Pri Varšave má vzniknúť najväčšie letisko sveta: Bude stáť 8 miliárd

14.11.2017 |   |    | 

V roku 2016 sa na prvých troch miestach rebríčka najvyťaženejších letísk sveta umiestnili Atlanta, Peking a Dubaj. Ak by sa splnil zámer poľskej vlády, v neďalekej budúcnosti by mohlo byť na niektorej z popredných priečok aj nové varšavské letisko. Jeho výstavba sa plánuje 40 kilometrov na západ od hlavného mesta. 

Kabinet Beaty Szydlovej schválil zámer, podľa ktorého by sa v rovinatej oblasti pri Baranowe vybudovalo letisko s kapacitou 100 miliónov osôb ročne. Toľko cestujúcich odbavila iba americká Atlanta.

Vo vládnom materiáli sa uvádza: „Naša krajina leží na križovatke hlavných trás medzi mestami Los Angeles a Tel Aviv, Viedeň a Tokio, Šanghaj a Paríž, New York a Teherán. Ústredné letisko bude môcť vďaka svojej polohe ponúknuť výhodné spojenie".

Letisko by sa malo rozkladať na ploche 3000 hektárov. Prvé stroje by mohli začať využívať jeho pristávacie a štartovacie dráhy v roku 2027. Hodnota projektu sa teraz odhaduje na 8 miliárd eur. Lenže pri podobných projektoch sa často stáva, že sa nepodarí dodržať ani termín, ani rozpočet, dodáva agentúra TASR.

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 24. február. 2018. Meniny má Matej.

Najnovšie príspevky

Foto dňa