DUBAJ - Kúpajúce sa davy ľudí, hrady z piesku, kanoe a kajaky na otvorenom mori. Na verejnej pláži v Dubaji v Spojených arabských emirátoch takmer všetko vyzerá ako kdekoľvek inde, ale tu sú navyše reflektory a nepretržitá prítomnosť plavčíka. Kvôli vysokým denným teplotám presahujúcim 40 stupňov Celzia je totiž niekoľko pláží otvorených so všetkým komfortom aj po celú noc.
"Teploty večer trochu klesajú, je to úžasné. Keď chodíte alebo plávate, stále vidíte vlastné nohy aj ruky," chváli si 32-ročný pakistanský emigrant Mohammed, ktorý si prišiel užívať more so svojimi dvoma deťmi.
Kozmopolitný Dubaj s 3,6 miliónmi obyvateľov sa nachádza v jednej z najteplejších oblastí sveta, po polnoci teploty klesajú k 30 stupňom. Vedenie mesta preto vlani zriadilo 800 metrov verejných nočných pláží, na ktoré nepretržite dohliada plavčík, sú obohnané sieťami proti žralokom a viditeľnosť zaisťujú obrie reflektory.
Podľa Hamada Šákira, ktorý má projekt na magistráte na starosti, mesto podniklo všetko pre pokoj plavcov: siete ich chránia pred morskými živočíchmi, plavčíci majú ďalekohľady s nočným videním a testuje sa aj kamerový systém s umelou inteligenciou, ktorý môže spustiť poplach, ak zaznamená topiaceho sa.
"Myslím, že sme jedno z mála mesta na svete s takouto infraštruktúrou na plážach v noci. Určite sme jediní na Blízkom východe a v severnej Afrike," hovorí Šákir. Tieto pláže podľa neho od minulého roka využilo viac ako milión ľudí.
Potreba odpočinku
V čase, keď Blízkym východom otriasa vojenský konflikt medzi Izraelom na jednej strane a Iránom a jeho spojencami - palestínskym Hamasom a libanonským Hizballáhom - na strane druhej, v Dubaji, kde cudzinci tvoria viac ako 90 percent obyvateľov, priťahujú nočné pláže cez víkendy davy ľudí.
Na pláži Umm Sukajm je aj 38-ročná bieloruská trénerka Mary, ktorá si prišla užiť trochu čerstvého vzduchu po "dlhom a teplom dni". Voda sa podľa nej ale ešte dosť neochladla. "Je to, akoby som sa kúpala vo vani," hovorí.
O kúsok ďalej sa 36-ročná filipínska predavačka Laya zahrabáva do piesku. Táto pláž, kde občas prespáva so svojimi priateľmi, je pre státisíce migrujúcich pracovníkov, ktorí udržujú ekonomiku emirátu v chode, závanom čerstvého vzduchu. "V Dubaji tvrdo pracujeme, takže si potrebujeme oddýchnuť," hovorí Laya.
Touto novou atrakciou sa úrady snažia prilákať aj turistov, ktorí sa v horúcej sezóne zdržujú v klimatizovaných priestoroch.
Globálne otepľovanie
Pred päťdesiatimi rokmi bol Dubaj na vrchole leta z veľkej časti vyľudnený a teploty presahovali 40 stupňov Celzia.
Vďaka svojej najvyššej veži na svete, obrovským nákupným centrám a krytým zábavným parkom sa však stal "celoročnou mestskou destináciou", kam vlani prišlo viac ako 17 miliónov návštevníkov, opisuje zmenu výskumná pracovníčka Akadémie cestovného ruchu na univerzite v holandskej Brede Manuela Gutberletová.
Odborníčka však upozorňuje, že globálne otepľovanie by mohlo obmedziť ambície mesta, a poukazuje najmä na prívalové dažde, ktoré v apríli mesto na niekoľko dní ochromili. Častejší výskyt podobných fenoménov a predpokladaný nárast teplôt nad 40 alebo dokonca nad 50 stupňov by mohli turistov odradiť, hovorí Gutberletová s tým, že Dubaj "sa musí týmto novým hrozbám rýchlo prispôsobiť".
Než však dôjde k takýmto zmenám, svoju prvú dovolenku v Dubaji si užíva 77-ročný Francúz Laziz Ahmed, ktorý prišiel navštíviť príbuzných. "Je tu dobre. Cez deň sa von veľmi nedostanem, ale večer si to vynahradím."