Mladí Slováci navštívili Pukhet: Toto vás čaká a neminie na slávnom thajskom ostrove

16.04.2018 |   |    | 

Sympatická dvojica Katka a Peter sa nedávno vrátili z cesty po Thajsku. Keďže pred cestovaním do tejto krajiny veľa ucelených informácií nenašli, rozhodli sa podeliť so svojimi zážitkami s čitateľmi. Ich tipy a triky rozhodne musíte poznať. 

Tak ako už mnoho ľudí, aj my s priateľom sme sa počas chladných zimných mesiacov rozhodli pre dovolenku v Thajsku. Tri dni sme strávili v Bangkoku a odtiaľ sme pokračovali na ostrov Phuket. Tentokrát sme leteli z letiska Don Mueang. Je menšie a vládne na ňom pomerne veľký chaos.

Cesta na Phuket trvá niečo vyše jednu hodinu. Po pristátí na ostrove máte možnosť prepraviť sa do vášho hotela minibusom alebo taxíkom. My sme si na Phukete vybrali priamo mesto Patong. Za taxík sme zaplatili 800 bahtov a cesta trvala približne hodinu. Verili sme, že tento spôsob prepravy bude najbezpečnejší a najpohodlnejší. Taxikár nás však síce dopravil do nášho hotela, no v polovici cesty zastal pri neznámej budove so slovami, že si musí niečo zariadiť. Po pár minútach, ako sme ho čakali s priateľom v aute, k nám nasadla cudzia  pani. Najprv sa nás vypytovala rôzne otázky typu, odkiaľ sme, na koľko sme prišli a podobne. Neskôr sa nám snažila nanútiť rezerváciu taxíka na cestu späť na letisko a neskôr aj rôzne výlety. Týchto predajcov rozhodne neodporúčam, keďže výlety sú väčšinou predražené. Po tom, ako sme napriek presviedčaniu všetko odmietli, odišla a vzápätí sa vrátil náš šofér. Aká náhoda. Zvyšná cesta do hotela už ale prebehla bez iných komplikácií.

Keď pricestujete z Bangkoku do Patongu, budete veľmi prekvapení. Dostanete sa totiž z betónovej džungle do tej ozajstnej. Všade navôkol budú husté lesy a popri ceste palmy. Výhodou tohto mesta je, že má vlastnú pomerne veľkú pláž. Aj napriek veľkému počtu ľudí na nej svoju úlohu splní. Po vystúpení z auta vás už nečaká nepríjemný zápach, aký vládol v Bangkoku, chaos však ostáva veľmi podobný. Nestretnete sa tu už ale s 12-prúdovými cestami ako v hlavnom meste. A to nás priviedlo k rozhodnutiu prenajať si skúter.

Požičovne sú tu na každom kroku, žiadna z nich ale o poistení skútrov ani len nepočula. Keďže sme boli dvaja, rozhodli sme sa pre silnejšiu verziu vozidla. A dobre sme spravili. Cesty, ktoré sa prepletajú lesmi, sú veľmi strmé a slabší skúter by mohol robiť problémy. Pôvodne chceli za deň 600 bahtov,  ale základom každého obchodu v Thajsku, či už sa jedná o stánky s jedlom, ovocím, oblečenie či elektroniku až po stovky ponúkaných fakultatívnych výletov, je ZJEDNÁVAŤ! Týmto štýlom viete ušetriť pomerne veľkú čiastku peňazí. Nakoniec sme cenu zjednali na 370 bahtov na deň. Chvíľu trvá, kým si zvyknete na šialenú premávku, no skúter vám vie maximálne uľahčiť pohyb po ostrove . My sme ho na ňom prešli takmer celý. Benzín predávajú asi všade pri ceste. Nepredáva sa však na litre, ale na fľaše a treba si ustriehnuť, aké množstvo ho vo fľaši je. Predávajúci vám pravdu určite nepovie. Takýmto štýlom sme párkrát benzín poriadne preplatili.

