Táto soľná baňa nemá konkurenciu! V Rumunsku majú v podzemí kúpele aj zábavný park

2024-05-28 20:30:00 |   |    | 

V rumunskej bani Salina Turda v minulosti ťažili soľ, dnes ale podzemné priestory využívajú na komerčné účely. Sprístupnili ich verejnosti a čoskoro tam pribudli rôzne zaujímavé atrakcie, vďaka čomu sa toto unikátne miesto stalo najnavštevovanejším v krajine. 

Jedna z najstarších na svete

Ložiská soli tu objavili v období stredoveku. V Saline Turda začali po prvýkrát ťažiť v roku 1271 a odvtedy sa táto baňa stala hlavným zdrojom vzácneho ochucovadla nielen pre Rumunsko, ale aj pre veľkú časť tohto regiónu Európy. Na spomínané účely sa využívala nepretržite až do roku 1932, vďaka čomu sa považuje za jednu z najstarších soľných baní na svete.

Po skončení ťažby v nej najskôr urobili sklad na syry, lebo v podzemí boli ideálne podmienky na ich zrenie, ale aj dlhodobé uchovanie. Počas 2. svetovej vojny sa zas z bane stal dočasný úkryt počas bombardovania. Veľké podzemné priestory umožňovali prichýliť veľa ľudí, ktorí takto boli v bezpečí. Po rekonštrukcii v roku 1992 sprístupnili baňu pre turistov a odvtedy patrí medzi najžiadanejšie atrakcie v blízkosti mesta Kluž.

 

Nikdy v nej nepracovali otroci

Bez ohľadu na to, čo sa ťažilo, práca v bani bola vždy veľmi náročná a nebezpečná. Aj preto v minulosti pod zemou pracovali v mnohých baniach najmä otroci. Salina Turda je však v tomto smere unikátom . nikdy tam totiž nepracoval ani jediný otrok. Vždy zamestnávali slobodných ľudí, ktorí sa uchádzali o toto miesto i z dôvodu rôznych výhod.

O svojich pracovníkov sa totiž bane veľmi dobre starali. Zmluvu dostávali len na rok, aby si potom mohli premyslieť, či tam zostanú aj počas nasledujúceho obdobia. Na tie časy mali aj veľmi dobrú mzdu, vďaka čomu sa mohli postarať o celú rodinu. Ako bonus dostala každá skupina chlapov v jednotlivých službách počas všetkých sviatkov sud vína, jedného býka a sto chlebov, ktoré si rozdelili medzi sebou a priniesli z nich aj svojim blízkym.

 

Prehliadka histórie baníctva

V bývalej soľnej bani sa už dnes nachádza múzeum. Veľkým šťastím bolo, že sa podarilo uchovať časť strojov, s ktorými tu pracovali v posledných rokoch ťažby, a tak dnes spoznáte, ako sa kedysi ťažila soľ. V prvej miestnosti uvidíte historické stroje, ktoré využívali ako výťah a potom sa dostanete do impozantnej hlavnej haly, ktorú vyhĺbili počas prác v podzemí. V šachte Rudolph zase nájdete miesto, na ktorom dochádzalo k spracovaniu tejto pochutiny. Prehliadkový okruh nie je fyzicky náročný a dozviete sa tam všetky dôležité informácie o ťažbe.

 

Čo na vás čaká v zábavnom parku?

I keď je pútavá aj samotná prehliadka, správcovia stále hľadali aj inú možnosť, ako pritiahnuť ešte viac turistov. Nakoniec prišli s ideou zábavného parku, ktorý je svojim umiestnením pod zemou absolútne unikátny. Nikde na svete nenájdete atrakcie v takýchto nevšedných priestoroch, preto je o návštevu obrovský záujem.

V ponuke je hneď niekoľko zaujímavosti na čele s vyhliadkovým kolesom, z ktorého uvidíte aj iné miesta v jaskyni. Tešiť sa môžete aj na mini golfové ihrisko, bowling, biliard a stolný tenis. V podzemí sa nachádza aj jazero, na ktorom sa dá plaviť loďou a vychutnať si tak toto miesto úplne iným spôsobom.

 

Pomáha pri respiračných ochoreniach

Priestory bývalej bane sa využívajú aj na kúpeľné účely. Vďaka soľným ložiskám je tu vynikajúca klíma, ktorá prospieva najmä dýchacím cestám. Výborná je ako prevencia pred respiračnými ochoreniami a vyhovuje aj astmatikom. Prečisťuje pľúca, má výborné účinky na pleť, imunitu a celkovo prospieva organizmu. Stačí len hlboko dýchať tunajší vzduch a užívať si jeho výhody. Ak sa teda rozhodnete zabaviť v takomto nevšednom parku, pomôžete aj svojmu zdraviu.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Štvrtok, 18. júl. 2024. Meniny má Kamila.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa