici Deák tér a metro jazdí počas dňa aj každé dve minúty a počas nočných hodín to je každých 15 minút.

 

Lístky sa musia kúpiť pred nástupom, nie je možné ich zakúpiť v dopravnom prostriedku, okrem nočných autobusov. Miesta predaja sú metro stanice, trafiky, automaty na zastávkach. Jednorazový lístok platí na jednu cestu bez ohľadu na dĺžku trvania (do 80 minút, nočné spoje do 120 minút) na všetkých trasách. Prestup je možný len na metro linkách, ináč je potrebné zakúpenie nového lístka. Existuje aj špeciálny lístok, ktorý umožňuje zmeniť trasu, a taktiež zahŕňa aj vlaky (HEV) jazdiace mimo mesta. Všetci obyvatelia EÚ nad 65 rokov majú cestovné zadarmo, stačí mať pri sebe preukaz totožnosti. Revízori kontrolujú lístky pomerne často, netreba si zabudnúť označiť lístok pred nástupom, a to  v červených alebo oranžových automatoch situovaných v dopravných prostriedkoch či na metro staniciach. Pokuta zaplatená na mieste je 8000 HUF. 

 

Cena jednorazového lístka je 350 HUF, 450 HUF to je priamo vo vozidle pri nočných spojoch. Pri častejšom cestovaní je lepšou možnosťou denný lístok (cestovná karta) - 1650 HUF, zľavnená kupónová knižka - 10 lístkov s cenou 3000 HUF.  72-hodinová karta stojí 4150 HUF a týždenná má cenu 4950 HUF. Viac informácií o cenách na www.bkk.hu.

 

 

 

Druhy dopravy

 

Metro

 

Budapeštianske metro má tri hlavné trasy. Stará trať M1 (žltá trať) bola postavená pri príležitosti tisícročia maďarského národa a je druhou najstaršou stavbou metra na svete (po Londýnskom metre). Vedie z juhozápadu na severovýchod, z ulice Mexikói na námestie Vörösmarty.  Červená trasa M2 ( východ – západ) zo železničnej stanice Juh, na námestie Örs vezér. Modrá trasa M3 spája severo-južným smerom Újpest s Kőbánya-Kispest. Vlaky metra  nebývajú preplnené. Žltá trať M1 používa krátke vlaky, niekedy používajú staré drevené vozne, na ostatných tratiach jazdia oceľové vozne zo sovietskej éry. Lístok je potrebné mať počas jazdy metrom pri sebe. Problémom hlavne na žltej trase metra sú gangy vreckových zlodejov, odvrátia pozornosť  obete, alebo jej zahradia cestu a vyprázdnia jej vrecká alebo batožinu.

 

Električka

 

Budapešť má viac ako 30 liniek a spoznáte ich podľa jasnožltej farby. Električky sú dobrý spôsob, ako cestovať po meste, oplatí sa ich využiť hlavne v časti Buda. Legendárne sú linky č. 19 a č. 2 vedúce cez Dunaj. Na linkách turisticky atraktívnych linkách č.4 a č. 6 premávajú od roku 2006 najdlhšie električky na svete.

 

Autobus

 

Autobusy jazdia tam, kde nejazdia električky, spájajú tiež Budapešť s blízkymi mestami. Červené autobusy, niekedy označené aj písmenom "A" sú zrýchlené, normálne sú čierne. Písmenom "E" sú označené autobusy stojace len v cieľovej stanici. Čísla autobusových liniek sa v poslednom čase zmenili. Autobusy sú často počas rušných hodín preplnené cestujúcimi a zvyknú stáť v dopravnej zápche.

 

Trolejbus

 

Po meste jazdí  14 liniek červených trolejbusov, väčšinou po severnej a východnej časti mesta, tiež v centre a  prechádzajú aj cez mestský park Városliget. Nočné spoje sú označené troma číslami, začínajú číslom '9.' Autobusy jazdia každých 15 až 60 minút od 23:00 - 4:00 hod. Platí rovnaký lístok ako v denných hodinách. Prestupné stanice sú Moszkva tér v Bude a Astoria v Pešti. Odporúča sa mať mapu nočných spojov, pretože v meste jazdí až 33 nočných liniek. Online cestovný poriadok všetkých druhov dopravy nájdete na stránkach BKV.