Pozor na parkovanie! Niektoré krajnice sú označené vyblednutými takmer neviditeľnými červeno-bielymi pásmi. Na tomto mieste sa nesmie parkovať. My sme si to nevšimli a po príchode ku skútru nás čakalo nemilé prekvapenie. Skúter priviazaný reťazou s kladkou. Automaticky nás čakal na mieste taxikár so slovami, že policajná stanica je poriadne ďaleko, ale on nás tam za 100 bahtov veľmi rád odvezie. Našťastie sme si to ale pozreli cez navigáciu a policajná stanica bola vzdialená nejakých 800 metrov od nás, takže sme sa rozhodli ísť pešo. Po zaplatení pokuty v prepočte asi 20 eur nás pred vchodom opäť čakal taxikár. Ponuku, že vie kde máme skúter a rád nás za poplatok odvezie, sme ale odmietli. Po príchode sme už mali dole reťaz a mohli sme pokračovať v jazde. Domáci pokutu nedostávajú a môžu parkovať úplne všade. Takže to, že zaparkujete vedľa ďalšieho skútra, ešte nemusí znamenať, že pokutu nedostanete.

Na skútri odporúčam vydať sa na juh ostrova, kde máte cestou veľké množstvo pláží. Napríklad dlhú Karon Beach s pomerne veľkými vlnami, aj menšiu, ale veľmi peknú Kata Beach. Po ceste smerom na juh sa dostanete až na spodnú časť ostrova, kde je Hat Nai Han Beach  a Rawai Beach. Medzi týmito dvoma plážami sa nachádza najjužnejší bod ostrova Leam Promthep, odkiaľ je výborný výhľad na otvorené more. Mne osobne sa najviac páčila Paradise Beach. Síce zaplatíte vstupné 200 bahtov, no pláž je udržiavaná a nestretnete sa tam s obchodníkmi, ktorí sa vám snažia predať okuliare, rôzne mastičky alebo šperky za ceny niekoľkonásobne vyššie ako v obchodoch . Stretnete sa s nimi na všetkých vyššie spomenutých plážach, ale aj na uliciach. Ak však nemusíte, nekupujte.

Na ostrove sa vám nestane, že nemáte čo robiť. Či už podniknete výlet sami, alebo si vyberiete z ponuky fakultatívnych výletov, je tam stále čo vidieť. Ak sa rozhodnete pre tie organizované, ponuka je naozaj široká a stánky s výletmi sú na každom kroku. Výborná vec na nich je, že vás vyzdvihnú ráno pred vašim hotelom a potom vás večer naspäť do hotela dovezú. Samozrejme základ pri kúpe je opäť zjednávať. My sme namiesto pôvodných 3600 nahtov (čo je v prepočte 100 eur) za výlet dostali za túto cenu nakoniec výlety dva.

Vybrali sme si cestu na známy James Bond Island a výlet na Phi Phi Island. V obidvoch prípadoch sme mali okrem hlavného cieľa množstvo ďalších zastávok na zaujímavých miestach. Príroda je neskutočná na každom jednom z ostrovov, ktoré cestou navštívite. Taktiež tyrkysová voda, akú vidíte na všetkých obrázkoch a biely piesok, ktorý by som prirovnala k múke. Upozornila by som snáď len na ostrov Monkey Beach. Na tejto pláži žijú opice a zrejme už majú dosť všetkých turistov, lebo sú pomerne agresívne. Denne pohryzú až 12 turistov a nie je to práve tá vec, ktorú by ste na dovolenke chceli riešiť.  Taktiež kradnú, takže opatrne, lebo asi ťažko vysvetlíte na letisku, že vám pas ukradla opica. My sme si vybrali tieto dva výlety, no ponuka je naozaj široká a každý si tam príde na svoje.

Večery sme trávili prechádzaním sa po meste a samozrejme nemôžte vynechať návštevu ulice Bangla Road. Patrí medzi najrušnejšie ulice v celom Thajsku. Na tejto ulici nájdete množstvo barov s tancujúcimi Thajkami a pred nimi desiatky postávajúcich Thajčanov ponúkajúcich vám drink či povestnú Ping Pong show. Tú sme ale kvôli upozorneniam známych nenavštívili, ale keď si trúfate, určite si zo širokej ponuky vyberiete. Pozor! V Thajsku sú väčšinou najkrajšie ženy muži.

Na uliciach sa stretnete so stánkami, kde sa predáva úplne všetko. A čo nemajú, to určite do zajtra vyrobia. Ľudia sú ale veľmi milí. Ak vám nestačí vystavený tovar, predajca vás po zistení, že nie ste z polície, vezme do tajného skladu. Tam sa stretnete s napodobeninami všetkých značiek, či už chcete kabelku, ktorá vyzerá úplne ako značkový originál alebo nezohnateľné tenisky za 30 eur. Po otázke, či máme záujem o „something special“, sme mali možnosť vojsť do zadebnených skladov, kde sme videli značkové hodinky za 100 eur či najnovšie modely šperkov na nerozoznanie od originálu. Ak máte o niečo záujem, funguje tu štýl kalkulačky. Keďže väčšina obyvateľov ovláda iba základnú angličtinu (ak vôbec), predávajúci vám napíše do kalkulačky cenu, akú si predstavuje. Kalkulačku vám podá a vy môžete buď súhlasiť, alebo napíšete svoj návrh. Nebojte sa napísať naozaj nízku cenu a trvať na nej. Väčšinou to funguje.

Ak vám v šatníku chýba oblek, v Thajsku vám tento problém určite vyriešia. Cestou po meste vás určite niekoľkokrát zastavia s typickými vetami „suit my brother“, „hello my friend“ a katalógom plným „značkových“ oblekov, ktoré vám na mieru ušijú za pár dní a výborné ceny. Samozrejme tu stretnete aj s množstvom ponúkaných thajských masáží od výmyslu sveta s cenami do 10 eur.

Ubytovanie sme si zabezpečovali opäť pomocou aplikácie Booking ešte z domu, no už aj to bol problém. Je lepšie zabezpečovať si ubytovanie skôr ako týždeň pred dovolenkou. Nájsť hotel v dobrej cenovej relácii nie je síce tak náročné, no ťažšie je to už s jeho kvalitou a čistotou (odporúčam hlavne čítať recenzie). Keďže na dobu 2 týždne sme už žiadny vhodný nenašli, rozhodli sme sa vybrať si 2 rôzne hotely, každý na dobu 6 nocí. Odporúčam ubytovanie v okolí nákupného centra Jung Ceylon. Je to asi nejakých 8 minút chôdze na Bangla Road a od pláže, no v okolí máte množstvo obchodov. V blízkosti tohto nákupného centra sa nachádzajú dve veľké tržnice, kde viete kúpiť úplne všetko. Či už máte chuť na čerstvé ovocie, ktoré priamo pred vami nakrájajú, alebo rôzne typy cestovín či mäsa,  tu si určite vyberiete. Môžem odporučiť mango s ryžou. Hoci to znie ako nezvyčajná kombinácia, patrilo to k tomu najlepšiemu, čo sme tu jedli. Na výber máte aj veľké množstvo čerstvých rýb či homárov. Veľa zaujímavých reštaurácií a obchodov nájdete aj priamo vo vyššie spomínanom nákupnom centre.

Cestu na letisko cestou domov sme si zarezervovali deň pred odchodom na recepcii hotela. Zaplatili sme opäť 800 bahtov. Je to síce zrejme vyššia cena, akú by sme zaplatili taxikárom postávajúcim na ulici, no chceli sme sa spoľahlivo a včas dostať na letisko.

Na koniec by som snáď už len poznamenala, že množstvo ľudí upozorňuje cestujúcich do Thajska na nebezpečenstvo. Teraz už s istotou môžem poznamenať, že som nemala absolútne pocit nejakého strachu, a to ani na preplnených miestach alebo počas nočných prechádzok bočnými uličkami. Ľudia sú tu väčšinou veľmi chudobní, no ku všetkým turistom veľmi milí a ústretoví. Nemusíte mať strach. Bude chvíľu trvať, kým si na spôsob ich vystupovania a ponúkania produktov zvyknete, ale toto je tá pravá Ázia!

 

Text: Katarina Soľanková, Instagram/KatkaSalt

Foto a video: Krbaťa Photo, Facebook/Krbaťa Photo, Instagram/KrbataPhoto

 

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
3.8/5 (10 hlasov)

Štvrtok, 25. február. 2021. Meniny má Frederik, Frederika.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa