Hamburg

24.03.2010 |   |    | 

Hamburg, NemeckoOficiálny názov Hamburg

Mesto zovreté medzi prekrásnymi jazerami a zaoceánskymi nákladnými loďami, ležiace na rušnej rieke Labe. Najväčší nemecký prístav má, aspoň podľa miestnych, veľa spoločné s Benátkami alebo Amsterdamom. Jeho dynamika, multikultúrnosť a hédonizmus vykričanej štvrte Reeperbahn, pochádza z pestrej námornej minulosti mesta.
Hamburg však zostal tvrdo pracujúcim prístavom a patrí medzi najrušnejšie v Európe. Pridajte k tomu nezávislosť (Hamburg dobyl len Napoleon) a  atmosférou mesta sa inšpirujete aj vy.

Doprava
HVV  je hamburským dopravným systémom. Patrí sem metro (U-bahn), prímestské vlaky (S-bahn), a autobusové linky. Jednosmerný lístok stojí od 1,05 EUR do 2 EUR. Dostanete ich vo všetkých autobusoch, v automatoch na všetkých staniciach metra a na niektorých autobusových zastávkach. Denný lístok (Ganztageskarte)  platí do 6:00 hod. nasledujúceho dňa, a stojí okolo 5,50 EUR. Lístok platný 9 hodín (9 Uhr-Tageskarte) stojí okolo 4,65 EUR (platí od 9:00 hod. do 6:00 hod. nasledujúceho dňa). Pri cestovaní s rodinou sa oplatí kúpiť Gruppen- alebo Familienkarte. Skupina do päť ľudí môže cely deň cestovať za 7,75 EUR až 18,60 EUR ( závisí od množstva precestovaných zón). Lístky je potrebné označiť na začiatku cesty, pokuta pri jazde načierno sa pohybuje okolo 40 EUR. V severnej časti mesta je systém HVV spojený s trasami prímestských vlakov A-bahn Alsternordbahn), ktorý je ďalej napojený na trate  Schleswig-Holsteinska. Nočné spoje ( čísla 600-640) premávajú po celú noc po celom centre. Odchádzajú každú hodinu z Rathausmarktu alebo z Hauptbahnhof.

Po prístave a rieke Labe premáva šesť liniek trajektov, sú súčasťou pravidelného dopravného systému mesta.
Pri cestovaní autom sa dá Hamburg zvládnuť lepšie ako iné nemecké mestá. Doprava nie je hustá, ale počas dopravnej špičky dochádza k zápcham. Niekoľko diaľnic (A-1, A-7, A-23, A-24, A-250) vyúsťuje do troch hlavných hamburských obchvatov. Tieto vás jednoducho navigujú do centra mesta. Stačí sledovať dopravné značenie.
Taxíky sú v Hamburgu dostupné po celý deň. Stoja na stanoviskách, alebo sa dajú zavolať priamo na ulici. Ich stanovisko je označené zeleným znakom, ktorý sa podobá sa na väčší parkovací automat. Tu musíte na taxík počkať, alebo si taxík zavolať. Všetky autá sú tradičnej slonovinovej farby. Ak nie, žltočierny znak „taxi“ na streche auta označuje taxík s licenciou. Minimálny poplatok sa pohybuje okolo 2,20 EUR, cesta do mesta stojí od 6-12 EUR. Cesta z mesta na letisko stojí okolo 20-25 EUR.  Väčšina taxíkov akceptuje kreditné karty.  

Ubytovanie
Hamburg je drahé mesto, s prebytkom luxusných hotelov, ale obmedzeným počtom lacnejšieho ubytovania. Platí to hlavne v centre mesta. Počas konania konferencií sa môže stať, že izbu nenájdete. Mnohé z drahších hotelov znižujú ceny počas víkendov. Hotel sa dá rezervovať aj priamo v turistických informačných kanceláriách na hlavnej železničnej stanici (Hauptbahnhof), alebo v Kirchenallee. Dá sa vybrať z viac ako 200 hotelov všetkých cenových kategórií. Za rezerváciu sa platí 4 EUR. Tento spôsob rezervácie sa dá využiť maximálne v týždňovom predstihu. Ponuka ubytovania na oficiálnych stránkach mesta.     

