OMÁN je krajina ako žiadna iná. Ak patríte k cestovateľom, ktorí túžia zažiť čo najviac a z množstva alternatív si trochu ťažšie vyberajú, zamierte práve sem. Len kúsok od seba môžete obdivovať nekonečný oceán aj majestátne hory, navštíviť púšť i bujné oázy, odviezť sa džípom či na ťave a zažiť luxus moderných hotelov, ale aj po stáročia nemenné tradície.
Omán je horúcou novinkou tohto roka, kam sa počas sezóny dostanete priamym charterovým letom z Bratislavy aj Košíc. Leží na východe Arabského polostrova pri Indickom oceáne a zážitkom je už samotná cesta, ktorej záverečná časť vedie ponad Dubaj, kde sa dajú ľahko rozoznať obrysy Palmových ostrovov.
Prirodzená krása
V Ománe podobnú okázalosť nečakajte, táto krajina si zachovala svoju prirodzenú krásu a žiadne veľké zásahy do prírody či rekordné stavby v nej nenájdete. Z výšky tak budete obdivovať najmä masívne skalnaté pohoria a tradičné nízke biele budovy, ktoré ich lemujú.
Už prvý krok na letisku v Maskate vás však nenechá na pochybách, že sa rozhodne o žiadnu zaostalú krajinu nejedná. Omán sa vyhýba gýču a pompéznosti, no cítiť v ňom jasný smer rozvoja a pokroku a všetko tam funguje presne tak, ako má.
„Omán ponúka dokonalú rovnováhu medzi oddychom pri mori pre rodiny s deťmi a dobrodružným objavovaním nepoznaných miest,“ hovorí Nora Fedorová, riaditeľka cestovnej kancelárie Satur, ktorá ako jediná lieta zo Slovenska do hlavného ománskeho mesta Maskatu. „Vďaka charterovým letom z Bratislavy a Košíc sú nielen pobytové, ale aj poznávacie zájazdy dostupné za bezkonkurenčné ceny a navyše organizované v malých skupinách so skúseným sprievodcom,“ vysvetľuje.
Veľkou výhodou je, že Omán prešiel v minulých desaťročiach obrovskou premenou. Kým ešte pred pol storočím bol jednou nohou v stredoveku a v krajine neexistovala takmer žiadna infraštruktúra, dnes by sme im mohli cestnú sieť závidieť, a tak je aj cestovný ruch rozbehnutý na vysokej úrovni. Spoznať všetky krásy, ktoré táto krajina ponúka, nebolo nikdy jednoduchšie.
Najkrajšia oáza
Kým na východe lemuje Omán množstvo úžasných pláží s palmami, vnútrozemie tvorí najmä púšť. Asi dvesto kilometrov južne od Maskatu začína Wahiba Sands, pomenovaná podľa beduínskeho kmeňa, ktorý ju obýva. Od severu na juh púšť meria približne 180 a priečne asi 80 kilometrov, takže rozlohou patrí skôr k menším, no jej zlatistý piesok a duny s výškou až 100 metrov sľubujú obrovské dobrodružstvo.
To začína už cestou, ktorej prvú časť absolvujeme autobusom a ďalej pokračujeme džípmi. Vozovka sa hadí medzi strmými svahmi skalnatých hôr a občas míňame dediny so svetlými domami, palmami a kozami, ktoré bezstarostne prebiehajú cez cestu. O chvíľu odbáčame do údolia a prichádzame k našej prvej zastávke - Wadi Bani Khalid.
Tú niekedy nazývajú aj „najkrajšou oázou v Ománe“, v skutočnosti je však wadi (alebo vádí) arabský výraz pre kaňon, ktorý v dávnej minulosti vyhĺbila rieka. V krajine ich nájdete desiatky a každý má iný charakter. K najľahšie dostupným a tiež najobľúbenejším patrí práve Wadi Bani Khalid v pohorí Al-Hadžar, kde je na rozdiel od ostatných po celý rok voda, vytvárajúca medzi skalami nádherné smaragdovo zelené jazierka.
Domáci si na ich brehoch radi robia pikniky a turistom zas poskytujú vytúžené osvieženie. Voda je tu tak hlboká, že do nej niektorí odvážlivci dokonca skáču z mostíka. Ak sa nechcete kúpať celí, ponorte si do najväčšieho z jazier aspoň nohy. Žijú v ňom totiž rybky, ktoré vám hneď začnú obhrýzať kožu a takáto pedikúra je veľmi neobvyklý, ale o to zábavnejší zážitok, po ktorom sa vám možno späť k autu pôjde o čosi ľahšie.
Jazda púšťou
Kým my sme sa kochali nádherou prírody, naši vodiči spoločne oddychovali - snáď aj v očakávaní toho, čo ich čaká. Po prestávke na fantastický obed u miestnych beduínov a príprave pneumatík totiž vstupujeme do samotnej púšte Wahiba (alebo tiež Sharqiya) Sands, a tá veru poriadne preverí šoférske zručnosti tých, čo tu riadia autá.
Scenéria za oknami sa rýchlo mení. Opúšťame civilizáciu, kopce miznú a kým spočiatku vidno na zemi aspoň trsy trávy, postupne nás obklopuje už iba zlatistý piesok a duny, ktoré by mohli pokojne súperiť aj so slávnejšou Saharou či Wadi Rum. Kde-tu obiehame ťavy, ktoré sa tu voľne pasú, alebo ich domáci vedú po ceste kamsi do neznáma.
Dromedáre majú v Ománe nesmierne veľký význam - beduíni ich už oddávna využívali na prepravu tovaru cez púšť a ťavie mlieko im tam spolu s datľami pomáhalo prežiť. Dnes má každé jedno zviera svojho majiteľa a tí hovoria, že ich ľahko rozoznajú podľa tváre. Nechovajú ich však už len na mlieko a mäso, ale aj kvôli závodom v rýchlosti či kráse. Cena tých najlepších sa počíta v miliónoch eur.
Jednohrbé ťavy dokážu bežať až 60-kilometrovou rýchlosťou, no naše džípy idú väčšinu času výrazne pomalšie. Napriek tomu je to jazda, na ktorú sa nezabúda - najmä keď sa auto pustí dole strmou vysokou dunou, posúvajúc pred sebou čoraz väčšiu kopu piesku. Čo je však pre našinca adrenalínom, miestni beduíni zvládajú s úsmevom na perách a dokonca si pritom aj pospevujú.
Sánkami po piesku
Na púšti môžete absolvovať jazdu džípom a potom sa z nej vrátiť, ak však túžite po skutočnom prepojení s týmto unikátnym kúskom planéty, strávte v nej noc. Na výber sú ubytovania rôzneho typu, my sme vyskúšali luxusný Magic Camp, kde dostáva „spanie pod širákom“ úplne iný rozmer. K dispozícii sú tam totiž obrovské stany s pohodlnými posteľami, vankúšmi, paplónmi a dokonca aj možnosťou nabíjať telefón.
Každý ma vo svojom susedstve ešte menší stan, ktorý slúži ako kúpeľňa a toaleta. Náš sprievodca pripomína, že tam všetko funguje ako v dávnej minulosti a vodu si treba naberať zo suda džbánom. Pre človeka 21. storočia to môže byť pri sprchovaní trošku náročnejšie, teplá voda však pôsobí ako balzam na telo aj dušu, keďže tu napriek denným horúčavám v noci teplota klesá poriadne nízko.
Práve služby sú to, čo tento kemp tak veľmi odlišuje od ostatných. Pohľad na nekonečnú púšť a dokonalé ticho je síce v dnešnom uponáhľanom svete hotovým zázrakom, tu však ponúkajú aj rôzne spôsoby aktívneho oddychu. Okolo stanov sa môžete odviezť na ťave alebo na bicykli, pri popíjaní čaju vám miestna žena spraví tetovanie hennou a obľube sa teší aj tzv. sandboarding.
