ZIMBABWE - Uprostred moderného Zimbabwe, hlboko v srdci afrického kontinentu, leží jedna z najväčších archeologických záhad a historických pamiatok - Veľké Zimbabwe (Great Zimbabwe). Toto stredoveké kamenné mesto, ktoré dalo krajine jej meno, je jedným z najvýznamnejších dôkazov o vyspelej civilizácii na juhu Afriky pred príchodom Európanov. Jeho pôvod a účel sú obklopené tajomstvom, no jeho majestát a história fascinujú dodnes.
Centrum mocného kráľovstva
Stredoveké mesto Veľké Zimbabwe bolo postavené medzi 11. a 15. storočím a stalo sa centrom mocného kráľovstva Zimbabwe. Pokrývajúce plochu viac ako 720 hektárov a archeologické nálezy naznačujú, že mohlo mať až 18 000 obyvateľov, čo z neho robí jedno z najväčších sídiel na juhu Afriky tej doby.
Pri prechádzke po tomto zachovalom meste si ihneď všimnete rozsiahle kamenné múry. Niektoré siahajú až do výšky 11 metrov a boli postavené bez použitia malty. Táto technika precízneho ukladania kameňov svedčí o vysokej zručnosti staviteľov.
Kultúrny a ekonomický význam
V čase svojho vrcholu slúžilo Veľké Zimbabwe ako politické, ekonomické a kultúrne centrum regiónu. Jedným z najvýznamnejších obchodných komodít bolo zlato, ktoré sa ťažilo v okolitých baniach.
Obchodné siete prepojovali región so vzdialenými časťami Afriky, Indického oceánu, Ázie a dokonca aj Európy. Z archeologických vykopávok sa našli artefakty ako čínska keramika, perly z Perzského zálivu a mince z Arábie, čo dokazuje široký dosah obchodných vzťahov.
Náboženský a symbolický význam
Okrem obchodného a politického významu malo Veľké Zimbabwe aj duchovnú a symbolickú hodnotu. Kamenné stavby na vrchole neďalekého kopca vraj využívali na rituálne účely, ktoré boli dôležitou súčasťou náboženského života obyvateľov. Niektorí vedci tvrdia, že mesto mohlo byť aj miestom korunovácie kráľov a slúžilo ako sídlo vládnucej elity.
Keď mesto zapadlo prachom
Okolo 15. storočia začalo mesto upadať, až ostalo úplne prázdne. Vedci sa nazdávajú, že prírodné zdroje v neďalekých baniach sa vyčerpali a trasa obchodníkov sa zmenila. Obyvatelia sa presťahovali do iných častí krajiny a Veľké Zimbabwe tak ostalo napospas prírode. Jeho ruiny sú dostupné dodnes a sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Zostávajú totiž symbolom dedičstva, identity a histórie Zimbabwe a celej Afriky.