Krakov trápia opití turisti, v noci vyčíňajú v meste

2024-07-01 20:00:00 |   |    | 

Za súmraku sa stred Krakova, bývalého hlavného mesta poľského kráľovstva, mení na centrum nekonečných rozlúčok so slobodou turistov opojených alkoholom, na centrum nekonečných prechádzok po baroch a divokých večierkov. V tejto perle gotickej a renesančnej architektúry sa miestni sťažujú na neutíchajúci príliv opitých turistov, ktorí "revú", "vracajú", "bijú sa" a nerešpektujú nočný pokoj.Miestni obyvatelia, ktorí mali neporiadku už dosť, podnikli právne kroky proti radnici, ktorú obvinili, že nedokáže riešiť problémy spojené s prílišným hlukom a opitosťou. "Nerešpektovanie zákona sa stalo symbolom cestovného ruchu v Krakove," povedal právnik Ryszard Rydiger z iniciatívy podporovanej niekoľkými desiatkami obyvateľov. Turisti zo všetkých kútov sveta sa podľa neho správajú ako "Tarzan v džungli bez toho, aby ich niekto umravňoval".

Krakov, ktorý má približne 800-tisíc obyvateľov, vlani privítal podľa oficiálnych údajov 9,4 milióna turistov. S problémom nedisciplinovaných návštevníkov sa ale stretáva už roky. Vlani polícia zasahovala v centre mesta v 6800 prípadoch, teda takmer dvadsaťkrát denne, často kvôli požívaniu alkoholu a ničeniu verejného majetku, uviedol hovorca mestských strážnikov Marek Aniol.

Zatiaľ čo rušenie verejného pokoja sa zdá byť v celom historickom centre Krakova bežným javom, obyvatelia poukazujú na Szewskú ulicu ako na epicentrum problému. "Každý deň až do šiestej ráno sa Szewská ulica stáva miestom hlučných zhromaždení," tvrdí miestni vo svojej sťažnosti.

Dvadsaťtriročný Ján, ktorý je zamestnaný v miestnom bare s úlohou lákať zákazníkov do tejto ulice, nazýva Szewskou miestom "v srdci temnoty". "Mesto by malo zasiahnuť," myslí si. Zmieňuje sa o neporiadku, ale aj o konkurencii medzi barmi, ktorá niekedy vyúsťuje až do bitky na ulici. Jeden z jeho kolegov dokonca "skončil na pohotovosti" po tom, čo ho zmlátilo niekoľko mužov popudených tým, že do "svojho" baru priviedol mnoho zákazníkov.

Ale aj mimo centra mesta nočná horúčka robí problémy. "Večer alebo v noci sa nemôžeme pokojne prechádzať. Silne to narúša (normálny) život," vysvetľuje dvadsaťpäťročná lekárka Weronika.

Mesto však podniklo určité kroky v snahe problémy vyriešiť. Nový starosta Aleksander Miszalski oznámil vymenovanie mestského činovníka zodpovedného za riešenie nočných problémov. Mesto pred rokom ako prvé v Poľsku zakázalo predaj alkoholu od polnoci do 05:30. Toto rozhodnutie podporila viac ako polovica obyvateľov. Podľa polície sa po prvých šiestich mesiacoch uplatňovania tohto opatrenia počet jej zásahov znížil na polovicu a tiež poklesol počet opilcov na záchytkách.

V Krakove tiež už tri roky pôsobia "City Helpers", teda dobrovoľníci poskytujúci v noci informácie turistom a v potrebných prípadoch privolávajúci políciu. Radnica tiež viedla početné reklamné kampane, ktoré majú návštevníkov nabádať k dodržiavaniu pravidiel a obmedziť narušovanie verejného poriadku. "Samozrejme potrebujeme turistov. Ale tiež potrebujeme zodpovedajúcu legislatívu, aby sme si turistov udržali, ale bez hluku, neporiadku a špiny," hovorí Jan.

To, čo začalo ako operácia na nastolenie verejnej bezpečnosti v roku 2021, sa neskôr zmenilo na cielenú kampaň proti britským turistom, ktorí sú známi svojimi výletmi do Krakova so zapíjaním mládeneckej slobody. Zatiaľ čo prvé plagáty vyvesené po meste zdvorilo vyzývali miestnych aj turistov, aby sa navzájom rešpektovali, najnovšia kampaň bola oveľa priamejšia. "Ste v meste poľských kráľov, a to si zaslúži rešpekt," stálo na plagátoch.

Tieto akcie idú podľa právnika Rydigera "správnym smerom", ale z hľadiska riešenia problémov predstavujú "úplný zárodok". "Po celé roky politika cestovného ruchu len lákala 'príďte, príďte, príďte', ale nestanovovala jasné hranice, čo sa smie a čo už nie," zdôraznil.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK/AFP

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa