USA - Posledné polstoročie obyvatelia New Yorku vynášali odpadky tak, že hádzali plastové vrecia plné páchnuceho obsahu priamo na chodník Vrecia často skončili roztrhnuté a odpadky rozosiate po ulici, čo znamenalo hostinu pre krysy. pomaly zvykajú na radikálnu novinku, aspoň pre najväčšie americké mesto, napísala agentúra AP. Odpadky totiž musia dávať do košov.
V prvej polovici novembra sa smetiaky s vekom stali povinnosťou pre všetky rezidenčné budovy s menej ako desiatimi bytovými jednotkami. To je väčšina rezidenčných domov v meste. Všetky podniky v New Yorku museli začať smetiaky používať už v marci.
"Viem, že to musí znieť absurdne pre kohokoľvek, kto to počuje a žije v podstate v ktoromkoľvek inom meste na svete," povedala Jessica Tischová, ktorá bola donedávna zodpovedná za sanitačné opatrenia, než sa nedávno stala šéfkou newyorskej polície. "Na pomery New Yorku je to ale revolučné, pretože sme 50 rokov všetky odpadky dávali priamo na obrubník," povedala.
"Vidíte otvorené plastové vrecia s jedlom, ktoré jednoducho hnije a smrdí a potom sa to sype na chodník a do ulice," opísal doterajší stav John Midgley, ktorý vlastní radový domček v Brooklyne, ale vie situáciu porovnať s niekoľkými európskymi mestami, kde predtým žil. "Ten smrad postupne silnie a je to týždeň čo týždeň čo týždeň," vylíčil.
Domácnosti, podniky a úrady v New Yorku každý deň produkujú asi 20 miliónov kilogramov odpadu. Začiatkom 20. storočia mesto od obyvateľov vyžadovalo používanie kovových smetných nádob. Avšak v ére pred rozšírením plastových tašiek ľudia odpadky hádzali priamo do kontajnerov, ktoré tak boli zamazané a špinavé.
V roku 1968 pracovníci mestských sanitačných služieb vyhlásili štrajk. Smetiaky viac ako týždeň pretekali, na chodníkoch sa vŕšili hromady odpadkov ako v nejakej dystopii. Výrobcovia plastových tašiek darovali tisíce vriec v snahe pomôcť s upratovaním a Newyorčania už sa k starým poriadkom nikdy nevrátili, povedal Steve Cohen, odborník na verejnú sféru z Columbijskej univerzity.
"Súviselo to s pohodlím," vysvetlil. "Po štrajku pracovníci uprednostňovali moderný výdobytok v podobe ľahších a zdanlivo čistejších uzavretých plastových vriec," povedal Cohen. Plast lepšie zadržiaval zápach a smetiari tiež mohli vrecia ľahšie zbierať a hádzať do vozov.
Tím súčasného starostu Erika Adamsa ale považuje hromady vriec s odpadkami za verejného nepriateľa číslo jeden a vedie vojnu proti neslávne presláveným newyorským krysám. Do plastových vriec sa hlodavce dostanú bez problému. Uzatvárateľné a uzamykateľné smetiaky by na ne, aspoň teoreticky, mali fungovať lepšie.
Povinnosť odkladať odpad do smetiakov však prináša vlastné úskalia. Napríklad je potrebné nájsť miesto pre veľké nádoby na kolieskach vo štvrtiach, kde väčšina domov nemá dvory, postranné uličky ani garáže. Okrem toho musia majitelia domov či prenajímatelia prázdne smetiaky ráno odstraňovať z chodníkov, čo pri používaní plastových vriec nebolo treba.
Caitlin Leffelová, ktorá žije na Manhattane, uviedla, že obyvatelia v jej dome museli za "prekvapivo vysokú cenu" najať niekoho, kto bude večer pred zvozom odpadu vynášať smetiaky von a potom ich zase vracať späť, a to trikrát týždenne. "Viem, že so spôsobom, akým toto mesto roky zvážalo odpad, sú problémy," povedala. "Ale to, ako bola táto politika zavedená, neberie do úvahy veľa nuansí života v New Yorku," dodala.
Zmeny sa chystajú aj pre najväčšie rezidenčné budovy, teda tie s viac ako 31 bytovými jednotkami. V budúcnosti by mali mať vlastné kontajnery na odpadky priamo na ulici. Vyprázdňovať ich budú nové smetiarske vozidlá s automatizovanými ramenami, čo je ďalšia inovácia, ktorá už je v mnohých iných krajinách bežná.
Zatiaľ smetiari vysypávajú obsah smetných nádob do vozidiel ručne. "Niekde ľudia ani nepoužívajú vrecia. Proste hádžu odpadky do smetiakov," povedal Harry Nespoli, ktorý vedie odbory zastupujúce zhruba 7000 pracovníkov sanitačných služieb. "Nejakú dobu potrvá, kým to budú všetci robiť správne, ale vo finále je našou prácou to odvážať," uviedol.
Tischová verí, že Newyorčania si nakoniec nový systém obľúbia. Za jeho porušovanie zatiaľ úrady vydávajú len písomné varovania. Nové pravidlá ešte nepoznajú všetci. Od 2. januára ale začnú platiť pokuty od 50 do 200 dolárov. "Nikto nechce bývať v špinavej ulici," poznamenala Tischová. "Nikto nechce prechádzať okolo hory odpadkov a okolo unikajúcich tekutín, keď idú do práce alebo keď idú s deťmi domov zo školy," dodala.