Nemusíte mať obavy, napriek jeho názvu nie sú žiadne skúsenosti potrebné, lebo dunu môžete na špeciálnej doske zjazdiť nielen vzpriamene, ale aj posediačky. Sánkovanie po piesku ide ľahšie, ako by ste očakávali, pretože personál dosku pred každou jazdou naleští, a tak letí nadol ako po masle.
Západ a východ
Duna nad táborom je však ideálna aj na sladké ničnerobenie. Hoci je vonkajšie sedenie k dispozícii aj pred každým stanom, práve odtiaľto si môžete dopriať dokonalý výhľad na zapadajúce slnko. Keď sa zotmie, presuňte sa do orientálneho hlavného stanu s kobercami a lampášmi, kde je pripravená skvelá večera aj program - vystúpenie miestnych beduínov so spevom a tancom, do ktorého radi zapoja aj vás.
O desiatej však v tábore nastáva ticho - nebo posiate tisíckami hviezd sa najlepšie vychutnáva bez slova. No hoci sú večer a noc v púšti priam magické, ten najväčší zázrak prichádza až ráno. Treba si síce kvôli nemu privstať a vyšliapať po jemnom piesku na najvyššiu dunu v okolí, pohľad na slnko vychádzajúce spoza obzoru však rozhodne stojí za každú námahu.
Možno budete prekvapení, ale skoré ráno na púšti neláka len ľudí, ale aj zvieratá. Kdesi v diaľke počuť štebotať vtáčika a na piesku vidno rôzne drobné stopy. Na púšti Wahiba žije podľa odborníkov viac ako 200 druhov zvierat, ktoré nezahynú od smädu vďaka hustej rannej rose, tvoriacej sa tu kvôli blízkosti mora.
Vy si zas tekutiny môžete cestou naspäť doplniť na dune nad kempom, kde podávajú voňavú kávu alebo čaj. Po lahodnom dúšku ešte pozdravte slnko pod vedením inštruktorky jogy a potom si už v hlavnom stane doprajte raňajky s jedlami od výmyslu sveta. Hoci sa nachádza uprostred ľudoprázdnej púšte a všetko sem treba dovážať, v Magic Campe myslia na všetko a nič vám tam chýbať nebude.
Ománske farby, chute a vône
Tunajšia kuchyňa ulahodí milovníkom mäsa aj vegetariánom a je mimoriadne pestrá. V minulosti bol Omán významným obchodným impériom na križovatke obchodných ciest s korením a jeho gastronómia je ovplyvnená nielen arabskou, ale aj iránskou, indickou, ázijskou a africkou kuchyňou.
V reštauráciách ponúkajú najmä kuracinu, jahňacinu či ryby a v tradičných beduínskych podnikoch môžete ochutnať aj ťavu. Mäso býva zvyčajne silno korenené, no menej pikantné ako v iných častiach Arabského polostrova a ako príloha sa k nemu podáva ryža pripravená na rôzne spôsoby, napríklad so škoricou a hrozienkami. Na stole zvyčajne nechýbajú ani pokrmy zo zeleniny.
Tradičným dezertom je želatínová halwa, ochutená šafranom, kardamómom, orechmi a ružovou vodou, a národným jedlom zas šuva (shuwaa), ktorá sa konzumuje pri slávnostných príležitostiach. Jej základom je niekoľko hodín marinované kozie, ovčie, hovädzie alebo ťavie mäso, ktoré sa balí do banánových listov a celú noc pomaly varí v peci vykopanej v zemi.
