Poľský hrad Nedeca: Miesto, kde vraj odsúdili Jánošíka

2017-04-23 00:00:01 |   |    | 

Hrad Nedeca nájdeme v regióne poľský Spiš, ktorý je rovnako ako náš menovec bohatý na turistické atrakcie. Zároveň je so Slovenskom prepojený zaujímavou cyklotrasou, ktorá ponúka okružnú jazdu cez Červený Kláštor a Spišské Hanušovce. Podľa legendy práve na tomto mieste súdili a väznili Jánošíka. A hoci sa film o našom známom zbojníkovi v Nedece nenakrúcal, tento hrad poslúžil ako filmová kulisa pre mnoho iných príbehov. 

Na skok zo Slovenska

Táto pamiatka je výborným tipom na krátky víkendový výlet. Nachádza sa neďaleko od Slovenska a spojiť ju môžete aj s inými zaujímavými miestami. Z Popradu je hrad Nedeca vzdialený niečo vyše hodiny cesty a rovnako je to i z Trstenej na Orave. Najbližšie to je však z Červeného Kláštora – len desať kilometrov. Po splave Dunajca sa teda môžete poľahky vybrať aj na poľskú stranu a spoznať toto zaujímavé miesto.

 

Po celý čas obývaný

Výstavba hradu Nedeca začala začiatkom 14. storočia nad riekou Dunajec, ktorá tadiaľ v minulosti tiekla. Podľa nej dostal hrad aj svoj pôvodný názov. Neskôr však na rieke vybudovali priehradu a Czorsztynske jazero, vďaka čomu dostala stavba ešte osobitejší ráz. V tých časoch už hrad premenovali na Niedzicu, po slovensky Nedecu. Od svojho vzniku vystriedalo šľachtické sídlo niekoľko majiteľov z Uhorska a Poľska. Jeho veľkou výhodou bolo, že od svojho vzniku bolo bez prestávky neustále obývané. Vďaka tomu sa podarilo hrad uchovať vo výbornom stave a dodnes v ňom môžeme obdivovať aj množstvo pôvodného zariadenia.

 

Tajné prepojenie s Dunajcom

Hrad je rozdelený do troch častí. Verejnosť má prístup do vrchnej a prostrednej. Takmer všetky komnaty sú zariadené pôvodným nábytkom. Na hrade sa okrem múzea nábytku nachádza aj prírodovedné múzeum a dozviete sa tam aj informácie o histórii poľského Spiša. Súčasťou hradného komplexu je tiež veľké nádvorie so studňou. Podľa legendy vraj bola vykopaná až tak hlboko, že bola prepojená na Dunajec, ktorý tadiaľ pôvodne pretekal. V blízkosti hradu sa nachádza aj stará sýpka, kde panstvo pôvodne uskladňovalo všetok svoj majetok.

 

Poklad Inkov

Hrad sa spája aj s ďalšími zaujímavými legendami. Údajne tam väznili a súdili nášho Jánošíka a po skončení 2. svetovej vojny sa zas na návštevu hradu prihlásil potomok prvého majiteľa hradu, ktorého manželkou bola dcéra posledného vládcu Inkov. Podľa legendy sa mal testament, týkajúci sa ich pokladu, nachádzať práve na tomto hrade. Vzácna návšteva sa údajne dozvedela všetky potrebné informácie a časť jedinečného majetku našla aj priamo v Poľsku. Po príchode do Krakova sa však stopa po týchto predmetoch stratila. Po ďalšom poklade potom pátrali aj v Peru. Dávajte si však pozor, pretože duch jednej z mŕtvych princezien z tohto rodu údajne straší na hrade a videli ho už aj viacerí turisti.

 

Reštaurácia i ubytovanie

Ten vás môže poriadne potrápiť aj v noci, na hrade totiž môžete v niektorej z komnát aj prespať. Pre návštevníkov však odporúčajú najprv kontaktovať manažment prostredníctvom internetu, aby mohli izby pripraviť a nespoliehať sa na možnosť rezervácie priamo na mieste. Rovnako sa na hrade nachádza aj veľká jedáleň s reštauráciou, ktorá sa využíva pri rôznych podujatiach a môžete tam zorganizovať tiež svadbu alebo súkromné rodinné udalosti.

 

Zaujímavosti v okolí

Zrúcanina hradu Czorsztyn – v blízkosti hradu Nedeca sa nachádza ďalšie panské sídlo. To však nebolo uchované v tak dobrom stave a dnes ho využívajú skôr na ľahkú turistiku. Je z neho tiež príjemný výhľad na okolie.

Oddych na jazere – jazero sa využíva hlavne v lete, keď k nemu chodia turisti oddychovať, plávať, robia si tam pikniky, niekedy sa tiež člnkujú a objednať si môžete aj plavbu na lodi. Okolo jazera sa nachádzajú tiež cyklistické trasy. Tie náročnejšie prechádzajú na sever Poľska a jedna vedie aj cez Slovensko.

Rafting – blízky Dunajec využívajú na raftovanie a divoké splavy. Tie prechádzajú až do našej časti rieky.

Pieniny – počas dobrého počasia si môžete naplánovať dlhšiu dovolenku, na ktorej môžete vyskúšať niekoľko turistických trás v okolí.

 

Autor: David

Foto: Thinkstock

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: Thinkstock
Zdroj: david / ako

Hodnotenie článku:
2.8/5 (12 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Utorok, 28. máj. 2024. Meniny má Viliam.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa