THAJSKO - Uchovať pôvodné čaro Chiang Mai nebolo náročné. Leží ukryté v hornatých oblastiach severného Thajska, vďaka čomu dlho unikalo pozornosti davov turistov. V súčasnosti predstavuje kultúrny klenot, kde sa stáročné tradície preplietajú s moderným životom.
Chránené okázalými obradmi
Chiang Mai bolo založené bolo v roku 1296 ako hlavné mesto kráľovstva Lanna, známeho ako "Kráľovstvo tisícich ryžových polí". Jeho pôvod siaha až ku kráľovi Mangraimu, vizionárskemu vodcovi, ktorý zjednotil rôzne thajské kmene. Podľa legendy viedol okázalé obradné ceremónie, aby tak vyprosil od bohov požehnanie pre mesto, ktorému dal nové základy.
Štvorcový pôdorys Starého mesta je odrazom kozmickej symboliky, keďže bolo navrhnuté v súlade s vierou v harmóniu medzi pozemským a božským svetom. Chiang Mai neskôr prežilo niekoľko náročných skúšok, aby sa nakoniec stalo magnetom pre cestovateľov. Od opevneného Starého mesta obkoleseného priekopami, až po hmlou zahalené vrchy Doi Inthanon ponúka zmes zážitkov, ktoré fascinujú historikov, dobrodruhov i milovníkov kultúry.
Wat Phra That Doi Suthep
K najvýznamnejším pamiatkam patrí Wat Phra That Doi Suthep, pozlátený chrám na vrchole hory Doi Suthep. Podľa miestnej legendy objavil istý mních relikviu, ktorá mala byť kostičkou Budhu. Po rôznych skúškach a zázrakoch ju umiestnili na chrbát bieleho slona, ktorý mal putovať, až by sa zastavil na vhodnom mieste pre stavbu chrámu. Slon vystúpil na Doi Suthep, tromi hlasnými trúbeniami oznámil svoju smrť a padol mŕtvy na zem.
Tento zázrak bol považovaný za znamenie, a tak bol na tomto mieste postavený chrám. Návštevníci k nemu stúpajú po 306 schodoch ozdobených sochami a potom sa dostanú na začiatok posvätného komplexu, kde žiari 24-metrová zlatá stúpa (chedi - budhistická stavba, ktorá slúži na uchovávanie relikvií alebo posvätných predmetov), obklopená menšími pagodami a sochami Z terasy chrámu sa vám naskytne panoramatický výhľad na Chiang Mai, obzvlášť očarujúci pri východe slnka, keď tam občas mnísi spievajú mantry.
Wat Chedi Luang
V srdci Starého mesta stojí chrám Wat Chedi Luang. Ten bol pôvodne súčasťou veľkého komplexu, ktorý zahŕňal aj kráľovský palác. Jeho najvýznamnejšou stavbou je obrovská stúpa so stenami zdobebenými sochami a reliéfmi. V minulosti merala až približne 82 metrov, no v 16. storočí došlo k zemetraseniu a časť sa zrútila. Zničené boli aj kamenné podobizne a z ich chobotov zostali po otrasoch už len pahýle.
Chrám bol tiež kedysi sídlom slávneho Smragdového Budgu. Bol umiestnený v jeho veľkej hale, neskôr ho však preniesli do Bangkoku, kde sa nachádza dodnes. Mnísi tu však až dodnes vedú večerné modlitby, ktorých sa môžu zúčastniť aj cestovatelia. Po nich sa s nimi môžu porozprávať aj o budhizme a jeho mieste v thajskom živote.
Nedeľný trh
Každú nedeľu sa ulica Ratchadamnoen premieňa na kilometer dlhý bazár. Remeselníci z okolitých dedín tu predávajú ručne vyšité textílie, tradičné dáždniky z papiera a strieborné výrobky s kvetinovými motívmi. Nechýbajú ani stánky plné lahodných pochúťok.
Vyskúšajte skvelé kokosové kari rezance alebo ryžové cestoviny v omáčke s bravčovým mäsom. Tie lákajú návštevníkov, ktorí si skvelé pokrmy vychutnávajú pri živých vystúpeniach tradičných tancov alebo ľudovej hudby. Na rozdiel od turistických trhov v Bangkoku tu vládne živá komunitná atmosféra, vďaka čomu sú oveľa autentickejšie.
Národný park Doi Inthanon
Neďaleko Chiang Mai sa nachádza najvyšší vrch Thajska Doi Inthanon, ktorý láka milovníkov prírody pokojnou atmosféru, množstvom zelene a machovými chodníkmi. Na vrchole prezývanom „Strecha Thajska“ stoja dve stúpy, ktoré boli postavené na počesť kráľa Ramu IX. a kráľovnej Sirikit. Obklopené sú záhradami s voňavými rododendronmi.
Turisti môžu preskúmať aj turistickú trasu Kew Mae Pan. Ide o 3 kilometre dlhý okruh cez prales s obrovskými stromami. Navštívte tiež dediny kmeňov Karen a Hmong, ktoré dodnes praktizujú tradičné udržateľné poľnohospodárstvo.