Najautentickejšie mesto
My sme takúto delikatesu ochutnali v Nizwe (niekedy tiež Nazvá), kam naše kroky viedli z púšte. Jedno z najstarších sídel v Ománe bolo v 6. až 7. storočí hlavným mestom Ománu a slúžilo ako centrum obchodu, umenia, vzdelania aj náboženstva. V roku 630 dokonca samotný Mohamed požiadal miestnych obyvateľov, aby konvertovali na islam, a poslal do mesta svojho vychovávateľa, aby tam učil základy viery.
Nizwa dodnes láka turistov množstvom mešít, nemenej populárny je však aj tradičný starý trh s koreninami, datľami a šperkami či zavlažovací systém faladž, ktorý bol v roku 2006 zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najnavštevovanejšou národnou pamiatkou nielen v meste, ale aj celej krajine je však tunajšia pevnosť z roku 1668 a základmi z 12. storočia.
Stavba je rozdelená na dve časti - jedna slúžila ako obydlie pre panovníka a druhá mala výhradne obranný charakter. Jej hlavnou časťou je 30 metrov vysoká veža s mnohými bezpečnostnými prvkami. Náš sprievodca napríklad upozorňuje na medzeru medzi robustnými vstupnými dverami a schodiskom, ktorá vedie naprieč celou vežou. V prípade ohrozenia ňou na nepriateľa liali vriacu vodu alebo olej.
Z vrcholu veže je výborný výhľad na celé okolie a dodnes sa tam zachovali štyri delá z celkového počtu 24, ktoré kedysi slúžili ako hlavná palebná sila. Poskytovali kompletné 360-stupňové pokrytie okolitej krajiny, čo prakticky znemožňovalo dobytie pevnosti. Tú navyše postavili nad podzemným tokom, a tak mali jej obyvatelia vždy dostatok vody a nevzdali sa ani pri dlhodobom obliehaní.
Orientálny Salalah
Nizwa je síce považovaná za najautentickejšie mesto Ománu, ako cesta v čase však pôsobí aj návšteva Salalahu na juhu krajiny neďaleko hraníc s Jemenom. Toto mesto je už Slovákom dobre známe vďaka krásnemu moru a množstvu moderných turistických rezortov, za ich hranicami však opäť zaplesajú aj srdcia všetkých dobrodruhov.
Predovšetkým preto, že tu v dobrom slove zastal čas. Kým v Maskate si už môžete dať aj známe rýchle občerstvenie z USA alebo nakúpiť nábytok zo Švédska, v tomto kúte Ománu nič podobné nehrozí, a tak tu po stáročia nemenný život miestnych spoznáte azda najlepšie. Na svoje si prídu aj milovníci divokej prírody.
Salalah má unikátne klimatické podmienky a v lete sem monzúny charíf prinášajú nižšie teploty a vysokú vlhkosť. Len kúsok od mesta sa vtedy vytvoria bujné kaskádovité vodopády a korytá riek sa zaplnia vodou. Človek by tomu až ťažko uveril, no dôkazom sú stopy na viacerých miestach vrátane takmer 6,5-kilometrovej bielej pláže Mughsail, kde domáci radi oddychujú v početných drevených altánkoch.
Keď sa zahľadíte na strmé svahy za nimi, ľahko rozoznáte, kadiaľ sa v letných mesiacoch valí voda. Hlboké ryhy po nej míňame aj počas prechádzky k ďalšiemu prírodnému unikátu, ktorým sú ománske gejzíry. Tri zamrežované otvory v zemi ukrývajú zvislé šachty, ktoré vedú do morských jaskýň. Keď ich zasiahne veľká vlna, tlak v jaskyni stúpne a voda vytryskne von až do výšky 25 metrov.
Bohatá fauna a flóra
Hoci sa ománske gejzíry dajú v špecifických podmienkach pozorovať prakticky po celý rok, my sme na ne šťastie nemali. Okolité hory si však môžete užiť kedykoľvek - turisti v nich nájdu trasy rôznych obtiažností, a tak sa môžu vydať na jednoduchú prechádzku lesom, zdolať niektorý z vrcholov alebo pešo prechádzať malebnými dedinami, kde najlepšie spoznáte tradičný život domácich.
Vo všetkých prípadoch budete obdivovať bohatú faunu a flóru, vrátane kadidlovníkov, ktorých stvrdnutá živica bola kedysi vzácnejšia než zlato. Dodnes sa páli ako kadidlo, pridáva sa do krémov či voňaviek a tú najkvalitnejšiu dokonca domáci lúhujú a pijú. Na jej účinky nadajú dopustiť a tvrdia, že posilňuje imunitu a pomáha pri tráviacich aj kožných ťažkostiach.
Za najvzácnejší druh kadidlovníka sa považuje druh Boswellia sacra, ktorý pôvodne pochádza z Jemenu a Somálska, no práve pri Salalahu sa mu darí najviac. Pri pozorovaní prírody tak majte oči otvorené, pokojne totiž môžete na tento strom naraziť aj sami. Oveľa vzácnejšie sú potom stretnutia so zvieracími obyvateľmi drsného terénu, ku ktorým patria rôzne dravé vtáky, jaštery, gazely, ale aj hyeny či dokonca arabské leopardy.
Jedno zviera však uvidíte so stopercentnou istotou, ťavy (arabsky jamal) sú tu totiž na každom rohu. Celé stáda sa pasú popri cestách a občas nimi dokonca prechádzajú, takže treba na chvíľu zastaviť auto a dať im prednosť. Stretnúť tieto „koráby púšte“ môžete dokonca aj priamo na pláži. Ako vysvetľuje náš vodič, dokážu piť slanú vodu, a tak sa bežne pasú len kúsok od mora.
Ak prídete do Ománu na jar, možno sa vám podarí vidieť aj mláďatá. Stretnúť sa s nimi zoči-voči len pár dní po narodení pri jednej z najkrajších ománskych pláží Fazayah, sledovať, ako sa kŕmia a pod dohľadom matky robia prvé nesmelé kroky, to je skutočne zážitok, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.
Nezabudnuteľné stretnutia
Hoci si však s orientom väčšina ľudí spája práve ťavy, na Arabský polostrov sa jazdí aj kvôli iným zvieratám. „Omán je okrem svojho historického bohatstva vzácnym miestom na liahnutie korytnačiek,“ vysvetľuje riaditeľka CK Satur Nora Fedorová. „Zo siedmich druhov morských korytnačiek tu nájdete až päť, čo dokazuje čistotu prírodných pláží.“
V ich blízkosti môžete pozorovať aj delfíny. Predstavte si, že sedíte na koberci rozprestretom na piesku, ďatle a halwu zapíjate ťavím mliekom, ktoré so sebou priviezli vodiči džípov, a odrazu sa pred vami v mori vynorí charakteristická chrbtová plutva. Znie to možno len ako vybájená predstava, no Omán akoby mal magickú moc premieňať sny na skutočnosť.
Stretnutie s delfínmi vám síce nikto nezaručí, počas plavieb spojených so šnorchlovaním, ktoré CK Satur organizuje v Salalahu aj Maskate, je to však veľmi pravdepodobné. Domáci si totiž zvyknú úspech aj trošku poistiť a z malej loďky vyhadzujú rybky. Ku nám tak nalákali nielen desiatky hravých delfínov, ale dokonca aj veľrybu!
Výpočet zážitkov, ktoré si môžete z Ománu doniesť, je skutočne takmer nekonečný, a tak je práve poznávací zájazd skvelou voľbou. „V Sature sme pripravili najširšiu ponuku fascinujúcich poznávacích okruhov v Ománe na trhu, vďaka ktorým môžete objavovať prírodu, historické pamiatky, autentický život miestnych obyvateľov či zažiť jedinečné dobrodružstvo – prenocovanie v púšti v luxusných stanoch pod hviezdnou oblohou,“ uzatvára Fedorová.