Pevnosť Strieborná Hora: Rakúšania si na pýchu Fridricha Veľkého netrúfli

2024-06-02 21:00:00 |   |    | 

Večne hladní vojaci mu za jedlo občas „zaplatia“ gombíkom z uniformy. Hostinskému zo Striebornej Hory v Sliezsku to ale nevadí. Vie, že jeho zákazníci svoj dlh hneď zajtra vyrovnajú. V tunajšej pevnosti totiž vládne tuhá disciplína a vojakov by za neposlušnosť čakal tvrdý trest! 

Pruský kráľ Fridrich Veľký (1712 – 1786) v 40. rokoch 18. storočia pripraví Rakúsko o veľkú časť Sliezska. K obrane novozískaného územia prikáže v roku 1765 vybudovať v južnej časti Sovích hôr pri mestečku Strieborná Hora mohutnú pevnosť. Rozľahlý komplex s mohutným stredom a niekoľkými bastiónmi bude dokončený o 12 rokov neskôr a sa do jeho priestorov zmestí až 2500 vojakov.

 

Trápi ich nielen vietor

Slúžiť na jednej z najväčších pevností v Európe nie je žiadny med. Pruskej posádke tu znepríjemňujú život časté veterné poryvy, epidémie týfusu, ale hlavne skutočne tvrdá disciplína. Vojaci musia počítať s trestom aj za najmenší prehrešok. Napríklad za chýbajúci gombík na uniforme býva vinník posadený „na trestnú kozu a na nohy mu priviažu závažia“, ako opisuje tento spôsob mučenia súčasná publicistka Kateřina Havlíková.

 

Napoleon o ňu príliš nestál

Rakúšania Striebornú Horu dobývať nebudú. Krstom pevnosť prejde v roku 1807, kedy ju oblieha francúzske vojsko. Bojovať sa však o ňu bude len pár týždňov, pretože Napoleon Bonaparte (1769 – 1821) v júli toho istého roku uzatvára s Pruskom mier. V ďalších rokoch sa vojna Striebornej Hore vyhýba. Pruské úrady uvažujú o jej uzavretí, k čomu ale kvôli odporu tunajších obyvateľov nedôjde. Posledná bojová pohotovosť je v pevnosti vyhlásená za prusko-rakúskej vojny v roku 1866. Nasledujúci rok odtiaľ všetci vojaci odídu a armáda začína opustené priestory využívať na testovanie nových delostreleckých zbraní a munície. Koncom 19. storočia Striebornej Hore opäť hrozí zrušenie. Namiesto toho ale prejde potrebnými opravami a skupina podnikateľov ju otvorí turistom. Obľúbeným cieľom výletníkov zostáva unikátna pevnosť aj v súčasnosti.

 

Tento a ďalšie zaujímavé články nájdete v časopise  HISTORY Revue.

 

 

 

Autor: © HISTORY revue / Milan Uram

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa