Utorok17. jún 2025, meniny má Adolf, zajtra Vratislav

Druhý najdlhší múr sveta je v Indii: Miestny guru zaň položil život

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: Getty Images)

INDIA - Kumbhalgarh v štáte Rádžastan je jedným z najvýznamnejších historických miest v Indii. Pevnosť postavili v 15. storočí, odkedy je známa svojou impozantnou architektúrou a pútavou históriou.

Druhý najdlhší múr na svete

Kumbhalgarh bol postavený medzi rokmi 1443 a 1458 kráľom Rana Kumbhu, ktorý bol významným panovníkom dynastie Sisodia. Bol navrhnutý ako obranná pevnosť, ktorá mala chrániť obyvateľov pred inváziami.

Druhý najdlhší múr sveta
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Architektúra hradu je kombináciou indických a islamských prvkov, čo odráža kultúrnu rozmanitosť regiónu. Obklopený je majestátnymi horami Aravalli a jeho obvodové múry majú dĺžku 36 kilometrov, čo z nich po Veľkom čínskom múre robí druhý najdlhší múr na svete. Postavené sú z pieskovca a sú tak mohutné, že sa po nich mohli pohybovať vojenské jednotky.

 

Legenda o obetavom guru

Podľa jednej z najznámejších legiend sa Kumbha snažil postaviť na tomto mieste pevnosť, ale každý pokus sa skončil neúspechom, pretože sa jej steny vždy zrútili. V beznádeji sa obrátil na miestneho guru, ktorý mu poradil, aby sa niekto z mužov obetoval. Tomuto človeku odtnú hlavu a tam, kde sa odkotúľa, majú začať stavať.

Druhý najdlhší múr sveta
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Panovník hľadal dobrovoľníka medzi svojimi vojakmi i staviteľmi, no nikto sa na to nechcel podujať. Nakoniec sa ponúkol samotný guru a po obetnej poprave pokračovali v stavbe presne podľa jeho inštrukcií. Tentoraz už všetko prebehlo v poriadku a vďaka jeho veľkej odvahe vznikla táto jedinečná pamiatka.

 

Chráni ho sedem brán

Kumbhalgarh bol svedkom mnohých významných historických udalostí. Práve kvôli svojmu dôležitému postaveniu čelil v minulosti mnohým útokom a niekoľkokrát bola pevnosť dobytá. V súčasnosti patrí hrad medzi najobľúbenejšie atrakcie v krajine. Turistov láka na svoju majestátnosť a príbehy z dejín.

Druhý najdlhší múr sveta
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Celý komplex ponúka množstvo zaujímavých stavieb. Dokopy sa tam nachádza viac ako 300 chrámov a do pevnosti sa dostanete cez sedem brán. Počas roka tu organizujú niekoľko festivalov, prostredníctvom ktorých si chcú uctiť tunajšiu kultúru a históriu. Navyše tam každý deň organizujú svetelné a zvukové šou.

 

Čo môžete vidieť v pevnosti Kumbhalgarh?

Obranné múry sú najväčšie v Indii a dostatočne široké na to, aby po nich mohlo jazdiť osem koní vedľa seba. Prechádzka po múroch ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Ak by ste chceli prejsť po ich celej dĺžke, trvalo by vám to takmer tri dni.

Palác Badal Mahal - nachádza sa na najvyššom bode komplexu a je známy svojou nádhernou architektúrou a výnimočnými nástennými maľbami. Rozdelený je na mužskú a ženskú časť, pričom interiér je zdobený pastelovými farbami a historickými freskami. Z paláca sú úžasné výhľady na okolité hory a lesy.

Druhý najdlhší múr sveta
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Getty Images)

Chrám Neelkanth Mahadev - zasvätený je bohu Šivovi a je známy svojou výnimočnou architektúrou. Sídli v krajnej časti areálu a dodnes sa z neho podarilo uchovať už len ruiny.

Chrám Mammadev patrí medzi menej známe atrakcie komplexu, ale ponúka autentický pohľad na miestnu kultúru a náboženstvo.

Park Kumbhalgarh - tento prírodný park obklopuje pevnosť a celý areál a ponúka možnosti na safari s pozorovaním vzácnych druhov zvierat a rastlín. Na výlet sa môžete vybrať spolu s miestnymi sprievodcami na džípoch.

 

Viac o téme: HistóriaMúrArchitektúraPevnosťTurizmusVeľký čínsky múrIndiaKumbhalgarhRádžastanRana KumbhuHory AravalliBadal MahalNeelkanth MahadevMammadevPark Kumbhalgarh
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu