Helsinki

06.10.2010 |   |    | 

Helsinki, FínskoOficiálny názov Helsinki /Helsingfors

Prímorské mesto par excellence, úžasné, dynamické miesto. Akoby jeho polovica ležala vo vode. Krutá geografická krivka reže do jeho pobrežia množstvo zálivov, zátok a maličkých ostrovov. Srdcom je prístav. Stačí vidieť obrovské pristávajúce trajekty a pochopíte jeho esenciu.
Výnimočná je samotná plachosť. Oproti iným mestám, tu ľudia chodia na miesta preto lebo sa im páčia, nie aby boli videní. Nové trendy tu často vyvolávajú úsmev. Štýlovosť dosiahnete skôr odlišnosťou ako neustálou aktuálnosťou.

Doprava
Po celom meste sa budete celkom dobre pohybovať pešo. Od júna do augusta si môžete požičať limetovo-zelené bicykle, zaparkované na 26 miestach okolo centra. Ich použitie je zadarmo, budete potrebovať len depozit vo výške 2 EUR. Po vrátení bicykla ich dostanete späť.
Na druhej strane, je centrum mesta a priľahlé predmestia pokryté sieťou integrovaných liniek autobusov, električiek a metra. Jednosmerný lístok stojí okolo 2 eurá, skupinový (platný pre dvoch dospelých a maximálne štyri deti) stojí okolo 8 EUR. Obidva typy nie sú obmedzené počtom prestupov, platia jednu hodinu.  
Lístok na električku (bez prestupu) stojí okolo 1,80 EUR (ak ho kúpite od vodiča). Pri kúpe  vopred stojí 1,50 EUR. Rovnako sa dá kúpiť aj turistický lístok, platný aj v priľahlých oblastiach ako Espoo alebo Vantaa. Denný (7,50 EUR), trojdňový (15 EUR), alebo päťdenný (22,50 EUR), umožňuje cestovať vo všetkých autobusoch a električkách. Ak chcete zostať v samotnom meste, alternatívou je turistický lístok platný len v Helsinkách ( denný stojí okolo 5,60 EUR, trojdňový 10,80 EUR, päťdenný 16,20 EUR). Všetky kúpite aj od vodičov, revízorov, v stánkoch R-kiosk, na autobusovej stanici v Kampi, alebo v Mestskom turistickom centre.
Do autobusov sa nastupuje prednými dverami, kde musíte lístok buď ukázať alebo kúpiť.
V električkách sa nastupuje do predných, alebo do zadných dverí, lístok je potrebné označiť v automate. Lístky na metro kúpite v automatoch na staniciach. Jazda na čierno, po „chytení“ stojí 60 EUR, plus cena lístka. Taxíky zastavíte priamo na ulici (voľný taxík je označený žltým nápisom „Taxi“), alebo ich objednáte telefonicky. Základný poplatok sa pohybuje okolo 4,30 EUR, každý ďalší kilometer stojí 1,10 EUR. Cez pracovné dni (od 20:00 hod. do 06:00 hod.), a od 16:00 hod. v sobotu, do 06:00 hod. v pondelok zaplatíte príplatok 1,70 EUR.
Z Eteläsatama sa plavia okružné turistické plavby, ceny sa pohybujú okolo 14 EUR (výlet trvá jeden a pol hodiny). Samozrejme rozličné agentúry organizujú aj pešie túry, ich brožúry nájdete v turistickom informačnom centre.

Ubytovanie
Ubytovania je v meste dosť. Väčšinu síce tvoria hotely strednej triedy medzinárodných sietí, niekoľko lacnejších letných hotelov, turistické hotely a niekoľko hostelov. Pri príchode bez rezervácie sa oplatí navštíviť Hotel Booking Centre ( www.helsinkiexpert.fi), na hlavnej železničnej stanici. Poplatok za rezerváciu sa pohybuje okolo 5 EUR. Pri dlhšom pobyte sa oplatí kontaktovať niektorú kancelárií prenajímajúcich apartmány. Ubytovanie na oficiálnych stránkach mesta.

