Od Sahary po Sibír: 11 tipov, kam sa vybrať v Česku okolo sveta

19.05.2020 |   |    | 

Aj keď teraz prežívame zložité obdobie s obmedzením voľného pohybu, jedného dňa karanténa pominie a budeme môcť opäť neobmedzene cestovať. Využite preto možnosť naplánovať si teraz v pokoji výlet či dovolenku na zaujímavé miesto! Prinášame vám prehľad zaujímavých lokalít v Česku, ktoré boli pomenované podľa známych svetových destinácií. 

1. Národná prírodná rezervácia Soos – český Yellowstone neďaleko Františkových Lázní

Neďaleko Františkových Lázní leží národná prírodná rezervácia Soos. Ide o rozsiahle rašelinisko a slatinu, kde vyviera veľké množstvo minerálnych prameňov a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách – bahenných sopkách. Náučný chodník vedie po dne vyschnutého jazera, ktoré malo slanú (minerálnu) vodu.

 

2. Zámok Nové Hrady vo východných Čechách – České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebných pamiatok na území Čiech je zámok Nové Hrady pri Litomyšli. Rokoková stavba vybudovaná v rokoch 1774-1777 grófom Jeanom-Antoinom Harbuvalom de Chamaré v štýle francúzskych letných sídiel, často nazývaná „Malý Schönbrunn“ alebo „České Versailles“.

 

3. Národný park České Švajčiarsko patrí k najkrajším miestam v Európe

Zatiaľ najmladším národným parkom v Českej republike je Národný park České Švajčiarsko, vyhlásený dňa 1.1.2000 na celkovej rozlohe 79 km². Leží v Ústeckom kraji a prilieha k štátnej hranici, kde na neho nadväzuje Národný park Saské Švajčiarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

 

4. Moravské Toskánsko – najviac fotogenická krajina Česka

Dlhé pásy hnedých či zelených polí sa tiahnu až k obzoru a akoby nikde nekončia. Malebne zvlnenú krajinu južnej Moravy len sem tam dopĺňa osamelý strom, medza alebo biela kaplnka. Fotografi nazývajú krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskom.

 

5. Český Sibír – drsný kraj v južnej časti Miličínskej vrchoviny

Český Sibír je oblasť na rozhraní stredných a južných Čiech umiestnená zhruba medzi mestami Votice, Sedlec-Prčice a Táborom, ktorá dosahuje nadmorskej výšky aj vyše 700 metrov. Svoje pomenovanie získala oblasť vďaka drsným klimatickým podmienkam, pretože je tu zima dlhšia a tuhšia ako inde vo vnútrozemí.

 

6. Viate piesky pri Bzenci – moravská Sahara

Viate piesky sú jedinečným biotopom, ktorý sa rozkladá medzi železničnými stanicami Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často je táto časť prezývaná ako moravská Sahara. Nachádza sa len pozdĺž železničnej trate v dĺžke 5,5 km a jeho najširšia časť meria okolo 60 m.

 

7. Petřínska rozhľadňa – mladšia sestra Eiffelovej veže

Petřínska rozhľadňa (378 m.n.m.) sa týči nad starým centrom Prahy. Zrejme aj preto je jedným z najobľúbenejších návštevných miest turistov i samotných Pražanov. Okolie rozhľadne je ideálnym miestom pre prechádzky a pikniky.

 

8. Juhočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice pri Českých Budějoviciach, s titulom dediny UNESCO, ponúka návštevníkom aj inú turistickú atrakciu – megalitický kruh z obrích kameňov. Kamene tohto kruhu pri Holašoviciach disponujú najsilnejšou energiou zo všetkých tuzemských megalitov postavených človekom.

 

9. Prírodný park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývaná prihraničná oblasť medzi mestami Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Jej rozloha činí cca 250 km². Prírodný park Česká Kanada tu bol vyhlásený v roku 1994.

 

10. Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka predstavuje miesto, ktoré oddeľuje Kampu od ostatnej časti Malej Strany. Ide o umelo vytvorený vodný náhon, ktorý v 12. storočí vybudoval rád Maltézskych rytierov, aby slúžil ako prívod vody do pôvodných deviatich malostranských mlynov, ktoré sa okolo ostrova Kampa rozprestierali.

 

11. Mokrade dolného toku Dyje – Moravská Amazónia

V najjužnejšom cípe Moravy, uprostred hlbokých lužných lesov, sa stekajú dve rieky Morava a Dyje. Ich sútok je zároveň trojmedzím Českej republiky, Rakúska a Slovenska. Oblasť sa prezýva Moravská Amazónia a nachádza sa tu nádherná príroda bez zásahu civilizácie obývaná vzácnymi živočíchmi.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: Czech Tourism

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 12. jún. 2021. Meniny má Zlatko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa