Spestrite si sviatky hubárčením: Zimné huby sú dobré pre zdravie

30.12.2020 |   |    | 

Tohtoročná jeseň bola na huby pomerne skúpa. Hubárska sezóna však pokračuje aj v zime. Začínajú rásť aj huby, ktorým nižšie teploty neprekážajú. Viaceré z nich podporujú imunitu, čím bojujú s alergiami, ale aj pomerne účinne predchádzajú istým typom rakoviny. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková. 

Na Slovensku rastie viacero húb, ktoré možno zbierať a pochutiť si na nich aj v novembri či decembri. Pozor však na prízemný mráz. Ak pri extrémnom striedaní teplôt jedlé huby opakovane zmrznú a zase sa rozmrazia, môžu v nich vznikať toxíny podobné tým, ktoré poznáme v muchotrávkach,“ skonštatoval Tomáš Čejka z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Na neskorú jeseň a cez zimu odporúča Čejka preto zbierať radšej zimné huby, ktorým mráz neprekáža. Ak nie je zima teplotne extrémne premenlivá, je podľa neho zimné hubárčenie bezpečnejšie, pretože sa možno spoľahnúť na to, že v lese jedovaté huby nerastú.

Väčšina zimných húb rastie na dreve. Príkladom je aj hliva ustricovitá, ktorú väčšina ľudí pozná. „Otužilou hubou je aj takzvané Judášovo ucho, známe aj pod menom uchovec bazový či novšie uchovka bazová. Ako napovedá meno, uchovka rastie skoro na každej starej baze, ale aj na iných stromoch od marca až do decembra. Blízka ázijská príbuzná tejto huby je uchovka ázijská (Auricularia polytricha), ktorá je súčasťou mnohých orientálnych jedál. Od našej uchovky je na pohľad aj chuť na nerozoznanie. Poznáme ju najmä ako súčasť čínskej ostro-kyslej polievky či iných čínskych a pseudočínskych jedál,“ uviedol Čejka.

Typickou zimnou hubou je v našich podmienkach plamienka zamatovohlúbiková (Flammulina velutipes). Ako pripomenula Tináková, rastie v celých trsoch najmä na javoroch, bukoch či iných listnáčoch, ale aj na kmeňoch, ktoré sú už spráchnivené.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR – Milan Kapusta
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 19. jún. 2021. Meniny má Alfréd.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa