Praha - kam v Prahe

30.10.2015 |   |    | 

Prague, ČeskoJedno z mála miest, ktoré unikli veľkým poškodeniam počas druhej svetovej vojny, a očarujúca panoráma mesta to dosvedčuje.

 

Kompaktné stredoveké centrum Prahy je nezabudnuteľným labyrintom kamenných uličiek, starých námestí, tmavých pasáží a nespočetných kostolov. 

 

Na všetko dohliada tisícročný Pražský hrad. Po štyridsiatich rokoch komunizmu sa Praha stala jednou z najpopulárnejších európskych destinácií. Ulice okolo hlavných pamiatok sa na celý rok preplnili zvedavými turistami. 

 

Doprava

 

Po Prahe je najlepšie chodiť pešo alebo jazdiť verejnou dopravou. Jej prevádzkovateľom je Dopravní podnik hlavného mesta Prahy (www.dpp.cz). Riadiť auto v meste je odvážne – mesto nie je postavené pre autá, ani pre bicykle. Pražské taxíky sú známe zvýšenými cenami a klamaním turistov.

 

Pražské futuristicko – komunistické metro je rýchle, spoľahlivé a čisté. Jazdí denne od 5.00 do polnoci. Jeho tri trasy (štvrtá je vo výstavbe) sa pretínajú na viacerých staniciach. Trasy sú označené farbami.

 

Električky (tramvaje) jazdia po meste už od roku 1891. Po metre sú najrýchlejším dopravným prostriedkom v Prahe. Autobusy premávajú po predmestiach, v podobných intervaloch ako električky.

 

V letných mesiacoch na rieke Vltava premáva pravidelná lodná doprava. 

  

Ubytovanie

 

Praha má bohaté možnosti, mnoho hotelov je vzdialených od centra len na pešiu vzdialenosť. Sezóna vrcholí od apríla do októbra, mnoho turistov sem prichádza aj počas osláv Nového roka. V porovnaní zo zvyškom krajiny sú v Prahe ceny za ubytovanie dvojnásobné.

 

TIP: Chystáte sa do Prahy? Objednajte si ubytovanie v Prahe on-line.

 

Jedlo

Reštaurácie s medzinárodnou kuchyňou sú drahšie ako štandardné české. Tiež sa zvýšil počet reštaurácií ponúkajúcich miestne jedlá na medzinárodnej úrovni.Pod vplyvom turistického ruchu ceny v niektorých pražských reštauráciách narástli, miestni obyvatelia radšej jedávajú v tradičných hospodách.

 

Aj v najlepších reštauráciách sa môže stať, že kvalita jedla alebo obsluhy bude nižšia. Služby sa pomaly zlepšujú, ale čašníci s podivnou aritmetikou nie sú vzácni.

 

Zábava

Minulosť mesta hrá pri kultúrnych aktivitách veľkú rolu, či sú to podzemné pivnice, kde sa konajú koncerty, sochárske fasády v pivárňach alebo veľké koncertné haly pre klasickú hudbu. Oproti tomu stoja ultramoderné bary alebo kluby. Dôležitou súčasťou mestskej kultúry sú hospody.

 

Mesto má rozsiahlu klubovú scénu s rozličnými hudobnými štýlmi od popu, cez reggae, po hip-hop. Prichádzajú sem tiež hviezdy svetových formátov ako Pearl Jam, U2, Metallica, Rolling Stones, Depeche Mode alebo Madonna.

 

Nákupy

Najpopulárnejšími suvenírmi sú české sklo, porcelán a keramika. V Prahe je množstvo obchodov s českým sklom a porcelánom. Nájdete tu obchody s ručne spracovanou keramikou, odevmi a módnymi doplnkami.

 

Veľké obchodné domy sú na ulici "Na Příkope," medzi najslávnejšie pasáže patria "Černá rúže" a "Palác Myslbek."

 

Potraviny, kvety a výrobky z dreva sa dajú kúpiť na Havelskej, jedinom trhovisku v strede Prahy. Menšie, zaujímavejšie obchody sú na Malej Strane a v bočných uličkách Starého Mesta. Skutočnou atrakciou sú Vianočné trhy, konajúce sa v decembri. Predávajú tu umelecké diela, jedlo, nápoje a pražské suveníry.  

 

Musíte vidieť

Národní galerie (Veletržní palác) - obrovská, bezútešná, funkcionalistická stavba je domovom zbierky umenia 19., 20. a 21. storočia. Dá sa tu stráviť aj celý deň. Medzi najdôležitejšie diela patrí socha „Motocyklistu“ Otomara Šveca, niekoľko plátien priekopníka abstrakcie Františka Kupku, český kubistický dizajn a keramika.

 

Z umenia 19. storočia sú atraktívne sochy Josefa Myslbeka, Stanislava Suchardu a Bohumila Kafku; medzi výnimočné patria portréty Josefa Mánesa a krajiny Júliusa Mařáka. Na prvom poschodí je niekoľko diel Pabla Picassa, Andyho Warhola a Roya Lichtensteina, na druhom je české súčasné umenie, kinetické plastiky, socialistický realizmus a úžasné diela súčasných umelcov.

 

Karlův most - vydržal už 600 rokov dopravy, legenda hovorí, že vďaka vajciam pridávaným do malty. Most dostal meno až v roku 1870. Okrem veží na oboch stranách je most lemovaný sochami, z ktorých najstaršia a najznámejšia je socha Svätého Jana Nepomuckého, českého patróna, ktorého do Vltavy zhodil kráľ Václav v roku 1393.

Malá Strana - baroková štvrť pod Pražských hradom, medzi pozoruhodné miesta patrí Zlatá ulička, Nerudova ulice, kampa s riekou Čertovkou, Malostranské námestie s kostolom sv. Mikoláše a komplex záhrad (Kinského, Petřínské sady, Schönbornská zahrada).

Národní muzeum - neorenesančná budova Národného múzea sa nachádza na južnom konci Václavského námestia. Má výbornú zbierku prírodných exponátov, za zmienku stoja kostry dinosaurov a obrovských krabov.

 

Staromĕstské námĕstí - centrum Starého Města pražského. Od 10. storočia srdce Prahy. Až do začiatku 20. storočia sa tu konali najväčšie trhy. Dominantou je secesná socha Jana Husa, postavená pri 500. výročí jeho upálenia.

 

Petřín - 318 metrov vysoký kopec, v jeho okolí je osem parkov tvoriacich zelené srdce mesta. Na južnej strane sa nachádza observatórium M.R. Štefánika, na severnej strane Petřínska veža – 62 metrov vysoká kópia slávnejšej Eiffelovej veže.

 

Pražský hrad – z jednoduchého opevnenia sa za tisíc rokov stal jedným z najväčších hradov na svete, bezpochyby patrí medzi hlavné české atrakcie. Od 9. storočia je sídlom českých panovníkov, dnes prezidentov. Niektoré z hlavných atrakcií ako Španielska sála alebo Rudolfova galéria sú otvorené len jednu sobotu v roku. Väčšina hradných zbierok je vystavená.

 

 

Zdroj/autor: wikitravel, lonelyplanet, roughguide, czech.cz, drom (pozri aj Galériu)

Foto: sxc.hu

 

VIDEO Praha

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.0/5 (22 hlasov)

Streda, 29. marec. 2017. Meniny má Miroslav.

Najnovšie príspevky

Foto dňa