Na vlastnej koži: Černobyľ - jedna z top lokalít adrenalínového turizmu

2019-09-29 12:00:00 |   |    | 

"Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom." Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete. 

Cestovateľské kino sa v stredu 16. októbra v Ateliéri Babylon vydá medzi rozpadávajúce sa pomníky jednej z najväčších jadrových katastrof. O tom, ako vyzeral Černobyľ pred tým, než ho zakryl rádioaktívny prach a ako vyzerá dnes, porozpráva Martin Dubeň, výkonný reaktor cestovky, ktorá už niekoľko rokov organizuje zájazdy do Černobyľu.

O tvorbe seriálu HBO sme vedeli už vopred. Napriek tomu, že sa nenatáčal v Černobyle, sú veci, ktoré jednoducho v našej komunite neutajíte. (úsmev) Úprimne, báli sme sa, že tému Černobyľu veľmi skreslia a pošpinia,” hovorí Dubeň.

My sa snažíme o likvidátoroch Černobyľu hovoriť ako o hrdinoch, rozpovedať ich pravdivý príbeh a nenechať ich životné osudy zapadnuté prachom. Chceme, aby sa na Černobyľ, ľudské osudy plné nešťastia, ale aj tie so šťastným koncom nezabudlo. Dávame do toho veľa energie a obávali sme sa, že ten seriál to môže naštrbiť. Nie je tomu až tak dávno, a mnohí si to aj pamätajú, čo vznikli Černobyľské denníky – absolútna hovadina. Dodnes sa nájdu turisti, ktorí rôzne miesta porovnávajú s lokalitami v tom filme. Na naše prekvapenie však bol seriál nielen, že kvalitne spracovaný, ale aj veľmi presný. Tvorcovia si naozaj dali záležať a snažili sa držať oficiálnej línie udalosti. Spadol mi veľký kameň zo srdca už keď som videl prvú časť. Pochopil som, že seriál sa uberá správnym smerom.”

Aj keď je podľa Dubeňa seriál pomerne presný, vystihuje len krátku epizódu skutočných udalostí. “Začína výbuchom a končí sa o niekoľko týždňov neskôr. Nezahŕňa život pred nehodou, ani radar Duga či vojenskú prítomnosť v regióne. Nehovorí napríklad ani o stavbe sarkofágu, ktorá bola nesmierne náročná,” menuje cestovateľ a sprievodca, podľa ktorého sa o výlety do Černobyľu zvýšil záujem turistov.

Mnohých prekvapí, že sa dá ísť aj do elektrárne. Momentálne sa odohráva odstávka, ktorá potrvá ešte desaťročia. Vo vnútri tak stále pracujú ľudia, preto je prísne zabezpečená, aj čo sa týka radiačnej ochrany. A to dáva príležitosť aj nám turistom pozrieť sa dnu. Od septembra tohto roka sa dá dokonca nazrieť aj do kontrolnej miestnosti reaktoru č. 4, v ktorom sa tá nehoda odohrala,” uzatvára Martin Dubeň, ktorý viac prezradí na prednáške Cestovateľského kina už v polovici októbra.

 

Cestovateľské kino: Černobyľ

16. 10. (streda)

Štart: 19:00 hod.

Lístky: bit.ly/Cernobyl1610

FB event

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: Kulturmarket

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Nedeľa, 19. máj. 2024. Meniny má Gertrúda.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa