BRAZÍLIA - Karneval v Riu je považovaný za najväčšiu párty na svete. Uskutočňuje sa každý rok pred 40-dňovým predveľkonočným pôstom a svojou veľkoleposťou priťahuje pozornosť celého sveta. Mestská samospráva tento rok očakávala, že sa na ňu príde pozrieť celkovo osem miliónov návštevníkov. Odhaduje sa tiež, že karneval generuje 5,7 miliardy realov (miliarda eur).
Tento rok sa karneval začal v piatok 28. februára a skončil v sobotu 8. marca. Vrcholom podujatia bolo trojdňové defilé, počas ktorého sa predstavilo 12 najlepších škôl samby. Toto rozdelenie na tri dni návštevníkom umožňuje, aby videli viac predstavení, účinkujúci zas mali viac času na svoje vystúpenia a porota získala čas na rozhodovanie.
Tá je mimochodom podobná tým na korčuliarskych súťažiach, len v omnoho väčšom merítku. Má asi 40 členov a každý z nich pozorne sleduje každú nuansu pohybu, každý fliter na kostýme, význam každej piesne aj integritu samby.
Prehliadka škôl samby sa konáva na Sambadrome Marquês de Sapucaí, ktorý navrhol slávny brazílsky architekt Oscar Niemeyer v roku 1984. Ten pojme viac ako 80 000 návštevníkov a na širokej triede Marquês de Sapucaí aj ďalších 5 000 tanečníkov.
Okrem toho bývajú po meste desiatky menších pódií, na ktorých vystupujú nielen školy samby, ale aj početné hudobné skupiny. Najlepšie pouličné party organizujú „blocos“ - najskôr sa malá skupinka ľudí stretne na vopred určenom mieste a potom spolu tancujú ulicami, kde sa ku nim pridáva stále viac ľudí.
História brazílskych karnevalov sa začala písať v roku 1641, keď dobyvatelia nového kontinentu zatúžili po zábave v štýle európskych bálov a maškarád. Podrobené indiánske obyvateľstvo spolu s otrokmi z Afriky vítalo karneval ako vhodnú príležitosť na zábavu, do ktorej preniesli svoje dávne pohanské tradície, miestnu indiánsku a dovezenú africkú kultúru.
Honosné kostýmy účastníkov karnevalu (často skôr odhaľujúce, než skrývajúce) tak nie sú len akýmsi krásnym doplnkom, ale tvoria súčasť príbehu. Zatiaľ čo diváci vidia len rôzne farby a strihy, porotcovia za nimi hľadajú význam. Preto školy samby venujú každému kostýmu obrovskú pozornosť a pripravujú ho celé mesiace.
Medzi školami samby vládne tvrdá konkurencia. Mnohé z nich začínali ako pouličné kapely, ktoré sa potom vyvinuli do klubov a združení. Každá škola má úzky vzťah s komunitou hlavne preto, že školy samby pomáhajú podporovať chudobné sektory v jej okolí. Členovia komunity sa podieľajú na výrobe dekorácií a kostýmov, asistujú logistickou podporou a dokonca pôsobia na karnevale aj ako bezpečnostné zložky.