OMÁN - Nádherné pláže so skvelými hotelovými službami, ale aj dychberúca hornatá scenéria, rušné trhy a všadeprítomná vôňa kadidla. Navštíviť Omán, to je ako zažiť svoj vlastný príbeh z Tisíc a jednej noci. Vďaka priamym letom CK SATUR z Bratislavy aj Košíc to nikdy nebolo jednoduchšie.
Fascinujúci príbeh osvieteného sultána
Omán bol ešte nedávno jednou nohou v stredoveku. V krajine neexistovala takmer žiadna infraštruktúra, obyvatelia boli nevzdelaní, otroctvo legálne a zdravotná starostlivosť prakticky žiadna. Všetko zmenil osvietený sultán Kábus, ktorému sa podaril malý zázrak. V roku 1970 totiž prevratom zosadil svojho otca, sám sa ustanovil sultánom aj premiérom a svoju domovinu posunul do 21. storočia.
Za vlády Kábusa sa vďaka peniazom z nerastných surovín podarilo vybudovať cesty, školy a nemocnice, zároveň si však Ománčania zachovali svoje tradície a zvyky, čo z ich krajiny robí mimoriadne atraktívnu destináciu. Turistov sem láka nielen nádherné more, ale aj divoká príroda, skvosty architektúry, autentická arabská kultúra s výnimočnými chuťami a vôňami a kriminalita tak nízka, že tu obchodníci počas obednej pauzy nechávajú svoj tovar bez obáv vyložený na ulici.
Maskat - biele mesto na úpätí hôr
To platí dokonca aj o hlavnom meste Maskate (Muscat), kam sídlo sultanátu presunul po prevrate zo Salalahu samotný Kábus. Podobne ako pri rozvoji celej krajiny, aj tu postupoval veľmi obozretne, a hoci tu už dnes nájdete aj globálne obchody a služby, panorámu nenarúšajú žiadne mrakodrapy či megalomanské nákupné centrá.
Naopak - v tieni majestátnych skalnatých kopcov sa stále chúlia biele nízke budovy s drevenými vyrezávanými okenicami, domáci sú veľmi priateľskí a milí a turistom sa tešia. Aj napriek postupnému zintenzívňovaniu cestovného ruchu ich tu je totiž stále citeľne menej než napríklad v neďalekom Dubaji. Ponúkanými službami pritom Maskat za inými rozhodne vôbec nezaostáva.
„Maskat ponúka nádherné pláže, luxusné hotely so špičkovými službami a jedinečnú kombináciu tradičnej arabskej kultúry s moderným komfortom,“ uviedla Eleonóra Fedorová, generálna riaditeľka CK Satur. „Sme hrdí, že môžeme slovenským cestovateľom priniesť jedinečné zážitky s pohodlím priameho letu z Bratislavy a vo vybraných jarných termínoch aj z Košíc. Našou prioritou je ponúkať nielen atraktívne destinácie, ale aj vysokú kvalitu služieb, ktoré spĺňajú očakávania aj tých najnáročnejších klientov,“ dodala Fedorová.
Tunajšie hotely sú zasadené v Ománskom zálive, kde ich z jednej strany tesne obopína Arabské more a z druhej majestátne pohorie Al Hajar. Pri vjazde k hotelu Shangri-La Al Waha dokonca musíte prejsť cez tunel, za ním sa však už otvára úplne iný svet, v ktorom vládne v tieni datľových paliem veľmi príjemná dovolenková atmosféra.
Hostia oddychujú pri bazéne a pri mori, hrajú stolný tenis alebo cvičia jogu a o zábavu detí sa starajú slovenskí animátori. Malí aj veľkí relaxujú aj vo veľkých nafukovacích kolesách, pomaly unášaných prúdom vody v tzv. lazy river. Tú inšpiroval systém falaj, ktorý v minulosti privádzal sladkú vodu do vzdialených ománskych dedín.
Súčasťou rezortu Shangri-La je nielen hotel Al Waha, ale aj susedný Al Bandar (postavený v štýle prístavného mesta) a výhradne dospelým určený Al Husn, ktorý svojou architektúrou odkazuje na sultánov palác.
Voľný čas plný zážitkov a rekordov
Rezort Shangri-La v Maskate vybudovali v pomerne nehostinnom, hoci veľmi krásnom prostredí, no dnes je už plný zelene a farieb. Keď ho začiatkom roka 2006 oficiálne otvárali, v areáli bolo vysadených 1400 datľových a kokosových paliem ako odkaz na 1400 zamestnancov, ktorí sa starali o pohodlie dovolenkárov.
Otvorenia sa zúčastnil aj vtedajší minister kultúry a dedičstva, dnešný sultán Hajsám bin Tárik Saíd, v rezorte sa však môžete doslova dotknúť aj dedičstva po jeho národom milovanom predchodcovi. Súčasťou areálu je totiž múzeum áut, kde sú vystavené aj vozidlá, ktoré sultán Kábus osobne šoféroval.
Množstvo zaujímavostí však ponúkajú aj výlety mimo rezortu, napríklad plavba loďou za delfínmi spojená so šnorchlovaním medzi koralmi, návšteva starobylého mesta Nizwa, kúpanie v oáze Wadi Bani Khalid či samotný Maskat. Jeho najpôsobivejšou časťou je staré mesto so sultánovým palácom, promenádou Corniche a tradičným trhom, kde turisti radi zjednávajú ceny kadidla, datlí, šperkov či voňaviek.
Mesto však neláka len tradíciami, ale aj modernými novinkami z dielne sultána Kábusa. Ten nechal v Maskate postaviť jedinú operu Arabského polostrova, ale aj jednu z najväčších mešít na svete, ktorá pojme viac ako 20-tisíc veriacich.
