Košice

06.11.2010 |   |    | 

Košice, SlovenskoOficiálny názov Košice

Druhé najväčšie mesto krajiny sa nachádza vo východnej časti Slovenska, neďaleko hraníc s Maďarskom, Ukrajinou a Poľskom.

Doprava
V centre mesta, kde je najviac pamiatok, sa najlepšie pohybuje pešo. Verejná doprava (www.dpmk.sk) nie je drahá a je celkom spoľahlivá. Lístky na autobusy, trolejbusy a električky sa kupujú v stánkoch, v automatoch alebo priamo vo vozidle u vodiča – 4 zastávkový (neprestupný) 0,40 €, 30 minútový prestupný 0,65 €, 60 minútový prestupný 0,80 €, 60 minútový (len na nočný spoj) 1 €, 60 minútový celosieťový formou SMS 0,80 €.
Platia vo všetkých dopravných prostriedkoch. Označujú sa hneď po vstupe do vozidla. Ak nemáte chuť kupovať lístok pred každou jazdou, oplatí sa 24-hodinový za 2,95 € alebo 7-dňový za 9,25 €.
Jednotlivé spoje jazdia do 23.00 alebo do polnoci (závisí od jednotlivých liniek). Nočnú dopravu tvoria štyri linky. V prevádzke sú každú noc v čase od 23.10 až do cca 4.45. V nočných spojoch platí len prestupný 60-minútový lístok za 1 €. Tri nočné linky začínajú na Železničnej stanici, jedna na Lingove na sídlisku Dargovských hrdinov.

Ubytovanie
Ubytovanie v Košiciach ponúkajú prestížne 4-hviezdičkové hotely (prevažná časť z nich je umiestnená v centre mesta), ale lacnejšou variantou sú hotely s menším počtom hviezdičiek či penzióny. Na svoje si prídu aj tí, ktorí uprednostňujú apartmánové domy, priváty či ubytovanie na okolí. Informácie o ubytovaní na oficiálnych stránkach mesta nájdete tu. Rezervovať ubytovanie sa oplatí najmenej v dennom predstihu.

Jedlo
Ponuka stravovacích zariadení v meste je pestrá. Možno tu nájsť reštaurácie rôzneho druhu (steak housy, pizzérie, hostince, bistrá), pivnice či krčmy. Akú si zvolíte, záleží na vašom vkuse, nálade a finančnej situácii.
Mesto má k dispozícii aj pomerne veľké množstvo rôznych kaviarní, cukrární a barov. Na terase jedného z týchto podnikov je mimoriadne príjemné si posedieť najmä v lete pri hudbe jedinečnej spievajúcej fontány.

Zábava
Nočný život mesta sa orientuje najmä v rôznych baroch, puboch a na diskotékach. Niektoré podniky mávajú aj svoje tradičné akcie – párty rôzneho typu a zamerania a zväčša bývajú otvorené do neskorých nočných či ranných hodín. Aktuálne informácie o dianí v meste nájdete v magazíne www.kamdomesta.sk.

Počas sezóny hrá svoje predstavenia opera, činohra a balet Štátneho divadla v Košiciach (www.sdke.sk) a pre najmenších je tu Bábkové divadlo (www.bdke.sk).
Medzi najvýznamnejšie košické podujatia patria Dni mesta Košíc, ktoré sa každoročne konajú v máji a kedy Košice žijú množstvom rôznorodých atrakcií a podujatí všetkých žánrov.

Nákupy
Medzi najväčšie košické moderné shopping centrá sa zaraďujú Optima, Obchodné centrum Cassovia a Obchodné centrum Galéria.
Najväčším a najznámejším trhoviskom v Košiciach je trh na Dominikánskom námestí.
Zoznam obchodov nájdete na stránkach www.kamdomesta.sk.

Slávnosti, udalosti
Aktuálny kalendár košických udalostí nájdete tu.