Jedlo
Ako po celej krajine ani tu nie je jedlo lacné, ale vyberiete si. S pozorným plánovaním si môžete pobyt o niečo predĺžiť. Ak nemáte hotelové raňajky v štýle „všetko, čo sa dá zjesť“ (raňajky v hosteloch bývajú jednotvárne), počkajte na obedné menu reštaurácií, alebo na samoobslužné stoly. Menu do 10 EUR dostanete aj v pizzeriách. Pomerne výhodné je aj jedlo na piknik. Čerstvú zeleninu, mäso, alebo ryby dostanete v obchodoch okolo Hakaniementori, supermarkety pri Tunneli sú otvorené do 22:00 hod. Lacné jedálne nájdete aj v populárnom obchodnom centre Forum, rovnako aj na pešej zóne oproti železničnej stanici.
V kaviarňach môžete po celý deň kúpiť kávu, alebo sendviče do 5 EUR. Najlepšie kaviarne sú štýlové miesta s typickou atmosférou začiatku 20. storočia, alternatívou je množstvo fastfoodov medzinárodných reťazcov, nezvyklé sú grill-stánky predávajúce hotdogy. Jedlo do 5 EUR dostanete aj v študentských menzách (samozrejme, mali by ste byť študentom). Najväčšie z nich sú okolo Kaivopiha. Otvorené bývajú aj v letných mesiacoch, od 16:00 hod. -18:00 hod. býva jedlo ešte lacnejšie. Zoznam reštaurácií na stránkach mesta.

Zábava
Bary, nočné kluby
Aj keď nie je lacný, alkohol je vo Fínsku obľúbený. Pitie piva (aj v kaviarňach), je jednu z najdôležitejších spoločenských aktivít v meste. Ich najväčšia koncentrácia je v  Punavuori, ale hlavne v uliciach okolo Uudenmaankatu alebo Iso Roobertinkatu uvidíte o čom to je. Lacnejšie, dekadentnejšie miesta nájdete vo štvrti Kallio. Spoločenské oblečenie sa vyžaduje len na niekoľkých miestach. Sú luxusné a drahé, pre väčšinu z nás sú nedostupné. Väčšina barov je otvorených od popoludnia do 02:00 hod., niekoľko najpopulárnejších zostáva otvorených do 03:00 hod. alebo 04:00 hod., hlavne počas víkendov. Medzi najtichšie dni patria nedeľa a štvrtok. Populárna klubová noc je streda, známa ako pikkulauantai (malá sobota). V piatok a v sobotu sa oplatí prísť skoro, inak budete musieť stáť v rade. Vo väčšine podnikov podávajú aj jedlo.
Ak naozaj chcete nájsť naj-trendy miesta, vyskúšajte služby agentúry Rent-a-Party-Mate (www.bizarreone.fi ). Stanete sa členom skupiny miestnych, vezmú vás do najlepších barov a klubov, kde nemusíte čakať v rade, aj keď to nebude lacné. Ak máte chuť piť osamote, najlacnejšie je kúpiť si čo potrebujete v obchodoch s primeraným názvom ALKO.
V Helsinkách sú možnosti tráviť voľný čas asi najlepšie zo všetkých škandinávskych krajín. Napríklad živé koncerty fínskych rockových skupín sú pomerne dobré ( ak si odmyslíte ťažkopádne frázovanie ich rodnom jazyku), tiež lacné (vstupné sa pohybuje okolo 9 až 15 EUR). Je to asi polovica vstupného na americké, alebo britské skupiny. Väčšie koncerty sa konajú počas prechodných období, no v lete sa hrá v mestských parkoch. Najväčšie koncerty sú v parku Kaivopuisto. Mnoho skupín hrá počas vybraných nocí aj v luxusných kluboch, tiež na diskotékach. Vstupné sa pohybuje okolo 5 EUR.
Aktuálne informácie o dianí v meste nájdete na kultúrnych stránkach novín Helsingin Sanomat, alebo v novinách City ( nájdete ich v obchodoch s hudbou, s knihami), kde sú jednotlivé podujatia popísané v angličtine. Koncerty, festivaly sa tiež konajú v Lasipalatsi.
V kinách môžete vidieť rovnako hollywoodske ako klubové filmy. Lístky stoja okolo 8 -10 EUR, v akcii okolo 6,50 EUR. Anglické filmy hrajú s fínskymi titulkami.
Kluby v Helsinkách neustále menia vlastníkov, štýl, alebo formát. Najaktuálnejšie informácie opäť nájdete v magazínoch, alebo na „klubových“ uliciach ako Iso Roobertinkatu, alebo Frederikinkatu v Punavuori. Väčšina klubov je otvorená od stredy do soboty ( od 22:00 hod. do 04:00 hod.), niektoré sú otvorené skôr.  „Cover“ poplatok sa pohybuje vo výške 5 EUR. Oplatí sa skontrolovať  Kaapelitehdas, organizujúcu mamutie parties. Ak budete v meste, oplatí sa vidieť extravagantnú party Unity (www.clubunity.org), niekoľkokrát usporadúvanú na ostrove Uunisaari. Vystupujú tu zaujímaví dídžeji, úžasní ľudia, tancuje sa až do rána.

Nákupy
Fínsko s stalo lídrom kompetitívneho sveta interiérového dizajnu. Hľadajte hlavne keramiku a sklenené výrobky (slávnou značkou je Arabia), ručne robené predmety z dreva, jantárovú módu a doplnky. Slávny je tiež textil a klenoty, rovnako aj hračky vyrábané s dôrazom na edukačný rozvoj dieťaťa. Typickými suvenírmi sú dekorácie vyrábané z kože sobov, kostýmované bábiky, likéry vyrábané zo černíc, brusníc. Samozrejme, obľúbené sú tiež potreby do sauny.  
Obchody sú otvorené od pondelka do piatku ( od 09:00 hod. do 17:00 hod.), v sobotu od 09:00 hod. do 14:00 hod. V lete sú v sobotu obchody otvorené do 16:00 hod.
Všetky väčšie nákupné centrá sú v centre. Ulicou fínskeho dizajnu je Esplanadi, aj keď je drahá, oplatí sa ju aspoň vidieť.  Kauppatori – obchodné námestie je štvrťou trhovísk, kúpite tu čerstvé ryby, alebo ručne vyrobené suveníry. Väčšinu predavačov tu nájdete počas denných hodín ( od apríla, do novembra, v pondelok až sobotu). Hlavná nákupná oblasť sa volá Central.  Začína ulicou Esplanadi, a rozširuje sa smerom na slávnu železničnú stanicu. Jednou z hlavných obchodných ulíc je Aleksanterinkatu, idúca paralelne s Esplanadi, ďalšími sú Iso Roobertinkatu a Bulevardi. Najnovšími prírastkami sú Kamppi, a menšia Hakkoniemin Kauppahalli. Nakupovanie na oficiálnych oficiálnych stránkach mesta.

Musíte vidieť
Pravoslávna katedrála Uspensky
– 13 cibuľových dómov ( predstavujúcich Ježiša a jeho nasledovníkov) úžasnej katedrály nájdete východne od trhoviska na ostrove Katajanokka;
Senaatintori – majestátne hlavné námestie mesta, obklopené budovami z 19. Storočia, námestie bolo navrhnuté podľa námestia v Sankt Peterburgu; Socha Havis Amanda – určite si pozrite fontánu a morskú pannu Havis Amandu, jeden z symbolov mesta; Temppeliaukio – kamenný kostol, postavený v roku 1969, jedna z najväčších atrakcií mesta. Kostol je postavený do pevnej skaly, strecha (vysoká 24 metrov), je pokrytá 22 km medených škridlí, pravidelné koncerty a bohoslužby v angličtine sa konajú v nedeľu;  Inventory Chamber Visitor Centre – informačné centrum komory vynálezcov nájdete na moste spájajúcom ostrovy Iso Mustasaari a Susisaari; Olympijský štadión – nájdete v blízkosti opery. Bol postavený pri príležitosti olympiády v roku 1952, jeho súčasťou je múzeum a vyhliadková veža vysoká 72 metrov; Hietaniemi – pláž najbližšia ku stredu mesta; Iso Mustasaari – kostol slúžiaci aj ako maják; Jánske ohne – populárna tradícia, najlepšie viditeľná zo Seurasaari;
Pihlajasaari – ostrov s niekoľkými oddelenými zálivmi a plážami, nechýba ani nudistická;
Sibelius Park – prekrásny park s pamätníkom slávneho fínskeho skladateľa, ktorým je  kinetická skulptúra tvoriaca strapec železných trubiek, predstavujúcich les; ostrov Suomenlinna – ideálny piknikový výlet na miesto, kde sa odohrala podstatná časť histórie mesta, pevnosť na ostrove je pamiatkou chránenou UNESCOm; Mestská zimná záhrada – ak budete mať chuť ocitnúť sa uprostred zelene, v botanickej záhrade vás obklopia rastliny, aké inde vo Fínsku nenájdete;

Múzeá
Ehrensvärd Museum – jedno z troch múzeí dokumentujúcich históriu pevnosti na ostrove  Susisaari; Hotel & Restaurant Museum – všetko čo chcete vedieť o fínskych baroch a reštauráciách; Kaapelitehdas – kedysi továreň na káble, potom sídlo spoločnosti Nokia, dnes bohémske kultúrne centrum, s obligátnou kaviarňou a reštauráciou; Kiasma Museum of Contemporary Art – múzeum sídliace vo zvláštnej bielej budove, predstavuje fínske a medzinárodné umenie od 60.tych po 90. roky; Mannerheim Museum – fascinujúce múzeum bývalého prezidenta so stovkami medailí, a fotografiami z jeho putovania po Hodvábnej ceste; Národná galéria – zbierka fínskej maľby a sochy od 18. storočia do polovice 20.stor Medzi klenoty zahraničnej zbierky patria maľby Gaugina, Cézanna a Van Gogha a kópia Mysliteľa Augusta Rodina; Národné múzeum – pôsobivé Kansallismuseo, v niečom podobné gotickému kostolu, bolo postavené v roku 1916, pokrýva všetky kapitoly fínskej histórie, vrátene archeológie, relikvií, etnografie a kultúry; Seurasaari Museum – skanzen tradičných fínskych stavieb 18. a 19. storočia, nechýbajú ani ukážky tradičných tancov a remesiel; Urheilumuseo - športové múzeum so sieňou slávy ponúka pohľad na dôležité víťazstvá, ale aj prehry fínskych športovcov;  Vesikko – múzeum v ponorke, najzaujímavejšie z múzeí na ostrove Susisaari; Urho Kekkonen Museum – bývalá prezidentská rezidencia, dnes vystavujúca umenie a históriu;

PASY
Helsinki Card – kúpite v turistickom informačnom centre. Ponúka neobmedzené cestovanie verejnou dopravou, vrátane trajektu so Suomenlinna, a vstup do 50 múzeí. Dostupné sú karty platné jeden, dva a tri dni. Aktuálne informácie na stránkach (http://www.helsinkicard.fi/

Internet
www.hel.fi/, www.visithelsinki.fi, http://en.wikipedia.org/wiki/Helsinki

Letisko
Helsinki-Vantaa Airport (HEL) http://www.helsinki-vantaa.fi

Bez záruky
Ak máte chuť na kombináciu práčovne, sauny a baru vyberte sa na miesto s názvom Tin Tin Tango.
Ak vám bude málo, v saune Kotiharju môžete vyskúšať ich tradičnú službu – krviprelievanie.
Ak ste to nevedeli, tak bazén na Olympijskom štadióne slúžil aj ako sklad zemiakov.
Metalové karaoke nájdete v nočnom klube Hevimesta.
Pod jednou z dráh helsinského letiska leží hotel.

 Zdroj/autor: wikitravel,lonelyplanet,roughguide,frommers,drom

Foto: sxc.hu,wikipedia.com

VIDEO Helsinki - travel guide

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.0/5 (1 hlasov)

Utorok, 22. máj. 2018. Meniny má Júlia, Juliána.

Najnovšie príspevky

Foto dňa