 

Vlak

 

Predmestské vlaky spoločnosti HÉV spájajú centrum mesta s predmestiami. Linka Szentendre je zaujímavá hlavne pre turistov. Premáva medzi Batthyány tér  súčasť červenej linky metra) a Szentendre – malé mestečko na brehoch Dunaja. Lístok do Szentendre stojí 400 HUF. HÉV vlaky jazdia každých 10 – 30 minút.

 

Loď

 

Verejná lodná doprava premáva medzi Boráros tér a Római fürdő  od polovice marca až do zimy. Linky sú označené D11 – D 14. D 11  (Haller utca in district IX.-Újpest Árpád út), D12 (Haller utca in district IX.- Római Fürdő/Lido, D13 ((Haller utca in district IX.-Római Fürdő) a D14 (Csepel-Királyerdő/district XXI. – Soroksár Molnár-sziget). Lístky na loď pre dospelého stoja 750 HUF, deti do 15 rokov zaplatia 550 HUF. Je možné tu využiť aj cestovnú kartu na D14 a v pracovné dni aj na D12 a D13. Lístky si môžete zakúpiť aj priamo na lodi.

 

Auto

 

Okrem letných mesiacov je v Budapešti hustá doprava. Ráno a popoludní sú dopravné zápchy. Pri návšteve mesta sa oplatí auto nechať v garáži a využívať miestnu dopravu. Pri ceste treba používať mapu. Z Nagykörút sa na väčšine križovatiek nedá odbočiť vľavo, to isté platí pre hlavné bulváry ako Andrássy út, Váci út, Üllői út alebo Rákóczi út.  V Budapešti si môžete aj prenajať auto, limuzínu, minivan či dokonca autobus. Existuje  tu množstvo spoločností poskytujúcich takúto službu. 

 

Bicykel

 

Celé mesto križuje300 km cyklistických trás. Cyklistické cesty oddelené od ciest pre autá sú po celom centre Budapešti. V meste je veľa cyklistov aj počas zimných mesiacov. Bicyklovanie je dobrým a pomerne rýchlym spôsobom spoznávania pamiatok a atrakcií bez stresu z parkovania. Mesto ponúka turistom aj cyklistické prehliadky mesta s výkladom a občerstvením obyčajne od marca do októbra. Budapešť disponuje verejným systémom požičania bicykla BuBi. Pri prenajatí bicykla je potrebná registrácia, no prvých 30 minút je zadarmo, potom sa platí každých 60 minút 350 HUF. 76 zelených bicyklových staníc je po celom meste. Pravidelní cyklisti si môžu prenajať bicykel na rok za 18 900 HUF. Príležitostní používatelia majú možnosť si vybrať 24 hodinovú kartu za 500 HUF, trojdňovú za 1000 HUF, týždennú za 2000 HUF. Deti do 14 rokov majú zákaz využívať bicykle. Je možné využiť aj aplikáciu BuBi na mobile.

 

Taxi

 

Cena jazdy na taxi pozostáva z troch položiek (rok 2017) – základná cena – 450 HUF, cena za vzdialenosť (280 HUF/km) a cena za čakanie (70 HUF/ minúta).  Väčšie taxi spoločnosti zväčša sú lacnejšie a väčšina vodičov rozpráva po anglicky. Výhodou je zapísať si číslo spoločnosti a volať si taxi telefonicky, nakoľko je to lacnejšie, ako ho zastaviť na ulici.

 

 

 

UBYTOVANIE

 

Budapešť ponúka pestrý výber ubytovania vo všetkých cenových úrovniach, od malých a lacných penziónov po luxusné päťhviezdičkové hotely. Ceny sú oproti maďarskému priemeru vyššie. Pri hľadaní ubytovania sa odporúča kontaktovať cestovné kancelárie. Najdrahšie hotely sú blízko hradného kopca, najlacnejšie hostely sú na predmestiach Pešti. Kvalita vzduchu je vyššia v Bude, ležiacej bližšie pri vrchoch a lesoch na západnej strane mesta.

 

 

Ceny hotelov sú vysoké aj mimo sezóny (november – marec). Lacnejšie sú penzióny, ktoré sú podobné malým hotelom. Hotely alebo penzióny sa odporúča rezervovať vopred. Lacnejší spôsob ubytovania sú izby na súkromí, ktoré sa dajú rezervovať cez cestovné kancelárie. Niekedy sú od centra dosť vzdialené, ale ich ceny sú prijateľné. Hostely majú ceny rozdielne, niektoré ponúkajú najlacnejšie ubytovanie v meste, iné sú drahšie ako izby na súkromí. Ešte lacnejšie sú kempingy. V lete sa lacno dá ubytovať aj vo vysokoškolských internátoch.

 

TIP: Zarezervujte si lacné ubytovanie v Budapešti on-line.

 

 

 

JEDLO

 

V Budapešti dominuje maďarská kuchyňa a jej špeciality  - paprikáš, guláš, perkelt, balatonská šťuka alebo halászlé. Je tu rozmanitý výber úžasných koláčov, podobných viedenským. Maďarský prístup kombinuje vlastné tradície s akceptovaním iných vplyvov. Výsledkom je živá scéna reštaurácií, kde budí pozornosť originálna fúzia ázijskej a maďarskej kuchyne. Dá sa tu nájsť všetko. Od blízkovýchodných jedál po japonské, od báglov po bigmacks. Pestrý je výber reštaurácií a cien – od luxusných podnikov, kde jedlo stojí toľko ako plat priemerného občana, až po zastrčené miesta, kde sa môže najesť naozaj každý.

 

 

Najlacnejšia možnosť je kúpiť si jedlo v hypermarketoch značiek "Auchan", "Tesco," alebo "Cora" , ktoré ponúkajú pestrý výber potravín.

 

 

Kaviarne (kávéház)  – tradičná čierna káva sa tu pije  z malých pohárov, čoraz populárnejšie sa stávajú cappuccino a biela káva. Dnes sú kaviarne a cukrárne (cukrászda) menej romantické  ako pred vojnou, stále si udržiavajú tradičnú atmosféru.

 

Fastfood – v meste je okolo štyridsať pobočiek McDonald's, množstvo  jedální PizzaHutBurgerKing. Nezaostávajú ani výborné čínske stánky gyors büfé, ktoré sú celom meste a v mnohých je jedlo dobré a lacné. Svojrázne maďarské sú malé obedové jedálne étkezde, kde podávajú domáce jedlá.

 

 

Reštaurácie – v meste je niekoľko reštaurácií ponúkajúcich kvalitné jedlá a najlepšie maďarské vína za ceny vysoké aj podľa západoeurópskych štandardov. Miesta ako Arcade, Krizia, Chez Daniel a Lou Lou sú veľmi populárne a neustále preplnené. Medzi drahšie patria aj japonské a čínske reštaurácie. Miesta, kde hrajú cigánske skupiny sú považované za turistické, ale majú určitý šarm. Medzi lacnejšie patria podniky na Belváros alebo Vár. Obľúbený je  nedeľný brunch, kde sa dá za fixnú cenu najesť koľko vládzete. Túto možnosť ponúka aj  množstvo veľkých hotelov ako Marriott, Le Meridien alebo Hilton, tiež  lacnejšie reštaurácie siete Trófea Grill. Mnoho trendy reštaurácií a barov nájdete na Liszt Ferenc tér, alebo na Ráday utca.  

 

Čašníci v meste radi robia "chyby," čo znamená, že zahraniční turisti často platia premrštené ceny. Najhoršie prípady sa stávajú, keď je turista vylákaný do podniku a pod tlakom musí zaplatiť astronomický účet. Inou taktikou sú jedálne lístky bez cien, ponúkajúce drahé denné menu, alebo predražené fľaše vína. Odporúča sa pýtať si jedálne lístky s cenami jedál, a vyhýbať sa reštauráciám v centre a na Váci útca, hlavne medzi námestím Vörösmarty a Erzsébet híd. Väčšina tamojších podnikov ponúka jedlo nízkej úrovne za premrštené ceny.

 

 

 

ZÁBAVA

 

Budapešť ponúka široký výber aktivít a miest, kam sa dá po zotmení vybrať. Od opery, cez ľudové tance, jazz po hudobné kluby. Lístky sa dajú zohnať veľmi ľahko, problémom je rozhodnúť sa, čo robiť. O tom, čo sa deje informujú časopisy  Where Budapest (zadarmo distribuovaný v hoteloch),  Budapest in your Pocket a Budapest Sun. V maďarčine vychádza časopis  Pesti Est (zadarmo distribuovaný v kinách a v baroch), informuje tiež o premietaní filmov v angličtine.

 

 

 

 

Bary, nočné kluby

 

Budapeštianske nočné podniky nájdete v troch oblastiach. Na Liszt Ferenc tér medzi Andrássy út a hudobnou Akadémiou; na Ráday utca, kde je množstvo kaviarní a terás - budapeštianske Soho; a na Krudy Gyula utca za národným múzeom.  Veľký rozmach zažívajú bary pod holým nebom, ich lokality sa však menia. Novým trendom sú pivné záhrady, nachádzajú sa medzi Holló utca a Kisdiofa utca, medzi najznámejšie patria Szodakert a Mummus. Maďarskou špecialitou sú vinárne borozó, kde zo sudov čapujú lacné maďarské víno. Pivárne (söröző) sú naopak drahé, a snažia sa priblížiť nemeckým alebo anglickým podnikom.

 

 

 

Kúpele

 

Budapešť je známym kúpeľným mestom. Kúpele sú postavené okolo horúcich prameňov , ktoré sú doplnené parami, saunami a masážnymi službami. Okrem miestnych sú častými návštevníkmi Rusi, Taliani a Američania.

 

Medzi tradičné verejné kúpele patria Gellért a Széchényi, medzi moderné ( a drahšie)  Danubius Grand Hotel/Thermal Hotel Margitszige a Corinthia Grand Hotel Royal Spa.

 

Ďalšími sú staré autentické ale menšie Király, nekryté Palatinus na Margitsziget a staré turecké Rudas. www.spasbudapest.com

 

 

 

NÁKUPY

 

Počet obchodov sa v poslednom období v meste rozrástol. Bývajú otvorené v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00, v sobotu do 13:00. Potraviny sú otvorené od 8:00 do 18:00. Veľké hypermarkety na okrajoch mesta majú otváracie hodiny dlhšie a sú otvorené aj v nedeľu.

 

 

Hlavné nákupné oblasti sú južne od  Vörösmarty tér v strede Pešti; okolo Váci utca a Petőfi Sándor utca s najväčšou koncentráciou drahých značiek. Ďalšími sú  Bajcsy-Zsilinszky, Andrássy a Rákóczi út, patria sem tiež hlavné bulváry od Margitinho mosta po Blaha Lujza tér a Kiskörút. Oplatí sa tiež navštíviť  menšie ulice okolo Nagykörút.

 

Moderné shopping centrá najbližšie k centru mesta sú Mammut a Mammut II. na Moszkva tér. Ďalšími sú Mom Park na Alkotás utca 53, alebo Westend pri stanici Nyugati. Budapešť má tri blšie trhy: najlepším a najväčším je Petőfi Csarnok  na Városliget; drahší Ecseri piac na  Nagykőrösi utca, hlavným predajným dňom je sobota, kedy stúpajú aj ceny, ale dá sa nájsť aj mnoho zliav (hlavne ráno, alebo koncom dňa); tretí trh sa koná na Nowák piac za stanicou Keleti. Medzi najpopulárnejšie suveníry patria víno, porcelán a potraviny ( ako paprika, saláma, husacia pečeň) a cédečka. Obchody zo starožitnosťami sú na Falk Miksa utca, obchody na Vár ponúkajú turistické suveníry ako kroje, hrnce alebo fľašky tokajského vína. Obchody s vínom nájdete na Batthyány utca, na Ráday utca a blízko Deák tér.    

 

 

 

SLÁVNOSTI, UDALOSTI

 

Budapešť má dlhú tradíciu osláv významných historických udalostí. V každom z ročných období sa koná festival. V júni rockový a popový Budapesti Búcsú, koná sa pri príležitosti odsunu ruských vojsk v roku 1991. September patrí Medzinárodnému festivalu vína, ktorý sa koná pod hradným kopcom. Najväčším (200 akcií na 60 miestach ) a najdôležitejším je Jarný festival klasickej hudby, prebiehajúci v marci. 

 

 

Najväčším stredoeurópskym rockovým festivalom je 'Sziget' na dunajskom ostrove Óbuda. Hlavnou maďarským športovou udalosťou je Veľká cena Maďarska Formule 1, každý rok sa v strede augusta  koná na okruhu Hungaroring.

 

 

 

MUSÍTE VIDIEŤ

 

Historické múzeum (Vár Múzeum) – múzeum 2000-ročnej histórie mesta. V zreštaurovaných sálach sa nachádza výstava stredovekého kráľovského paláca.

 

 

Jaskynná kaplnka (Sziklakápolna) – v jaskyni postavená kaplnka, do roku 1951 sídlo rádu paulíniánov, znovu otvorená a vysvätená v roku 1992. Počas omší je pre verejnosť zatvorená. 

 

kúpele Gellért – najslávnejšie termálne kúpele v meste. Sídlia v secesnom paláci pripomínajúcom katedrálu, teplota vody v bazénoch je udržiavaná na 44°C.  

 

Národná galéria (Magyar Nemzeti Galéria) – zbierka maďarského umenia od 10. storočia po súčasnosť. Oplatí sa vidieť obrazy slovensko – maďarského maliara Ladislava Mednyánszkeho, unikátne portréty Józsefa Rippl-Rónaia, mamutie plátna Tivadara Csontváryho, karnevaly modernistu Vilmosa Aba-Nováka, a  "maliara pusty" realistu Mihály Munkácsa.

 

Budova Maďarskej štátnej opery – neorenesančná stavba patrí medzi najkrajšie budovy v meste, postavená v roku 1884.  Okrem koncertov sa tu konajú aj prehliadky samotnej budovy.

 

kúpele Király – pravé turecké kúpele postavené v roku 1570, s horúcimi bazénmi a teplotami od 26°C do 40°C.

 

Múzeum súčasného umenia Ludwig – najdôležitejšia zbierka súčasného umenia v Budapešti, presťahovaná z kráľovského paláca do kontroverzného paláca umení (Mûvészetek Palotája). Múzeum je jedinou zbierkou medzinárodného súčasného umenia. Okrem iných sú tu zastúpení aj slovenskí autori. www.ludwigmuseum.hu

 

Vojenské historické múzeum – plné zbraní spred tureckých výbojov, dobrá zbierka uniforiem, medailí a zástav. Výstavy sú venované vojne o nezávislosť a obom svetovým vojnám. 

 

Kráľovský palác -  niekoľkokrát vypálený, zbombardovaný, a prestavaný palác je dnes zrekonštruovaný do podoby zo začiatku 20. storočia. Palác je sídlom Maďarskej národnej galérie, Národnej knižnice a Historického múzea.  

 

Terror Háza – múzeum v bývalom sídle obávanej tajnej polície ÁVH. Koncentruje sa na zločiny maďarských fašistických a komunistických režimov, tiež na povstanie v roku 1956. Silným zážitkom sú fotky obetí, rekonštruované väzenské cely a galéria zločincov – špiónov, katov a iných pomáhačov režimov, ktorí sú ešte nažive. www.terrorhaza.hu

 

Szoborpark – jedna z hlavných atrakcií Budapešti, park obrovských komunistických sôch na predmestí Budapešti. Medzi najväčšie patria sochy Lenina, Marxa, Engelsa. Medzi umelecky najhodnotnejšie patrí socha bežiaceho námorníka. Medzi najzaujímavejšie suveníry patria sviečky vo forme Lenina alebo Stalina. www.szoborpark.hu

 

Tropikárium - Nájdete ho na okraji mesta v nákupnom centre Campona. Obrovské žraloky, raje, aligátory, pestrofarebné morské rybky, hady, korytnačky a dažďový prales, v ktorom každú štvrťhodinu husto prší. Najväčším lákadlom je obrovské akvárium so žralokmi. www.tropicarium.hu

 

 

 

PASY

 

Držiteľ Budapest card môže neobmedzene cestovať na mestskej hromadnej doprave, má vstup zadarmo do 12 múzeí a do termálnych kúpeľov Lukács Baths. Taktiež môže využiť zľavu pri prehliadke pamiatok, vstupov na kultúrne a folklórne podujatia, zľavy v reštauráciách a kúpeľoch a na viac ako 100 miest vrátane lodných prehliadok. Kartu je možné si zakúpiť na hlavných staniciach metra, v turistických informačných centrách, v cestovných kanceláriách v hoteloch či na letisku. Dá sa kúpiť aj priamo na internetových stránkach mesta. Ku karte turista dostane aj brožúru so všetkými potrebným informáciami vrátane otváracích hodín pamiatok. Karta platí pre dospelú osobu a dieťa do 14 rokov. Ceny sa menia od 1.apríla 2017 na nasledovné – jednodňová karta stojí 5864 HUF, dvojdňová 8950 HUF a trojdňová 11 419 HUF. Ak si návštevník zakúpi kartu cez internetovú stránku, tak karta bude čakať na letisku alebo na recepcii hotela, ktorého názov turista zadá. Budapešť má v ponuke aj rôzne iné zvýhodnené karty, napríklad v kombinácii s ubytovaním či rôznymi vystúpeniami.

 

 

 

 

INTERNET

 

www.budapest.hu/,www.budapestinfo.hu/,

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Budapest

 

http://budapest.hu/sites/english/Lapok/default.aspx

 

https://www.budapestinfo.hu/

 

http://www.bkv.hu/en/

 

www.budapest.com

 

 

 

APLIKÁCIE

 

Budapest pocket guide -  osobný sprievodca mestom -  pamiatky, atrakcie, reštaurácie, funguje v offline režime, offline mapa, súčasťou sú recenzie ľudí

 

Budapest Travel Guide – Offline City Map, Hotels & Tours – kompletné informácie o meste, pamiatky, reštaurácie, nočný život, rezervovanie ubytovania, tipy na výlety do okolia, offline mapa mesta, funguje v offline režime

 

Budapest map and walk -  osobný sprievodca mestom pre peších turistov, mapy 

 

Budapest Party Locator – lokalizácia najlepších reštaurácií, klubov, barov, krčiem a živých koncertov, offline mapa, aktualizácia podujatí a udalostí si vyžaduje internetové pripojenie

 

 

 

VEĽVYSLANECTVO Slovenskej republiky v Maďarsku

 

Stefánia út. 22-24, Budapest XIV. obv., Maďarsko

 

 

 

BEZ ZÁRUKY

 

Jedným z najznámejších budapeštianskych rodákov je Ernő Rubik, vynálezca Rubikovej kocky. V roku 1982 sa tu konali prvé majstrovstvá v jej skladaní. Víťazom sa stal Američan Minh Thai, ktorý kocku poskladal za 23 sekúnd.
 

 

 

 

Zdroj/autor: mzvsr,wikitravel,lonelyplanet,roughguide,drom

 

Foto: www.sxc.hu

 

 

 

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
3.9/5 (27 hlasov)

Piatok, 19. január. 2018. Meniny má Drahomíra, Sára.

Najnovšie príspevky

Foto dňa