MALAJZIA - Len 13 kilometrov od rušného Kuala Lumpur sa nachádza jedna z najznámejších a najfotografovanejších pamiatok v Malajzii. Impozantná vápencová jaskyňa Batu sa stala ikonickým pútnickým miestom pre hinduistov a neodolateľným magnetom pre turistov z celého sveta.
(Zdroj: SITA/AP)
Zlatá socha a dúhové schody
Keď sa priblížite k jaskyni Batu, vašu pozornosť najprv upúta monumentálna pozlátená podobizeň hinduistického boha Murugana. Táto impozantná socha je najväčšia svojho druhu na svete a bola postavená ako symbol viery pre tamilských hinduistov.
Neodmysliteľná ikona stojí majestátne vzpriamená pred 272 schodmi a víta pútnikov aj turistov, ktorí sa rozhodnú zdolať výstup do útrob jaskyne. Samotné schodisko je tiež pozoruhodné. Jednotlivé schody namaľovali dúhovými farbami, aby vám spríjemnili výstup do hlavnej časti prehliadky.
Stretnutie s nezbednými obyvateľmi jaskyne
Výstup k posvätným jaskyniam vám spestria skupiny makakov, ktoré tu žijú a bezstarostne pobehujú po schodisku. Tieto malé opice sú zvyknuté na ľudí a neboja sa priblížiť s nádejou, že od návštevníkov získajú nejakú pochúťku. Aj keď sú roztomilé a fotogenické, odporúča sa zachovať opatrnosť, lebo sú známe aj svojou šikovnosťou pri kradnutí lesklých predmetov či jedla.

Šialenstvo influencerov: Kvôli sledovanosti týrajú obyvateľov svetoznámeho chrámu
História Batu ako významného náboženského miesta siaha do konca 19. storočia. Verejnosť sa o existencii týchto vápencových jaskýň dozvedela v roku 1878, keď ich objavil americký prírodovedec William Hornaday. Skutočný prelom však nastal až o 12 rokov neskôr, keď jaskyňu navštívil tamilský obchodník. Ten si všimol, že vstup do nej svojím tvarom pripomína kopiju patriacu bohu Muruganovi. Táto podobnosť ho inšpirovala k tomu, aby do nej umiestnil hinduistické oltáre a sochy, čím ju premenil na posvätné miesto.
Thaipusam – sviatok oddanosti a obety
Od roku 1892 sa v jaskyni každoročne koná veľkolepý hinduistický sviatok Thaipusam, ktorý pripadá na koniec januára alebo začiatok februára. Oslavuje sa počas neho odovzdanie kopije ako symbolu moci - podľa legendy ju bohyňa Parvátí darovala synovi Muruganovi. Pre mnohých hinduistov je to príležitosť preukázať svoju oddanosť prostredníctvom kavadi, čiže obetí.
Tie majú rôznu podobu od jednoduchých úkonov ako nosenie džbánu mlieka na hlave, až po extrémne prejavy oddanosti, pri ktorých si veriaci prepichujú tvár, hrudník, chrbát alebo jazyk ihlicami. Účastníci púte sú odetí v žltých, červených a oranžových odevoch. Spoločne absolvujú 14 kilometrov dlhú cestu, ktorá vrcholí výstupom po schodoch k jaskyni, kde prinášajú obety bohu Muruganovi.
Čo uvidíte v hlavnej jaskyni?
Tento komplex tvorí niekoľko významných jaskýň, z ktorých každá ponúka jedinečný zážitok. Hlavná jaskyňa sa nazýva Chrámová a je najnavštevovanejšou časťou Batu. Nachádza sa na vrchole schodiska, kde nájdete hneď niekoľko hinduistických svätýň.
Okrem hlavnej stojí za zmienku aj Tmavá jaskyňa, domov vzácneho druhu pavúka, ktorý je jedným z najstarších druhov na svete. V tejto jaskyni sa tiež nachádzajú milióny rokov staré stalaktity a stalagmity a preskúmajte ju môžete aj počas vzdelávacích prehliadok so sprievodcom.
Ešte predtým, než sa dostanete k hlavnému schodisku, môžete navštíviť jaskyňu Ramayana, ktorá sa nachádza blízko vchodu do komplexu Batu. Tá rozpráva príbeh Pána Rámu prostredníctvom farebných sôch a nástenných malieb. V jej blízkosti stojí aj 15-metrová socha Hanumana, hinduistického opičieho boha, ktorá dodáva tomuto miestu ďalší rozmer duchovného významu.