KIRGIZSKO - Úrady mesta Oš v Kirgizsku demontovali sochu vodcu boľševickej revolúcie a zakladateľa Sovietskeho zväzu Vladimíra Iľjiča Lenina, ktorá bola považovaná za najväčšiu v Strednej Ázii. Napísala to dnes agentúra AFP, podľa ktorej sa bývalé sovietske republiky v regióne snažia posilniť svoju národnú identitu a premenovávajú mestá s rusky znejúcimi názvami či nahrádzajú sochy sovietskych osobností miestnymi a národnými hrdinami.
Vyše 20 metrov vysoký Leninov pamätník sa týčil nad centrálnym námestím v meste Oš od roku 1975, kedy bol ešte Kirgizsko súčasťou Sovietskeho zväzu. Súčasné vedenie tohto druhého najväčšieho mesta stredoázijskej krajiny ho však teraz odstránilo. Podľa AFP uviedlo, že sochu premiestni inam. Rozhodnutie by nemalo byť "politizované", uviedla radnica. "Je to bežná prax zameraná na zlepšenie architektonického a estetického vzhľadu miest," dodal úrad. Miestny spravodajský web 24.kg medzitým zverejnil fotografiu, na ktorej je vidieť socha Lenina ležiacu na námestí.
Napriek pokusom o desovetizáciu regiónu sú v ňom pamätníky a sochy sovietskych osobností bežné, pričom pomníky Lenina sa nachádzajú vo väčšine miest v Kirgizsku, upozornila AFP, podľa ktorej Leninova socha v Oši bola najvyššia v Strednej Ázii. Ruský server RBK ju označuje ako jednu z najväčších v regióne aj na svete, merala podľa neho 25 metrov. Pripomína tiež, že v metropole Biškeku podobný Leninov pomník presunuli v roku 2003 z námestia Ala-Too za budovu národného historického múzea.
Zhruba päťmiliónové Kirgizsko bolo včlenené do Ruskej ríše v 19. storočí a po boľševickej revolúcii v roku 1917 sa stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Nezávislosť získalo v roku 1991 s rozpadom ZSSR. Dnes zostáva spojencom Ruska, ktoré má na jeho území vojenské základne a snaží sa v ňom udržať svoj vplyv.