Austrália, jediná obývaná krajina sveta, ktorá je zároveň kontinentom. Krajina tak obrovská, že na jej precestovanie by človek potreboval minimálne pol roka, a aj to by musel veľkú časť vynechať. Keďže verejná doprava je pomerne limitovaná, najefektívnejším spôsobom cestovania je prenájom alebo kúpa campervanu, prípadne auta.
My sme na cestovanie mali len mesiac, takže kúpa by bola príliš stresujúca, preto sme si campervan požičali. V Austrálii našťastie existuje množstvo požičovní, ktoré ponúkajú aj jednosmerný prenájom, čo v praxi znamená, že auto si človek vyzdvihne v bode A a vráti v bode B a ušetrí tak množstvo času aj peňazí. Túto možnosť sme s radosťou využili aj pri našom roadtripe po východnom pobreží Austrálie.
Campervan sme si prenajali na severe v meste Cairns a vrátili ho na juhu v Sydney. Na základe recenzií a vybavenia campervanu sme sa rozhodli pre spoločnosť Travellers Autobarn. Našim domovom na cestách sa stal ich campervan Kuga s kapacitou 3 osôb, takže pre pár poskytoval nadštandardný komfort. K dispozícii sme mali kuchynku, spálňu, jedáleň s obývačkou, odkladací priestor a dokonca aj nabíjačky.
Okrem kúpeľne má tento campervan úplne všetko, takže túto možnosť vrelo odporúčame a sami by sme do toho šli určite znova. Travellers Autobarn požičiavajú campervany aj v krajinách ako Nový Zéland, Japonsko či USA, ak by ste sa nechystali práve ku protinožcom.
Východná Austrália je vhodnou destináciou pre všetkých nadšencov potápania, surfovania, pláži a relaxu, ale aj pre milovníkov prírody, divej zveri, dažďových pralesov či hôr. Každý si tu nájde to svoje a čo je najlepšie, cestovanie campervanom je extrémne populárne aj u domácich, takže kempy sú na každom kroku a naozaj je to úplne jednoduché, vhodné aj pre cestovateľských začiatočníkov.
My sme na našej ceste najazdili vyše 5000 km a navštívili množstvo zaujímavých miest. Začneme hneď tým najsevernejším, Národným parkom Daintree v štáte Queensland. Táto odľahlá oblasť, dostupná len kompou, je domovom najstaršieho tropického dažďového pralesa na svete.
Žije tu nespočetné množstvo vtákov, obojživelníkov, hmyzu a plazov. Husté, tropické, zelené pralesy sú lemované dlhými, piesočnými, divokými plážami. Človek sa tu však neokúpe, nakoľko celá oblasť je domovom krokodílov.
V lesoch môžete natrafiť aj na údajne najnebezpečnejšieho vtáka sveta, kazuára. My sme bohužiaľ to šťastie nemali, ale aj samotné prechádzky hustou vegetáciou, s kaloňmi zavesenými v korunách stromov, kakadu a inými papagájmi poletujúcimi naokolo a jaštermi plaziacimi sa pár metrov od vás určite stoja za návštevu.
Presunieme sa južnejšie, do mesta Cairns, ktoré je východiskovým bodom mnohých výletov. Patria medzi ne aj obľúbené plavby loďou na neďaleké ostrovy, ktoré ponúkajú bezpečné tropické pláže ďaleko od krokodílov, vhodné na šnorchlovanie. My sme strávili jeden deň na ostrove Green, druhý na Fitzroy a odporúčame návštevu oboch.
Prvý z ostrovov, Green, je mini ostrovček, ktorý rýchlo celý prejdete. Ponúka krásne piesočnaté pláže a šnorchlovanie vhodné pre začiatočníkov, keďže koraly sa nachádzajú hneď pri pobreží v plytkej vode. Za korytnačkami však treba plávať trošku ďalej, čo určite odporúčame skúsenejším plavcom.
Korytnačky žijú aj okolo ostrova Fitzroy, a tu sme s nimi plávali kúsok od pláže. Naopak, za krajšími, zdravšími a majestátnejšími korálmi treba zamieriť do hlbších vôd. Keďže tento ostrov je podstatne väčší, ponúka samozrejme aj viac aktivít. Jednou z nich je turistika, ktorej sa zľahka nevyhnete ani pri návšteve niektorých pláží. Pre tých náročnejších je tu aj možnosť túry na najvyšší vrch ostrova, odkiaľ možno počas zimných mesiacov pozorovať veľryby. Tie uvidíte s najväčšou pravdepodobnosťou aj počas samotnej plavby.
Za ďalšou destináciou sa presunieme do vnútrozemia na náhornú plošinu Atherton tableland. Táto lokalita je domovom dvoch jedinečných austrálskych endemitov, Lumholtz klokana stromového a vtákopyska.
Bohužiaľ stromovú kenguru sa nám aj kvôli nepriaznivému počasiu nájsť nepodarilo, ale na vtákopysky sme mali šťastie. Žijú v okolí mestečka Yungaburra, ktoré samotné stojí za rýchlu návštevu. Daná oblasť poskytuje aj ďalšie prírodné atrakcie, najmä vodopády a jazerá, ktoré sú obkolesené hustými dažďovými pralesmi. Bonusom je aj fakt, že sem zatiaľ neprúdia davy turistov a atmosféra je veľmi uvoľnená.
Ďalším miestom na zozname je ostrov Great Keppel a pobrežie okolo mesta Yeppoon. Tento ostrov bol však bohužiaľ viackrát zasiahnutý cyklónmi, naposledy výrazne v roku 2015. Nespomíname to kvôli chátrajúcim budovám, ale korálom, ktoré sú z veľkej miery zničené, najmä pri pobreží.
Keppel teda odporúčame skôr kvôli plážam, aj keď aj tu sa nám podarilo nájsť korytnačky a iný podmorský život. Pláže má ale tento ostrov naozaj nádherné a nedotknuté a človek sa tu skôr cíti ako niekde na opustenom ostrove, čo je obrovský rozdiel oproti tým pri Cairns.
Na ostrov zamierime aj ďalej, konkrétne na najväčší pieskový ostrov na svete. Fraser island je tiež jediným miestom, kde dažďové lesy vyrastajú priamo z pieskových dún. Na preskúmanie ostrova však potrebujete 4x4, preto sme zvolili organizovaný denný výlet. Existuje množstvo agentúr, ktoré ponúkajú rôzne možnosti, od denných až po niekoľkodňové výlety.
Na ostrove žije divoká populácia dingov a my sme postupne natrafili na štyroch. Očividne sú už na ľudskú prítomnosť zvyknutí, nakoľko ich pri hľadaní koristi v piesku na pláži nevyrušili ani prechádzajúce autá.
Pláž je sama o sebe veľkou atrakciou, pôsobí nekonečným dojmom a je tak široká, že zároveň slúži ako cesta. V oceáne môžete počas jazdy vidieť veľryby či delfíny. V centrálnej časti ostrova sa ukývajú priezračné jazerá a jedno z nich, Lake McKenzie, má piesok tak biely a jemný, že mu ho môže závidieť väčšina tropických pláží.
Za ďalšou destináciou sa od pobrežia vzdialime. Vydáme sa do Národného parku Springbrook, ktorý ponúka útek pred rušným životom na neďalekom Gold coaste. Človek sa miesto betónovej džungle ocitne v tej reálnej, prírodnej.
Žije tu množstvo papagájov a natrafili sme aj na wallabies. Veľkým lákadlom sú aj takzvané svietiace červy, žijúce v jaskyni pri Natural bridge. Táto kolónia je najväčšou populáciou červov v Austrálii.
Celá oblasť ponúka nespočetné množstvo túr vedúcich často okolo vodopádov, ktoré sú vítaným osviežením počas teplých dní. Obľúbenou atrakciou sú vyhliadky, ktoré poskytujú panoramatické výhľady na celé pobrežie.
Za ďalším miestom zamierime späť k plážam, tentokrát však už v štáte New South Wales. Emerald beach je malé, pokojné mestečko zatiaľ neobjavené masovým turizmom. Okrem krásnych pláží je táto oblasť aj domovom klokanov, ktoré sa okolo Vás voľne pohybujú a často sa priblížia na pár metrov.
Mnoho ľudí si myslí, že kengury vidno na každom kroku, no my sme ich väčšinou bohužiaľ videli len zrazené pri krajnici. Na väčšie rodiny sme mali šťastie len na dvoch miestach, práve v Emerald beach a Kangaroo Valley, kam sa vydáme ďalej.
Údolie Kangaroo je obkolesené hustými lesmi a horami a je domovom viacerých ikonických austrálskych zvierat, ako sú kengury, vombaty, ježury či vtákopysky. Dokonca môžete spať v kempe, ktorý sa nachádza priamo v ich teritóriu. Pre nás bol práve tento kemp posledným na našej ceste, keďže následne sme už museli vrátiť campervan v Sydney. Nemohli sme si zvoliť lepšiu rozlúčku.
Vombaty sú najviac aktívne v noci a veru, počuli sme ich všade navôkol. Prvý nás vystrašil, keď sa začal škrabať o koleso našej Kugy. Ďalší nás zobudil o pár hodín neskôr jeho hlasným mľaskaním. Tieto zážitky patria medzi najkrajšie a celá táto oblasť má divoký charakter, takže ju určite odporúčame milovníkom prírody a zvierat.
Poslednou destináciou, ktorú určite odporúčame navštíviť, sú svetoznáme Blue Mountains, ľahko dostupné zo Sydney. Ponúkajú nespočetné množstvo turistických trás, vyhliadok a rôznych atrakcií.
Ak sa chcete vyhnúť davom turistov, zvoľte severnú trasu, prípadne mestečko Blackheath. Práve tu sa nachádza obľúbený track Grand Canyon, ktorý Vás prevedie pralesmi, roklinami, tiesňavami, vodopádmi a túru zakončíte dychberúcim výhľadom.
Asi najznámejším miestom celého Národného parku je Three Sisters, skalná stena, v ktorej sú podľa aboridžínskej legendy zakliate tri sestry. Napriek zástupom turistov určite stojí za návštevu. Odporúčame nevynechať ani vyhliadky pri vodopádoch Wentworth či Katoomba a Sublime point.
Východná Austrália ponúka rozmanité scenérie a výborné služby. Trochu nás však prekvapila vybavenosť kempov, keďže väčšinou bola veľmi jednoduchá. Hlavne v kuchynkách takmer všade chýbali príbory, taniere či hrnce, takže sme ocenili vybavenie nášho campervanu z požičovne Travellers Autobarn.
Naopak, milo sme boli prekvapení cestnou infraštruktúrou. Asfaltky viedli aj do odľahlejších oblastí, takže sme sa všade pohodlne dostali. Požičovne totiž varujú pred jazdou na štrkových a nespevnených cestách, nakoľko poistenie v týchto častiach neplatí.
Rovnako neplatí ani pri zrazení zvierat, takže sa neodporúča jazdiť za šera a tmy, kedy sú najaktívnejšie. Bohužiaľ pre zvieratá, cesty často pretínajú práve lesy a žiadne mosty ani podobné prechody pre zver sme až na pár výnimiek za celý mesiac nevideli. Pri tých počtoch tiel, ležiacich bezvládne vedľa cesty, to bolo celkom zarážajúce...
Hovoriac o zvieratách, musíme spomenúť ešte jedno miesto, na ktoré nikdy nezabudneme. A to Australia Zoo, domov lovca krokodílov, Steva Irwina. Aj keď Steve sa už bohužiaľ nemôže podieľať na záchrane zvierat, jeho rodina pokračuje v jeho šľapajách. Na klinike susediacej so zoo zachraňujú všetky divoké zvieratá 24 hodín denne. Najčastejšie práve zrazené autami, napadnuté psami alebo poranené požiarmi, a to najmä koaly.
Za koalami v divočine pridáme ešte jeden tip, Magnetic island. Pri prechádzke stredom ostrova ich určite uvidíte oddychovať v korunách eukalyptov.
A úplne posledný tip je pre milovníkov snehobielych pláží. Presne takú nájdete na Whitsundays a musíme potvrdiť, že pláž Whitehaven je tou najkrajšou celej Východnej Austrálie.