Pôsobivé sú aj jej časti - jeden z minaretov meria 90 metrov, čo je najviac na Blízkom Východe, koberec v mužskej modlitebni tkalo 650 iránskych žien a nad ním visiaci luster bol v čase otvorenia mešity v máji 2001 najväčší na svete.
Luster má priemer osem metrov a výšku 14 metrov a váži asi osem a pol tony. Má tisíc halogénových žiaroviek, ktoré obklopuje 600-tisíc kryštálov Swarovski s 24-karátovým zlatom. Vo vnútri je dokonca aj schodisko, ktoré uľahčuje komplikovanú údržbu a čistenie, Ománčania totiž skutočne myslia na všetko.
Salalah - Karibik Orientu
Synonymom dovolenky pri mori je však popri Maskate už dávnejšie aj Salalah (Salála) na juhu krajiny, kde trávia letá aj obyvatelia celého Golfského zálivu. Mesto má totiž absolútne unikátne podmienky a kým Arabský polostrov doslova horí, sem monzúny charíf prinášajú príjemné nižšie teploty a vysokú vlhkosť.
Zo Salalahu sa vďaka tomu stáva svieži zelený raj s bujnou vegetáciou, divými tokmi a kaskádovými vodopádmi, ktoré pripomínajú nám dobre známe Plitvické jazerá.
Domáci toto obdobie milujú, pre turistov túžiacich po oddychu na pláži je však oveľa lepšou voľbou naša zima a jar, keď sa teploty vzduchu v Salalahu šplhajú k tridsiatke a voda v Indickom oceáne dosahuje okolo 25 - 26 stupňov. Po len asi šiestich hodinách v lietadle a polhodinke autobusom z medzinárodného letiska si tak môžete horúce slnko a šantenie vo vlnách užiť naplno.
Pláže sú tu vskutku impozantné - široké, pokryté jemným pieskom a lemované vysokými kokosovými palmami, takže by sa za ne nemuseli hanbiť ani omnoho vzdialenejšie exotické destinácie. V obľúbenom stredisku Hawana merajú až 7 kilometrov a hoci sú niektoré ponechané v ich divokej podobe, poskytujúc tak ideálne miesto na večerné prechádzky, väčšina pláží je upravených a návštevníci na nich nájdu dokonalý komfort.
Hawana Salala je najväčším a najrýchlejšie rastúcim turistickým strediskom v Ománe. Predstavuje akési „mesto v meste“, kde turisti nájdu skutočne všetko, na čo si len spomenú - luxusné ubytovanie, množstvo reštaurácií a barov, plážový servis, veľa možností na šport (tenis, futbal, volejbal, cyklistika, joga, pilates...) aj pestrý večerný program.
Vlajkovou loďou je najmä Fanar Hotel and Residences s rozľahlým infinity bazénom a Hotel The Club by Fanar, ktorý poskytuje komornejšie ubytovanie v krásnom orientálnom štýle so záhradou priamo na pláži.
Rodiny s deťmi ocenia nielen mierny vstup do mora, ale aj bezplatný Hawana Aqua Park, kam vás za pár minút odvezie hotelový autobus. Malí aj veľkí si užijú zábavu v niekoľkých bazénoch s rôznymi tryskami, tobogany, umelé vlny či obriu vodnú šmykľavku. K dispozícii je aj ihrisko a minizoo s ťavami.
Výlet za hranice mesta
Ťavy, resp. dromedáre si však dosýta užijete aj počas akéhokoľvek výletu za hranice rezortu. Domáci tieto zvieratá doslova zbožňujú - práve ťavie mlieko a datle pomáhali v dávnej minulosti ich predkom prežiť v nehostinnom prostredí nekonečnej púšte Rub' al Khali, ktorá pokrýva väčšinu plochy Ománu. Dnes však už ťavy chovajú nielen na mlieko či mäso, ale aj na závody, kde sa cena zvieraťa môže vyšplhať na neuveriteľných 12 miliónov eur!
Každá ťava má svojho majiteľa a ich stáda neraz zastavia premávku, keď prechádzajú na pašu na druhú stranu cesty. Ak budete mať šťastie, v tomto období dokonca môžete stretnúť matky s mladými, ako sa to nám podarilo pri jednej z najkrajších ománskych pláží Fazayah. Z hotela sem ponúkajú výlet džípom, z ktorého si odnesiete aj mnoho ďalších nezabudnuteľných zážitkov.
Uvidíte starý sultánov palác, v ktorom sa pred polstoročím odohral prevrat, zastavíte sa na čarovnom mieste Al Mughsayl, kde v období monzúnov vytryskuje zo zeme voda, na trhoch pri ceste ochutnáte čerstvé kokosy či banány a na pláži sa zas občerstvíte miestnymi sladkosťami a ťavím mliekom, ktoré zručne pripravia miestni vodiči. Tí mimochodom pochádzajú z hôr a hovoria medzi sebou jazykom, ktorému ostatní domáci nerozumejú.
Najväčším zážitkom je však okolitá príroda - skalnaté útesy akoby vyrastajúce priamo z oceánu, obrovské bralá lemujúce cestu, zdanlivo suché kopce a medzi nimi dôkazy neporaziteľnosti života - kvitnúce púštne ruže a najmä kadidlovník (boswelia), ktorému vďačíme za vzácne kadidlo, teda miazgu stromu.
Podľa domácich má priam zázračné účinky a pomáha pri tráviacich či kožných ťažkostiach, ale aj na lepšiu imunitu. Napokon aj ten je dôvodom, prečo sa do Ománu toľko turistov stále vracia...