Musíte vidieť
Pamiatky
Dóm sv. Alžbety – katedrála postavená v slohu vrcholnej gotiky; Urbanova veža – vznikla renesančnou prestavbou pôvodnej gotickej veže a vo zvonici bol umiestnený vyše 7 ton vážiaci zvon svätého Urbana; Štátne divadlo – Košické divadlo je pekná historická budova s krásne zdobeným interiérom. Divadlo dostalo trvalý stánok v centre mesta už v 18. storočí a až neskôr mestská rada prijala koncepciu spojenia kaviarne a reduty s divadlom; Levočský dom -  je najzachovalejšou mestskou stavbou postavenou v gotickom slohu; Súsošie Immaculata – morový stĺp – na mieste niekdajšieho popraviska stojí mariánsky (morový) stĺp Nepoškvrnenej P. Márie (Immaculata), ktorý je najkrajšou barokovou sochárskou pamiatkou v meste. Bohužiaľ, v súčasnosti je to už len jej kópia; Stará Radnica – od konca 13. storočia stávali na tomto mieste dva bohaté meštianske domy, terajšia radničná budova bola postavená v 18. storočí; Jakabov palác – Peter Jakab (staviteľ a majiteľ tehelne) vystaval si v roku 1899 palác v pseudogotickom slohu pri mlynskom náhone; Miklušova väznica – pôvodne hrnčiarska dielňa, od začiatku 17. storočia mestská väznica s mučiarňou, kde košický kat aj býval. Vedľa nej sa nachádza ulička remesiel; Mestské hradby – Dolná brána, bašty – výstavbou opevnenia mesta Košíc v rokoch okolo 1260 až 1290 vznikol vretenovitý typ mesta, ktorý bolo treba uzavrieť dvoma hlavnými bránami; Dominikánsky kostol – je najstarším kostolom mesta, zároveň najstarším dochovaným objektom Košíc vôbec; Kaplnka sv. Michala - pochádza pravdepodobne z prvej polovice 14. storočia a bola vybudovaná ako cintorínska kaplnka uprostred cintorína vo vnútri mesta, nedávno zrekonštruovaná; Rodošto – Pamätný dom Františka II. Rákocziho - Expozícia v pamätnom dome vodcu posledného protihabsburského povstania prezentuje pamiatky na život kniežaťa Rákocziho, históriu repliky jeho domu v tureckom exile a pohreb kniežaťa a jeho druhov v Košiciach; Spievajúca fontána - pri hraní hudby je striekanie vody a farebné osvetlenie fontány regulované na základe hudobných tónov hrajúcej hudby.

Múzeá
Slovenské technické múzeum - Slovenské technické múzeum v Košiciach ako jediné svojho druhu na Slovensku cieľavedome zhromažďuje, hodnotí, vedecky a kultúrno-výchovne využíva hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska; Východoslovenské múzeum - patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku a počas svojej 120-ročnej existencie sústredilo a dnes spravuje takmer pol milióna zbierkových predmetov z oblasti dejín umenia, umeleckých remesiel, histórie, numizmatiky, etnografie, prírodných vied, fotografie. V múzeu je umiestnený aj Košický zlatý poklad; Východoslovenská galéria - vznikla v roku 1951 ako prvá regionálna galéria na Slovensku a jej hlavným zberateľským programom je dokumentovanie výtvarného života vo Východoslovenskom regióne, zamerané predovšetkým na umenie 19. a 20. storočia; Múzeum Vojtecha Löfflera - prezentuje dar významného košického sochára Vojtecha Löfflera a predstavuje viac ako 2 000 exponátov majstrovej jedinečnej zbierky.

Iné
Archeologické múzeum - pri rekonštrukcii Hlavnej ulice sa v rokoch 1996 a 1998 objavili pozostatky Dolnej brány a mesto sa tu rozhodlo zriadiť unikátne podzemné múzeum;
Hlavná ulica - je ústrednou ulicou Košíc a nachádza sa na nej väčšina najvýznamnejších historických pamiatok;
Čermeľ- Bankov - je už niekoľko storočí pre Košičana pojmom pre rodinný výlet a zábavu a od roku 1956 jeho kolorit neodmysliteľne dotvára Detská železnica, ktorá je v prevádzke vždy v letnej sezóne;
ZOO Košice – dostanete sa sem autobusom č. 29 (v centre stojí na zastávke Nám. Osloboditeľov alebo na zastávke Staničné nám.) (www.zookosice.sk).

Internet

 


 

Letiská
Letisko Košice-Airport (KSC) www.airportkosice.sk

Bez záruky
"Druhé najväčšie mesto na Slovensku má skutočný zmysel pre súdržnosť komunity", sprievodca Lonely Planet; Francúzske mesto Marseille bude spolu s Košicami v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry.

 

Zdroj/autor: kosice, mickosice, wikipedia, lonelyplanet, drom (pozri aj Galériu)

Foto: wikipedia.org

VIDEO Košice - Európske mesto kultúry

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Vydavateľstvo Dajama, Asseco Slovakia

Hodnotenie článku:
2.9/5 (9 hlasov)

Štvrtok, 21. jún. 2018. Meniny má Alojz.

Najnovšie príspevky

Foto dňa