Objavili sme Egyptský Karibik: Marsa Matrouh láka nádherným morom, to najzaujímavejšie však zažijete mimo rezortov

2024-07-10 13:00:00 |   |    | 

Tri hodiny v lietadle a dovolenka ako v raji môže začať. Nádherne tyrkysové more, jemný piesok a skvelé rezorty, to všetko ponúka destinácia Marsa Matrouh, prezývaná Egyptský Karibik. Napriek svojej kráse zatiaľ nepraská vo švíkoch, čo sa však v najbližších rokoch zrejme zmení. 

Egypt patrí dlhodobo k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám Slovákov. Väčšina cestuje k Červenému moru, prekrásne pláže však nájdete aj pri tom Stredozemnom. Najlepšie to vedia domáci, ktorí už po desaťročia dovolenkujú v lokalite Marsa Matrouh (Marsa Matruh). Dnes tam okrem bohatých Egypťanov prichádzajú aj Taliani a vďaka priamym letom z Bratislavy môžete na severozápade krajiny čoraz viac počuť aj slovenčinu.

Najväčším lákadlom sú prirodzene prekrásne pláže s krištáľovou čistou vodou a jemným pieskom, obrovskou výhodou sú však tiež klimatické podmienky. Na rozdiel od iných egyptských destinácií tu totiž až do októbra vládne veľmi príjemné počasie s teplotami vzduchu okolo 30 stupňov a vody približne 25 stupňov. Tunajšie rezorty sú na veľmi dobrej úrovni a od neveľkého letiska, kde lietadlá zo Slovenska pristávajú, sa k nim autobusom dostanete do hodinky a pol.

 

Orientálna atmosféra so skvelými službami

My sme za vás vyskúšali dva. Päťhviezdičkový hotel JAZ Oriental leží v zátoke Almaza a, ako napovedá názov, je zariadený v príjemnom orientálnom štýle. Kuchyňa je však medzinárodná a vďaka množstvu talianskych hostí v nej prekvapivo nájdete aj rôzne cestoviny či pizzu. Ochutnať však môžete aj hummus s arabskými plackami pita, ktoré pripravujú priamo na mieste v tradičnej peci. Vegetariáni si okrem toho vyberú z množstva ďalších bezmäsitých jedál.

Rezort ponúka all-inclusive služby, takže v reštaurácii pripravujú raňajky, obedy aj večere, ak vás ale prepadne hlad pri mori, stačí zájsť do plážového baru, kde si môžete vziať aj balenú vodu. Nájdete v ňom však nielen teplé a studené nápoje či koktejly, ale aj drobné občerstvenie. Túto možnosť využívajú mnohí, pláž i more sú totiž tak nádherné, že sa vám odtiaľ nebude chcieť odísť.

V rezorte vládne veľmi príjemná atmosféra. Pri bazéne hrajú stolný tenis, na tráve ktosi cvičí jogu a pri mori sa DJ stará o hudobný podmaz. Napriek vrcholnej sezóne pláž nie je preplnená a v akomkoľvek čase si nájdete voľné ležadlo. Vstup do vody je mierny, a teda vhodný aj pre neplavcov či rodiny s deťmi. S ich zábavou pomôžu animátori. "Cez letné prázdniny až do začiatku septembra máme v areáli, najmä vo vedľajšom hoteli JAZ Crystal, v prevádzke Detský klub ČEDOG s našimi animátormi, ktorý môžu navštevovať aj klienti z ďalších hotelov rovnakej siete. Informácie o programe nájdu na nástenke aj v ďalších materiáloch, alebo dostanú na schôdzke od delegáta. Detský klub alebo aktivity pre dospelých máme napríklad aj v hoteli Carols,“ vysvetľuje Kateřina Pavlíková z CK Čedok.

 

Najluxusnejší hotel destinácie

Na veľkých i malých dovolenkárov sú dokonale pripravení aj v luxusnom rezorte Cleopatra. Jeho areál je rozľahlejší, a tak môžete pri preprave využiť hotelové vozíky, pešo ale cesta z hlavnej budovy popri viacerých bazénoch trvá len pár minút.

Rezort sa zameriava najmä na náročnejšiu klientelu, a tak ponúka aj rôzne služby navyše vrátane wellness centra s rozličnými masážami (za poplatok). Ležadlo vám tam napríklad pripraví personál a pre nápoje si netreba chodiť, lebo na pláži obsluhuje čašník.

Atmosféra v rezorte je pokojnejšia, more však bolo počas nášho pobytu rozbúrenejšie a priam vyzývalo k šanteniu vo vlnách. Vstup do vody je však aj v tomto prípade mierny, voda prekrásne tyrkysová a piesok na pláži jemný, takže tu nájdete svoj raj na Zemi, aj keď chcete počas dovolenky najmä oddychovať.

 

V stopách Kleopatry

Aspoň na nejaký výlet by ste sa však rozhodne vydať mali, oblasť okolo Marsa Matrouh totiž ponúka množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Pôvodne malá rybárska dedina zažila rozvoj už v časoch starovekého Egypta, do popredia sa ale dostala najmä za vlády Alexandra Veľkého a neskôr v časoch rímskej nadvlády, keď z tunajšieho prístavu vyrážali lode s nákladom do Európy.

V tomto období vraj Marsa Matrouh veľmi obľubovala samotná Kleopatra a dodnes môžete v meste a okolí navštíviť niekoľko miest, ktoré sa s touto slávnou panovníčkou spájajú. Najkrajším je nepochybne Kleopatrina pláž so zaujímavými skalnými útvarmi. Jeden z nich je uzavretý a vo svojom vnútri ukrýva akési jazierko, vytvorené vďaka niekoľkým otvorom, cez ktoré sa dnu vlieva morská voda.

Legenda hovorí, že si na tomto mieste Kleopatra užívala kúpeľ spolu so svojím milencom Markom Antoniom a aj dnes patrí tento unikátny skalný útvar k obľúbeným výletným cieľom. Počas našej návštevy bol v Egypte štátny sviatok, a tak bola Kleopatrina pláž s kúpeľom plná domácich, ktorí sa štverali po skalách a pri jazierku pózovali pre rodinné fotografie.

 

Významné miesto druhej svetovej vojny

Mesto Marsa Matrouh však nemalo veľký význam len počas staroveku, znalci novodobej histórie si ho nepochybne spájajú aj s druhou svetovou vojnou. Práve tu sa koncom júna 1942 odohrala významná bitka medzi spojeneckými vojakmi a nemeckou armádou pod vedením maršala Erwina Rommela (1891 - 1944), známeho tiež pod prezývkou Púštna líška.

Priamo v meste môžete navštíviť prírodnú jaskyňu, ktorá bola využívaná už v dobách staroveku na uskladnenie zásob pre neďaleko kotviace lode, ale tiež tovaru ako pšenica, jačmeň či voda pred ich vývozom do Rímskej ríše. Práve toto miesto si vybral za svoj bezpečný úkryt aj samotný Rommel a dnes tam môžete vidieť zaujímavé vojenské artefakty, ktoré múzeu daroval maršalov syn Manfred. V úzkych chodbách a centrálnej miestnosti sú vystavené pôvodné mapy, zbrane či oblečenie a doteraz sa zachovali aj ťažké železné dvere, ktorými bola jaskyňa uzavretá.

 

Výlet do El Alameinu

Počas dovolenky v Marsa Matrouh by však milovníci vojnovej histórie nemali vynechať ani výlet do mesta El Alamein (Al-Alamajn), kde sa v roku 1942 odohrali dve významné bitky, ktoré znamenali obrat priebehu vojny v severnej Afrike.

Spojeneckým vojskám pod vedením generála Mongomeryho sa podarilo tzv. Afrikakorps poraziť, straty na životoch však boli obrovské. Na cintoríne Commonwealthu je pochovaných vyše 7-tisíc vojakov, na nemeckom viac než 4-tisíc a v meste je tiež pamätník, pripomínajúci niekoľko desiatok tisíc talianskych obetí.

O krutých bojoch sa ale najviac dozviete vo Vojenskom múzeu. Vo vonkajšej časti je vystavených množstvo bojových vozidiel, vo vnútri je potom priestor rozdelený do miestností venovaných jednotlivým armádam. Prostredníctvom mnohých fotografií, pôvodných artefaktov, ale i figurín spoznáte ťažký život britských, novozélandských, juhoafrických, egyptských, talianskych aj nemeckých vojakov.

Hoci si však El Alamein v spolupráci so zahraničnými zastupiteľstvami stále svoju minulosť pripomína, dnes už s nádejou hľadí aj do budúcnosti. Podľa vzoru európskych miest v ňom vyrastajú nové štvrte s modernými stavbami a práve tu si tiež nechal svoje letné sídlo vybudovať egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí. Dobre strážený palác je vidno napríklad od nemeckého cintorína.

 

Nevesta Stredomoria

O čosi dlhší výlet so skorým raným odchodom si môžete spraviť aj do Alexandrie, druhého najväčšieho egyptského mesta, ktoré sa teší prívlastku Nevesta Stredomoria. V 4. storočí pred naším letopočtom ho založil Alexander Veľký ako hlavné mesto svojej ríše a neskôr ho po celom svete preslávil jeden zo siedmich divov sveta – knižnica s miliónom vzácnych zväzkov.