Jedlo
Život mesta je zviazaný s morom, rovnako aj kuchyňa. Medzi miestne špeciality patria morský rak z Helgolandu, ráčiky z Büsum; ryby zo severného mora ako kambala, alebo čerstvé ustrice. Tradičným mäsovým jedlom je  Stubenküchen – hamburský steak, alebo námornícky Labskaus, jedlo pripravované s pivom, cibuľou, údeným mäsom, zemiakmi, sleďom a uhorkami. Iným typickým jedlom je polievka z úhora -  Aalsuppe. Letnou špecialitou je Aalsuppe grün ( polievka so sezónnymi bylinkami), rovnako dobrý je údený úhor Räucheraa. Na jeseň sa oplatí skúsiť Bunte oder Gepflückte Finten - tanier plný zelených a bielych fazulí, mrkvy a jabĺk. Po celý rok dostanete ragú Küken, zmes sladkého chleba, kuracieho, teľacieho mäsa, špargle, mušlí a sladkého hrášku. Všetko sa varí v bielej omáčke. Medzi severonemecké špeciality patria Stubenküken ( pečené mäso z mladého kohúta), Vierländer Mastente (kačka plnená jablkami, cibuľou a hrozienkami) alebo Birnen, Bohnen und Speck (hrušky s fazuľou a slaninou).
 
Zábava
Aktuálne informácie o dianí v Hamburgu nájdete v časopisoch ako Hamburger Vorschau (cena okolo 2 EUR), vychádza raz mesačne a je dostupný v turistických informačných centrách, v hoteloch a vo väčšine stánkov, alebo Szene Hamburg (cena okolo 2,50 EUR).
Centrom hamburského nočného života je vykričaná štvrť Reeperbahn vo štvrti St. Pauli. Ulička Herbertstrasse (vstup len pre mužov, ženy a deti majú vstup zakázaný) a prostitútky sediace vo výkladoch a čakajúce na zákazníkov je neobvyklým zážitkom. V blízkej Grosse Freiheit nájdete neuveriteľný počet sex-show, a erotických tanečných klubov. Medzi najznámejšie patria Colibri, Safari, alebo Dollhouse. Kluby patria medzi tradičné zastávky mestských tours. Ceny sú vysoké, ak si objednáte drink spýtajte sa na cenník, ktorý by mal byť podľa zákona zverejnený. Oplatí sa zaplatiť hneď po tom ako drink dostanete. Pred 22:00 hod. sa v kluboch nič moc nedeje.

Hamburg je bohatý aj na umenie. Mestský baletný súbor patrí medzi najlepšie v Európe, júlový festival baletu je kultúrnou udalosťou. V meste je okolo 40 divadiel, predstavenia sa odohrávajú v nemčine, jedno divadlo hrá v angličtine. Medzi najlepšie divadlá patria Deutsches Schauspielhaus, Thaliatheater, Kammerspiele. Lístky stoja od 10 EUR do 45 EUR. Najpopulárnejšie muzikálové divadlá sú Neue Flora Theater a Operettenhaus.
Hamburg je podobne ako Berlín, jednou z najobľúbenejších gej destinácií v Európe. Pozdĺž ulice Lange Reihe v St. Pauli je množstvo butikov a kaviarní. Aktuálne informácie o scéne gejov a lesbičiek nájdete v malom žurnáli Dorn Rosa, distribuovanom v baroch s klientelou gejov, lesbičiek a bisexuálov. Ponuka kultúrnych podujatí na oficiálnych stránkach mesta.

