TUNISKO - Kartágo je staroveké mesto ležiace na pobreží severnej Afriky. Kedysi bolo jednou z najmocnejších a najbohatších metropol starovekého sveta, dnes je známe najmä ako archeologická lokalita, zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Vzniklo vďaka prešibanej kráľovnej
Kartágo bolo založené Feničanmi v 9. storočí p. n. l., keď podľa legendy princezná Dido utekala pred svojim bratom z mesta Týr. Vtedy sa zastavila na tomto mieste a nechala tu vybudovať novú osadu. Podľa legendy mohla obsadiť len územie, ktoré by sa dalo ohradiť kožou z jedného býka. Ona ich však prekabátila, rozrezala ju na tenučké prúžky a tie vytýčili oblasť prvého Kartága. Jeho pôvodný názov znamenal „Nové mesto“ a symbolizoval jeho rýchly rozvoj a vzostup ako významného obchodného centra.
Strategická poloha na pobreží Stredozemného mora umožnila Kartágu kontrolovať obchodné trasy a stať sa významným hráčom pri obchodných plavbách. Dominantnú pozíciu malo až do 3. storočia p. n. l., keď sa počas Púnskych vojen dostalo do konfliktu s Rímskou republikou. Po troch deštruktívnych vojnách bolo Kartágo zničené v 2. storočí p. n. l. rímskymi vojskami, ktorí ho spálili a pôdu posypali soľou, aby zabránili jeho obnoveniu. K tej však potom v 1. storočí aj tak došlo.
Kopec Byrsa a Kartágske múzeum
Každá návšteva Kartága by mala začať na vrchu Byrsa, ktorý ponúka úchvatný výhľad na celé okolie a zvyšky pôvodných prístavov. Tie v minulosti vďaka ich dômyselnému dizajnu umožňovali kartáginskej flotile nielen rýchly prístup na more, ale zároveň dokázali bleskovo reagovať v prípade príchodu nepriateľov.
Na vrchole hory sa nachádza Kartágske múzeum, domov nespočetných artefaktov z púnskeho a rímskeho obdobia. Medzi najzaujímavejšie patria mozaiky, sarkofágy a sochy boha vína Bakcha. Múzeum ponúka aj model starovekého Kartága, vďaka ktorému si lepšie predstavíte jeho niekdajšiu slávu.
Antoninove kúpele
Najimpozantnejšou rímskou pamiatkou v Kartágu sú Antoninove kúpele, postavené v 2. storočí počas vlády cisára Hadriána. V tých časoch boli najväčším kúpeľným komplexom mimo Ríma. Dnes sú z nich zachované len základy, ale ich rozsiahly pôdorys a zvyšky oblúkových chodieb svedčia o ich niekdajšej veľkoleposti. Rekonštruovaný stĺp vysoký 15 metrov pripomína rozmer miestnosti so studeným bazénom nazývanej frigidarium.
Tento komplex však slúžil nielen na hygienu, ale aj ako miesto pre spoločenské stretnutia a relax. V jeho blízkosti sa nachádza aj rímsky vodovod, ktorého časti siahajú až k cisternám La Malga, kľúčovej súčasti mestského zásobovania vodou.
Rímske divadlo a vily
Neďaleko Byrskej hory sa nachádza rímske divadlo, ktoré bolo kompletne zrekonštruované. Pôvodne malo priestor až pre 5000 divákov a po potrebných úpravách v roku 2024 hostilo Medzinárodný festival Kartága.
V jeho blízkosti sa nachádzajú zvyšky rímskych vil, z ktorých najznámejšia je Villa de la Voliéry. Táto luxusná rezidencia z 2. storočia obsahuje nádvorie obklopené stĺpmi a mozaiky zobrazujúce pestrofarebné vtáky.
Ďalšie tajomstvá
K najdiskutovanejším lokalitám Kartága patrí tofet, bývalé fenické pohrebisko s urnami detí a zvierat, čo naznačuje, že tu prebiehali rituálne obety. Za pozornosť stojí aj rímsky vodovod, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie inžinierske úspechy staroveku. O tom, akú dôležitosť malo pre Kartágo zabezpečovanie vody, svedčia aj cisterny La Malga.
V meste však nájdete nielen antické, ale tiež kresťanské pamiatky, najmä významné baziliky. Najväčšou bola Damous El Karita, ku ktorej patrilo aj martýrium a rotunda. Hoci dnes z nich zostali len ruiny, ponúkajú aspoň predstavu o význame kresťanstva v tejto oblasti počas byzantskej éry.