OCEÁNIA - Na Papui-Novej Guinei je neuveriteľné úplne všetko – ľudia, príroda, mestá, dediny i komunikácie, povedali herci a cestovatelia Pavel Liška a Jan Révai divákom, ktorí si prišli vypočuť na veľtrhu Caravaning Brno ich rozprávanie o krajinu, kam sa vydali na motorkách nakrútiť ďalší cestopisný film. Divák podľa nich vidí to, čo videli oni, pretože kameraman natáča prvé okamihy. Zábery dopredu nepripravovali.
O krajine, ktorá leží na rovníku severne od Austrálie, sa podľa nich traduje množstvo mýtov a obvykle sa o nej hovorí v dvoch extrémnych rovinách. "Buď je opisovaná tak, že je krásne farebná s množstvom etník a krásnymi maskami, alebo je opisovaná tak, že je nebezpečná. Oboje je pravda," povedali herci, ale dodali, že tieto názory sú "vyhnané do extrému". Film bude mať v kinách premiéru 14. novembra. Volá sa Vandráci na ostrove ľudojedov a názvom voľne nadväzuje na šesť rokov starý film Vandráci. V ňom predstavili svoje putovanie Strednou Amerikou.
Ich prvý film bol plný humoru a smiechu. "Aj v tomto filme je humor, ale niekedy naňho nebol úplne čas. Často žasneme a čudujeme sa," zhodli sa. Dopredu nemali pripravený žiadny scenár a rovnako ako prvýkrát sa spoliehali na to, že krajina napíše príbeh sama. Aj preto, že ide o jedno z posledných miest, kde je nedotknutá divočina, veľká časť ľudí žije v tradičných dedinách ako v minulosti a civilizácia sem doputovala až v 20. storočí. "Cestu, ktorú sme v Európe urazili za tisíce rokov, oni stihli za 100 rokov," poznamenali Liška s Révaiom.
K ceste za Papuáncami ich inšpiroval cestovateľ Miloslav Stingl, s ktorým sa predtým zoznámili. Keďže sa sám chcel do tejto krajiny pozrieť, mali herci so sebou bábku so Stinglovou podobou a hrali aj bábkové divadlo. Stingl pred štyrmi rokmi zomrel.
Aby boli pripravení na to, čo ich čaká v krajine, ktorá je vo všetkom iná ako Európa, konzultovali veľa vecí s tropickým biológom Vojtechom Novotným, ktorý v Papui vedie viac ako štvrť storočia terénnu výskumnú stanicu. "Zasvätil nás do toho, aké na nás číha nebezpečenstvo a kde, ale aj nás oslobodil od množstva predsudkov a falošných správ. Vďaka tomu sme tam nešli so strachom, ale otvorení," povedali herci.
Novotný ich varoval aj pred miestami, ktorým sa hovorí "red zone", kde hrozí prepadnutie. "Ale postupne naša ostražitosť ochabla, všetci ľudia boli milí a usmievali sa. Takže raz nás bohužiaľ prepadli, ale tomu chlapcovi sa to nepodarilo. Stihli sme sadnúť na motorku a odísť," povedali. Často na motorke tiež padali, niekde sa dalo cestovať iba po vode, videli uvítacie rituály. Je to naozaj jedno z posledných zabudnutých miest na našej planéte, povedali Líška s Révaiom.
Upozornili aj na to, že tam nebolo možné len tak niekde prespať. Aj keď sa zdalo, že sú v džungli, kde okolo nikto nie je, vždy sa predsa len niekto objavil. "Takže sa musíte niekoho opýtať, stále ste pod drobnohľadom miestnych, ani o ňom neviete. A môžete sa objaviť v mieste, kde spolu domorodci bojujú, alebo môžu naopak žiarliť, že spíte na území susednej dediny, nie u nich," pridávajú zážitky. Stále je tu možné stretnúť ľudí, ktorí chodia len pešo, bývajú v džungli pod stromom, pre vodu chodia do rieky a jedia to, čo si sami vypestujú. A ich jediná história sú zvyky, rituály a jazyky, ktoré si odovzdávajú z generácie na generáciu.