Slasti a strasti Bangkoku: Katka a Peter prezradili, na čo sa v hlavnom meste Thajska pripraviť

28.03.2018 |   |    | 

Sympatická dvojica Katka a Peter sa nedávno vrátili z cesty po Thajsku. Keďže pred cestovaním do tejto krajiny veľa ucelených informácií nenašli, rozhodli sa podeliť so svojimi zážitkami s čitateľmi. Ich tipy a triky rozhodne musíte poznať. 

Tak ako už mnoho ľudí, aj my s priateľom sme sa počas chladných zimných mesiacov rozhodli pre dovolenku v Thajsku. Letenky sme kupovali na poslednú chvíľu, takže na tom sa odrazila aj ich cena. S poistením stáli asi 630 eur na osobu, no dajú sa zohnať aj za podstatne nižšiu čiastku. Let sme ale mali z Košíc,  (- Viedeň – Doha – Bangkok) čo považujem za veľkú výhodu. Treba si dať ale pozor na časy prestupov. My sme si nedali a nakoniec sme na letiskách strávili takmer 18 hodín.

 Viacero známych nám odporúčalo pri návšteve Thajska zastaviť sa na pár nocí aj v Bangkoku a spoznať miestnu kultúru. Teraz už môžem s istotou povedať, že dve noci v Bangkoku úplne stačia. Pri východe z letiska vás ovalí horúci vlhký thajský vzduch s typickým zápachom, ktorý je mixom sladkých vonných tyčiniek, vysmážaných jedál a smogu z výfukov. Tento vás bohužiaľ bude prenasledovať celý váš pobyt v Bangkoku. S tým sme my mali asi najväčší problém.

V Bangkoku sú dve letiská, no lety z Európy pristávajú zväčša na Letisko Suvarnabhumi, vzdialené od Bangkoku nejakých 30 km. Priamo na letisku je zmenáreň aj bankomat, takže sa nemusíte obávať, že nebudete mať kde vybrať/zmeniť peniaze. Poplatky pri výbere z bankomatu sa pohybujú okolo 5 eur, takže odporúčam vybrať radšej väčšiu čiastku. My sme si na letisku kúpili rovno aj SIM kartu, pretože sme boli upozornení na vysoké poplatky za roamingové služby slovenských operátorov. 3,5 GB internetu na 30 dní sme kúpili za približne 12 eur a komunikovali sme hlavne prostredníctvom sociálnych sietí. Kartu vám ochotne aktivuje a nastaví pani za okienkom.

Možností, ako sa dostať do centra mesta, je mnoho, či už sa rozhodnete pre vlak, autobus alebo taxík. Keďže sme prileteli v noci, vybrali sme su najpohodlnejšiu dopravu, teda taxík. Cesta nás vyšla na 500 THB priamo na Khao Sun Road, na ktorej sme mali hotel. Ak plánujete využívať prepravu taxíkmi, naozaj odporúčam stiahnuť aplikáciu Uber. V Bangkoku je rozšírená a je to aj najspoľahlivejší spôsob, ako zohnať taxík.

Ubytovanie sme si riešili cez Booking a treba si dať veľký pozor na výber hotela. Veľakrát fotografie nezodpovedajú skutočnosti a my sme presne na to doplatili. Dobre teda čítajte recenzie, tie vám o ubytovaní povedia najviac. Nočný život je v Bangkoku veľmi rušný a pokračuje až do skorých ranných hodín. My sme mali hotel priamo na najrušnejšej ulici. Keď sme si po príchode do izby na nočnom stolíku našli štuple do uší, považovali sme to najprv za žart. O pol 3 ráno sme ich ale s radosťou využili.

Ráno je ulica veľmi pokojná. Nájdete len pár otvorených obchodíkov s potravinami, poprípade stánok s ovocím. S príchodom tmy ale táto ulica ožíva. Na každom metri sa stretnete s rôznymi stánkami, ktoré ponúkajú pestrú ponuku jedál. Cez typické thajské cestoviny Pad Thai, kuracie mäso na nekonečne veľa spôsobov, ale aj najrôznejšie druhy ovocia, kde sa stretnete aj s Durianom - najsmradľavejším ovocím na svete.

Nájdete tu aj niečo pre odvážnejších, napríklad pečené škorpióny, tarantuly a iné špeciality. My sme ale odvahu nenašli a jedli sme hlavne cestoviny a ovocie - mango, melón, extrémne sladký ananás či mini banány. To je tam skutočne výborné! Na ulici sa dá najesť naozaj lacno - za dve porcie Pad Thai a k tomu palacinku zaplatíte dokopy v prepočte 4 eurá.

Chcela by som hlavne upozorniť na konzumáciu vody v tejto krajine. Voda z vodovodných kohútikov nie je pitná, spôsobuje žalúdočné problémy. Kupovali sme si balenú neperlivú vodu, ktorá v obchode stojí pár bahtov. Dá sa kúpiť aj voda perlivá, no majú ju výhradne v malých sklenených fľaštičkách za vyššie ceny v porovnaní s neperlivou.

V Bangkoku sme sa zastavili hlavne kvôli krásnym chrámom, ktoré sú tam takmer na každom rohu. Odporúčam Wat Pho, kde máte možnosť vidieť obrovskú zlatú sochu ležiaceho Budhu,  jednu z najnavštevovanejších pamiatok. Za vstup do areálu zaplatíte v prepočte asi 2 eurá. Dostanete fľašu vody a máte možnosť prejsť okrem tejto sochy aj celý areál. Nájdete tam naozaj krásne stavby s farebnými strechami typickými pre Thajsko. Veľa zlata a veľa farieb, to je pre túto krajinu typické. V tomto areáli sme stretli aj thajských mníchov v jasne oranžovom odeve.

Odporúčam navštíviť aj chrám Wat Saket, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto, ak nebudete mať takú búrku, aká zastihla nás. Preto odporúčam pribaliť si do ruksaka aj pršiplášť. Počasie v Thajsku je nevyspytateľné a napriek tomu že túto krajinu navštívite mimo obdobia dažďov, môže vás z ničoho nič prekvapiť poriadny lejak.

My sme po Bangkoku chodili hlavne pešo, keďže vtedy máte možnosť vidieť veľa zaujímavých pamiatok a chrámov v pomerne malej vzdialenosti. Povestný Tuk Tuk treba určite vyskúšať ako atrakciu. Je to pomerne adrenalínové, keďže je to predsa len motorka, s miestom na sedenie pre cestujúcich.  Žiaľ ako dopravný prostriedok, ktorý vás odvezie do vami zadaného cieľa, by som to neodporúčala . My sme túto chybu spravili. Po tom ako sme pánovi ukázali na mape nákupné centrum, kam presne sa chceme dostať, nás 30 minút vozil krížom krážom po uliciach. Nakoniec zastavil so slovami, že síce nás tam, kde sme chceli, nedoviezol, ale tu je to určite lepšie a máme zaplatiť. Po skontrolovaní GPS sme zistili, že sa nachádzame asi 300 metrov vzdušnou čiarou od miesta, kde sme nasadli.

Doprava v Bangkoku je veľmi hustá a neorganizovaná. Jazdí sa vľavo. Neplatia tam žiadne pravidlá cestnej premávky a šoférovať skúter môže dieťa vtedy, keď dočiahne nohami na zem. Červená na semafore neznamená vždy stoj a treba byť pomerne obozretný. Prvé dni sme čakali na krajnici aj 10 minút, kým nič nešlo a mohli sme prejsť na druhú stranu. Neskôr sme sa naučili, že dvihnutím ruky a vstúpením na cestu zastavíte premávku a jedine takto sa vám podarí prejsť.  Pri cestovaní taxíkom ale musíte rátať s hustou premávkou a vzdialenosť pár kilometrov môžete prekonávať pokojne aj pol hodiny. Hlavne s týmto zdržaním rátajte pri ceste na letisko.

Nabudúce vám povieme viac o ostrove Phuket, kam sme pokračovali z Bangkoku.

 

Text: Katarina Soľanková, Instagram/KatkaSalt

Foto a video: Krbaťa Photo, Facebook/Krbaťa Photo, Instagram/KrbataPhoto

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
2.8/5 (21 hlasov)

Štvrtok, 16. august. 2018. Meniny má Leonard.

Najnovšie príspevky

Foto dňa