Nákupy
Hamburg je mestom obchodníkov. Všeobecne sú obchody otvorené od pondelka do piatku (od 9:00 hod. - 18:30 hod. vo štvrtok do 20:00 hod.), v sobotu od 9:00 hod. do 14:00 hod., alebo počas dlhších sobôt (prvá sobota v mesiaci) do 16:00 hod. Dve najstaršie a najprestížnejšie ulice Grosse Bleichen a Neuer Wall vedú paralelne s kanálmi, sú spojené s Jungfernstieg a Ufer Strasse. Menej drahé nákupné ulice sú Spitalstrasse a Mönckebergstrasse.
Mesto má niekoľko väčších nákupných centier, mnohé z nich sú prepojené. Mramorová Galleria je postavená podľa londýnskej Burlington Arcade, najstaršie a luxusnejšie obchodné centrá sú Kaufmannshaus a Hamburger Hof.
Tradičnou mestskou nákupnou ulicou je Mönckebergstrasse s väčšími obchodnými domami ako  Karstadt, Kaufhof.
Drahšiou, trendy a módnou obchodnou štvrťou je  Eppendorf, je najstaršou z hamburských dedín (založená v roku 1140). Exkluzívne a drahé butiky, predávajúce najnovšiu módu z Paríža, Milána a New Yorku nájdete na Klosterstern a Eppendorfer Markt.
Hamburský rybí trh (Fischmarkt), ležiaci medzi Hexenbergom a Grosse Elbstrasse sa koná každú nedeľu od 05:00 hod. do 07:00 hod.. Kúpite tu kvety, ovocie, zeleninu, dokonca aj domáce zvieratá, trh existuje už od roku 1703. Dnes sú ryby len doplnkovým tovarom. Najhustejšia koncentrácia starožitníctiev v Hamburgu je Antik-Center na ulici Klosterwall. Krytá pasáž naplnená viac než 60 stánkami je porovnateľná s londýnskou Portobello Road.

Slávnosti, udalosti
Život v Hamburgu je po celý rok preplnený koncertmi, veľtrhmi, parties, alebo výstavami. Niekoľko udalostí je výnimočných. Od roku 1329 je Hamburger Dom jedným z najväčších a najstarších príležitostných zábavných parkov. Koná sa koncom marca, júla a novembra. 7. Máj patrí sviatku Hafengeburtstag (narodeniny prístavu), kedy sa koná  divoká party oslavujúca deň, kedy nemecký panovník Barbarossa udelil mestu daňovú výnimku, čím poistil budúcnosť mesta ako obchodnej veľmoci.Udalosti na oficiálnych turistických stránkach mesta.

Musíte vidieť
Múzeá a galérie
Cap San Diego – múzeum hostiace súčasné výstavy venované imigrácii a lodiarstvu, leží na jednom z prístavných mól; Deichtorhallen – bývalý obchodný dom, dnes vynikajúca galéria súčasného umenia (vystavovali tu Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Helmut Newton); Erotic Art Museum – exponáty presne zodpovedajúce názvu múzea (www.eroticartmuseum.de); Hamburg Kunsthalle – pod zelenou kupolou a stĺporadím dominujúcim Glockengiesserwallu sa nachádza slávne Kunsthalle so zbierkou stredovekých portrétov, modernistických klasikov ako Klee, Kokoschka alebo Munch. Vo vedľajšej bielej budove sídli zbierka súčasného umenia s autormi ako Rebecca Horn, Georg Baselitz alebo Gerhard Richter. Nechýbajú ani zahraniční autori (www.hamburger-kunsthalle.de); Kunstmeile – sieť múzeí a galérií ležiaca medzi Glockengiesserwall a Deichtorstrasse; Museum für Hamburgische Geschichte – lodné modely, obrovský model vlaku, skutočný mostík parníka Werner, nechýbajú ani exponáty predstavujúce históriu mesta (www.hamburgmuseum.de); Museum für Kunst und Gewerbe - plagáty, ornamenty a zábavné výstavy (www.mkg-hamburg.de); Museum für Völkerkunde – etnografické múzeum demonštrujúce vzťah mesta k okolitému svetu. Impozantné sú drevené kanoe a obrovské sochy z Papui Novej Guinei (www.voelkerkundemuseum.com);

Pamiatky
Chilehaus – jedna z najkrajších budov Hamburgu má tvar zaoceánskej lode. Prekrásny príklad nemeckej expresionistickej architektúry (www.chilehaus.de); Krameramtswohnungen – rad menších domčekov zo 17. storočia, bývali tu vdovy menších obchodníkov, dnes je v jednom z nich múzeum, v ostatných obchody a reštaurácie; Rathaus – opulentná, baroková radnica so 647 miestnosťami. Medzi najslávnejšie patria Kráľovská a Veľká sála; Spicy's Gewürzmuseum – múzeum korenia a byliniek; St Michaeliskirche – jedna z nezabudnuteľných pamiatok mesta, najväčší barokovo- protestantský kostol v severnom Nemecku; St-Nikolai-Kirche – zbombardovaný kostol slúži ako protivojnový pamätník;
Iné
Condomerie – zbierka profylaktík a sexuálnych pomôcok. Hlavnou atrakciou je obrovský kondóm vo výklade ( majiteľ obchodu ponúka pánom, ktorým bude „sedieť“, darček v hodnote 100 EUR); Dialog im Dunkeln – cesta mestom „naslepo“ so slepým sprievodcom, uvidíte aké je nevidieť ( www.dialog-im-dunkeln.de); Elbmeile – západný breh rieky Labe premenený na jednu z najlepších kulinárskych scén Nemecka.  Reštaurácie v industriálnom, niekedy smiešnom, alebo neuveriteľnom prostredí sú nezabudnuteľné; Elbphilharmonie – bývalý obchodný dom rekonštruujú na filharmóniu držitelia Pritzkerovej ceny, švajčiarski architekti Herzog & de Meuron. Prestavba je porovnávaná so stavbami ako Museo Guggenheim Bilbao alebo Opera v Sydney by mala byť dokončená v roku 2009); Fischmarkt – hamburská inštitúcia od roku 1703 definujúca život a duch mesta; Grosse Freiheit – jasné svetlá, tmavé dvere, živé sex kluby. Vstupné sa tvári nízko, markantne narastie po objednaní prvého drinku; Herbertstrasse – ak v Reeperbahn uvidíte pomaľovaný tenký múr, vedie k Herbertstrasse, obrovskému verejnému domu, kam sa nedostanete kým nemáte 18 rokov, alebo ste ženského pohlavia; Hamburgský prístav – 12 000 lodí ročne, milióny ton tovarov, 12% plochy mesta, atrakciou je loď Rickmer Rickmers premenená na múzeum a reštauráciu; St Pauli Elbtunnel – od roku 1911 slúži táto 426 m dlhá pasáž ako tunel pod riekou Labe; Tierpark Hagenbeck – netradičné zoo. Okrem voľných výbehov pre zvieratá tu nájdete repliku nepálskej pagody, japonskej záhrady, alebo secesnej brány;

Pasy
Hamburg Card – ponúka neobmedzené cestovanie všetkými druhmi miestnej dopravy, zľavnený vstup do vybraných hamburských múzeí a minimálne 10% zľavu pri prehliadke mesta, prístavu a plavbu na jazerách. Karta platná jeden deň pre jedného dospelého a maximálne tri deti do 15 rokov stojí 8 EUR, skupinová karta stojí 12 EUR. Karta platná tri dni stojí 18 EUR pre jedného, skupinová stojí 30 EUR. Karta platná päť dní stojí 33 EUR, skupinová 51 EUR.  Kúpite ju v niektorých hoteloch, najväčších staniciach metra alebo v turistických informačných kanceláriách. Aktuálne informácie o karte nájdete tu.
Metropolcard – karta platiaca v celom regióne Hamburgu, ponúka zľavy na vstup do 140. atrakcií ako sú vodné parky, kúpele, zoo, divadlá, múzeá a výstavy, platí tiež ako lístok na miestnu dopravu. Karta platí po celý rok, je vydaná na meno užívateľa, cena karty pre dospelého je 18,50 EUR, detská karta (dieťa od 6 do 14 rokov) stojí okolo 8,50 EUR, rodinná 38,50 EUR. Dostanete ju v turistickom informačnom centre, v regionálnych turistických informačných centrách, v stánkoch dopravného podniku HVV a vybraných predajniach siete Budnikowsky. Aktuálne informácie o karte.


Internet
http://english.hamburg.de/ 
http://www.hamburg-tourism.de/en/
http://en.wikipedia.org/wiki/Hamburg

Letisko
Hamburg Airport (HAM) www.airport.de

Bez záruky
Viete, že v Hamburgu býva ešte stále (okrem Bratislavy) aj slovenský herec a Juraj Kukura...

 

 

Zdroj/autor: wikitravel, lonelyplanet, frommers,drom

Foto: www.sxc.hu

VIDEO Hamburg

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
5.0/5 (3 hlasov)

Utorok, 22. máj. 2018. Meniny má Júlia, Juliána.

Najnovšie príspevky

Foto dňa