Historici dodnes nedokážu presne určiť, kto tento staroveký poklad podpálil a zničil, isté však je, že dnes už po starej knižnici nezostala ani stopa. V meste však môžete navštíviť jej dôstojného moderného nástupcu s názvom Bibliotheca Alexandrina, ktorý má nádhernú fasádu, čitáreň na jedenástich kaskádovitých podlažiach a štyri múzeá.

Z čias staroveku sa však dodnes v Alexandrii zachovalo rímske divadlo aj zvyšky chrámu Serapeum, kde môžete obdivovať majestátny Pompejov stĺp a niekoľko nádherných sochárskych diel. Náš sprievodca Ashraf tvrdí, že ak prejdete trikrát okolo veľkého kamenného skarabea, malo by sa vám podľa legendy splniť želanie. Možno aj to, aby ste nejaký div sveta predsa len uvideli.

Alexandrijská knižnica to už síce nebude, skutočne unikátnym zážitkom je však aj návšteva katakomb Kom el Shoqafa (Kúm aš-Šukáfa). Tie sú považované za jeden zo siedmich stredovekých divov sveta, hoci ich história siaha oveľa hlbšie do minulosti. Trojposchodovú nekropolu tvoria hrobky z 2. storočia pred naším letopočtom, z ktorých niektoré sú nádherne zdobené sochárskymi dielami v staroegyptskom, gréckom a rímskom štýle.

K výnimočnej atmosfére prispieva aj poznanie, že sa práve v týchto priestoroch ukrývali v 3. storočí kresťania, čeliaci za vlády cisára Diokleciána obrovskému prenasledovaniu. Mimochodom, vedeli ste, že Egypt je jedinou krajinou na svete, kde majú príslušnosť k cirkvi uvedenú v občianskych preukazoch?

 

Oáza beduínov

Útočisko v ohrození však ľuďom poskytovali aj ďalšie hrobky, ktoré môžete navštíviť. Tentokrát sa nachádzajú v Siwe, jednej z najkrajších oáz sveta, kam sa na výlet vyráža nad ránom. „Sívske oázy sú od Marsa Matrouh vzdialené asi 300 kilometrov, počas cesty púšťou ale pri troche šťastia uvidíte aj stáda divých tiav,“ upozorňuje Kateřina Pavlíková z Čedoku.

Samotná Siwa je úplne unikátnym miestom, aké inde neuvidíte a nezažijete. Tunajší obyvatelia dodržiavajú stáročné tradície, zároveň ale kráčajú s modernou dobou. Žijú už nielen z produkcie datlí, olív, soli a najobľúbenejšej balenej vody v Egypte, ale tiež pašovaním tovaru z menej než 50 kilometrov vzdialenej Líbye.

K zaujímavým zdrojom príjmu však patrí tiež turizmus. Tisícky ľudí prichádzajú do tohto odľahlého miesta uprostred púšte hlboko pod hladinou mora spoznávať unikátnu kultúru beduínov, ale aj zaujímavé prírodné či historické atrakcie.

K najvýznamnejším patrí Hora mŕtvych (Gabal El Mawta), nekropola z rímskej éry s desiatkami hrobiek vytesaných do skaly, kde sa počas 2. svetovej vojny ukrývali Rommelovi vojaci, ale aj Amonov chrám, ktorý nechal roku 331 pred naším letopočtom postaviť Alexander Veľký, aby potvrdil svoj nárok na egyptský trón. Jeho súčasťou bolo aj orákulum, kde si vraj panovník nechával predpovedať budúcnosť pred významnými bojmi.

Nedozvedeli sme sa, ako často panovník do Siwy prichádzal, cesta však preňho musela byť nesmierne náročná. Oáza totiž leží na okraji Sahary ďaleko od iných obývaných oblastí a v obklopení masívnych piesočných dún. Na tie sa zrejme pradávni pútnici pozerali s veľkou nevôľou, dnes ich už ale tunajší obyvatelia využívajú vo svoj prospech.

Priamo na púšti totiž organizujú výlet džípmi, a to je skutočne zážitok, na ktorý sa nezabúda. Užijete si rýchlosť, šialené klesania a stúpania aj prestávky na kúpanie uprostred horúceho piesku. Tú prvú sme si spravili pri sladkovodnom jazierku, druhýkrát sme vyskúšali vodu v jednom zo soľných jazier, kde je salinita vyššia ako v Mŕtvom mori, no a na záver sa zopár odvážlivcov odvážilo ponoriť aj do takzvaného Kleopatrinho prameňa, ktorému vraj panovníčka vďačila za svoju krásu.

Nevieme, či má voda v oáze skutočne nejaké špeciálne účinky, isté však je, že pobyt v Marsa Matrouh vám vleje novú energiu aj bez akýchkoľvek zázrakov. Stačiť vám k tomu bude nádherné more, pohostinnosť domácich a zopár výnimočných zážitkov ako bonus.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdieľať článok na Facebooku


Video: ako, Hudba: Pixabay / Top-Flow

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa