Streda19. marec 2025, meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav

Červená vlajka na pláži neznamená len rozbúrené more: Takáto je presná definícia jednotlivých farieb

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: Getty Images)

Kúpanie v mori patrí k najobľúbenejším dovolenkovým aktivitám, občas sa však môže zmeniť na boj o život. Najmä ak patríte k slabším plavcom, mali by ste pred vstupom do vody venovať pozornosť aktuálnym podmienkam a minimálne skontrolovať farbu vlajky. Vedeli ste, že červená nemusí nutne znamenať zákaz kúpania?

 

Zelená vlajka

Pri kúpaní treba byť opatrní vždy, práve táto vlajka ale označuje situáciu, keď by malo byť riziko len minimálne. Nevyvesujú ju však všade – podľa Medzinárodnej federácie pre záchranu života totiž potenciálne nebezpečenstvo existuje vždy.

 

Žltá vlajka

Horšie, no nie život ohrozujú podmienky (stredné nebezpečenstvo) označuje vlajka žltej farby. V prípade jej vyvesenia počítajte s vysokým príbojom alebo nebezpečnými prúdmi, zvýšte opatrnosť a zostávajte radšej v dosahu plavčíkov. Niektoré pláže však označuje žltá vlajka stále, a to najmä v prípade, že ukrývajú skaly, náhly zráz dna alebo mnoho rýb, ktoré by potenciálne mohli prilákať nebezpečné dravce.

Červená vlajka na pláži
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

 

Fialová vlajka

Pobyt vo vode dokážu znepríjemniť nielen príliš veľké vlny či spodné prúdy, ale aj niektorí jej obyvatelia. V prípade, že je pri pláži zvýšený výskyt medúz, žralokov či iných zvierat, ktoré by vám mohli ublížiť, uvidíte vlajku fialovej farby. Kúpať sa môžete, dávajte si však pozor, čo sa okolo vás pohybuje.

 

Žltá vlajka s čiernym kruhom

Takúto menej obvyklú vlajku môžete zvyčajne vidieť na hranici medzi plážou určenou na bežné kúpanie a zónu pre surfovanie. Znamená, že za ňou už surfy či iné plavidlá vo vode povolené nie sú.

 

Červená vlajka

Azda každý návštevník vie, že červená vlajka označuje najvyššie riziko. Väčšina sa tiež domnieva, že je v prípade jej vyvesenia vstup do vody úplne zakázaný. Nie je to však pravda. Väčšinou síce skutočne označuje veľmi zlé podmienky na kúpanie, na niektorých plážach ju ale vyvesujú aj vtedy, ak tam nie je prítomný plavčík.

Červená vlajka na pláži
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)

 

Dve červené vlajky

Až dve červené vlajky nad sebou (prípadne červená vlajka s grafikou preškrtnutého plavca) znamenajú, že vstup do vody je vzhľadom na vysoké nebezpečenstvo úplne zakázaný. Niekedy môže byť dôvodom na jej vyvesenie aj pohyb žraloka v blízkosti pláže.

Červená vlajka na pláži
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)

 

Červeno-biela vlajka

Vyvesenie vlajky s dvomi červenými a dvomi bielymi obdĺžnikmi znamená, že treba urýchlene opustiť vodu. Plavčíci ju vyvesujú napríklad v prípade kontaminácie či pátrania, alebo aj vtedy, ak pri pláži zaregistrujú prítomnosť žraloka (na ktorého môže upozorňovať aj dvojitá červená či fialová vlajka).

 

Červeno-žltá vlajka

Na rozdiel od žltej a červenej vlajky, táto nemá nič spoločné s nebezpečenstvom vo vode. Znamená totiž len to, že sú na pláži prítomní plavčíci. Stráženú časť obvykle označuje na oboch jej koncoch, aby ste vedeli, že v priestore medzi nimi ste dobre strážení.

 

Čierno-biela vlajka

Podobná vlajka, avšak s použitím čiernej a bielej farby, znamená, že oblasť je určená len pre užívateľov surfov či iných plavidiel bez pohonu. Plavci by sa vode v prípade vyvesenia takejto vlajky mali úplne vyhýbať.

Červená vlajka na pláži
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

 

Oranžový veterný rukáv

Nie je to síce vlajka, ale tiež by ste si na toto označenie pláže mali dávať pozor. Veterný rukáv oranžovej farby totiž najlepšie ukazuje intenzitu a smer vetra a jeho vyvesenie znamená jediné - do vody by ste nemali brať žiadne nafukovacie lehátka, kolesá či hračky.

 

Viac o téme: DovolenkaMoreKúpaniePlavčíciVlajkyPrúdySurfovanieŽralokyMedúzyPríbojPlážeVodné športyPlážové vlajkyBezpečnosť na plážiMorské nebezpečenstváVarovné systémy
Nahlásiť chybu

Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu