Z bitúnka do vitríny: Múzeum prasiat patrí k najkurióznejším na svete

2024-05-19 00:00:00 |   |    | 

Múzeá si síce mnohí turisti spájajú najmä s historickými artefaktmi, o ktorých sa učíme na hodinách dejepisu a ktoré môžu byť trochu nudné, dnes ale po celom svete vyrastá čoraz viac takých, ktoré zhromažďujú kolekcie netradičných či priam bizarných artefaktov. K takým patrí aj unikátne Múzeum prasiat v nemeckom Stuttgarte, ktoré je skvelým výletným miestom pre celú rodinu. 

Bitúnok sa zmenil na kuriózne múzeum

Keď sa ocitnete pred budovou s nápisom Schlachthof (v preklade bitúnok), viete, že ste na správnom mieste. Dnes už tu však bitúnok nefunguje a žiadne kvičanie počuť nebudete. Práve naopak, prasiatka tu majú veľmi radi a už na ulici Schlachthofstrasse uvidíte viaceré postavičky týchto milých zvieratiek či dokonca kurióznu prasaciu električku.

Ešte viac takýchto výstredností nájdete v Múzeu prasiat. Na dvoch podlažiach s celkovou plochou vyše 800 m2, je vystavených viac ako 50-tisíc exponátov a neustále pribúdajú ďalšie. Mnohé predmety prinesú aj samotní návštevníci, ktorých toto múzeum priam fascinuje.

Základom zbierky sú ale predmety zberateľky Eriky Wilhelmerovej, ktorá už vyše 45 rokov vyhľadáva ošípané v každom tvare, veľkosti či farbe, z každého mysliteľného materiálu a v každom prevedení.

Uvidíte tu predmety od antiky po súčasnosť, od starožitných bronzových sošiek cez rituálne prasacie masky až po prasaciu pálenku, veľkonočné či vianočné ozdoby, pokladničky, kravaty, ponožky, sochy, grafiky či maľby. Niet divu, že motto múzea znie „Umenie, kultúra a gýč“.

 

Od gýča po cenné starožitnosti

V 27 tematických miestnostiach sa o prasatách dozviete úplne všetko. S využitím exponátov z celého sveta sa tu prezentujú témy ako poľovačka na diviaka, mäsiarstvo, vývoj rôznych plemien ošípaných, svinky v umení a kultúre či prasce opradené legendami v mytológii a symbolike.

Tieto ružové symboly šťastia tu uvidíte všade, či už v plyšovej, drevenej, keramickej alebo korkovej forme, na pohároch, maľbách, príveskoch, tričkách alebo aktovke. Namaľované, vygravírované, vyrobené z hliny, plastu či odliate z kovu...

Majú tu naozaj všetko. Od totálneho gýča až po skutočné rarity a cenné zberateľské starožitné predmety. Vďaka tomu sa dozviete aj to, že plyšové prasiatka sa objavili už v roku 1892, teda desať rokov pred legendárnym Teddy Bearom.

Témy jednotlivých výstavných miestností sú podané tak zaujímavo, že oslovia rovnako vzrušujúco deti aj dospelých. Celý svet ošípaných tak nájdete pod jednou strechou, v jednom múzeu. Odvšadiaľ tu na vás vykukujú dve oči, rypák a zakrútený chvost.

 

Prasacie siamské dvojčatá, aj kostra v životnej veľkosti

V tematickej miestnosti o mäsiarstve sa napríklad dozviete o konzervovaní a spracovaní bravčového mäsa a uvidíte typické predmety mäsiarov, ako porážacie paličky, mlynčeky na mäso, rôzne hrnce, naberačky či vývesné tabule z mäsiarstiev.

V laboratóriu múzea zas uvidíte množstvo fascinujúcich predmetov, ako napríklad kostru prasaťa v životnej veľkosti či prasacie siamské dvojčatá. Spoznáte biológiu a fyziológiu týchto štvornohých tvorov a objavíte, akí sme im my ľudia vlastne podobní.

V poľovníckej miestnosti uvidíte okrem preparátov diviakov či diviačích zubov aj poľovnícke terče a obrázky z poľovačky a v múzeu zistíte aj to, že z diviačích štetín vyrábajú štetce a bravčová koža sa zas využíva v obuvníctve a výrobe odevov.

 

Zlaté prasa a iné zaujímavosti

V portrétnej galérii uvidíte rozmanitosť rôznych plemien ošípaných. Nemecké divé prasa vyhynulo v 70. rokoch minulého storočia a bolo považované za posledné plemeno, ktoré nemá ázijský pôvod. Dominantnou sochou v tejto miestnosti je veľké zlaté prasa, ktorého sa návštevníci s obľubou dotýkajú, keďže veria, že im to prinesie šťastie.

Nepochybne zaujímavá je aj výstavná miestnosť „Pig Around the World“, ktorá ponúka zaujímavý prehľad o ošípaných vo svete. Dozviete sa tu, že najväčším svetovým producentom ošípaných je Čína, ktorá s počtom 490 miliónov ošípaných tvorí takmer polovicu svetovej populácie jednej miliardy ošípaných žijúcich na Zemi. Na druhom mieste nasleduje Európa a potom USA.

V islamských krajinách sa z náboženských dôvodov chová veľmi málo ošípaných, výnimkou sú len Maroko a Tunisko. A napríklad jediné prasa v Afganistane žije v kábulskej zoo. Samozrejme nechýba tu ani veľká knižnica so zbierkou kníh o ošípaných. Od detských so známou rozprávkou O troch prasiatkach, cez romány až po odbornú literatúru.

 

Prasa ako filmová, náboženská a sexuálna hviezda

K najzaujímavejším častiam múzea patrí aj „červená miestnosť“, vyhradená však len pre návštevníkov od 18 rokov, pretože sa venuje téme prasaťa ako sexsymbolu. Ošípané sú nielen predčasne vyspelé a extrémne plodné, ale majú aj najdlhší orgazmus, ktorý trvá až 30 minút. Chovné prasnice sú však v ruji len približne každých 21 dní a ich sexuálny život nie je zďaleka taký pestrý ako naznačujú rôzne slovné frázy a prirovnania.

Ošípané majú v mnohých náboženstvách aj náboženskú funkciu. Pre starých Grékov a Rimanov, ale aj v germánskej a severskej mytológii bolo prasa úzko spojené s bohyňami plodnosti, zatiaľ čo divé prasa, najmä kanec, bolo symbolom odvahy, sily a bojovnosti.

Ružové zvieratká s rypáčikom, kopýtkami a zakrúteným chvostíkom sa stali aj filmovými hviezdami.  Ako prvé získali celosvetovú slávu Tri prasiatka v rovnomennej rozprávke Disney z roku 1933, ktorá sa hrala úspešne v mnohých kinách po celom svete a bola dokonca ocenená Oscarom.

Skutočnou divou medzi prasacími hercami je ale Slečna Piggy, ktorá sa objavuje v americkom skečovom komediálnom televíznom seriáli The Muppet Show. Piggy zohrala významnú rolu vo feministickom hnutí a v roku 1996 ju zaradili na 23. miesto v zozname 50 najväčších televíznych hviezd všetkých čias. Má dokonca aj svoju hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode.

V Nemecku si zas veľkú popularitu získal animovaný seriál o dobrodružstvách Piggeldyho a Fredericka, dvoch roztomilých súrodeneckých prasiatok a filmové a televízne obrazovky dobylo aj mnoho ďalších známych prasiatok. Za všetky spomeňme Babe, Rudi Rüssel,  Wilbura zo Šarlotinej pavučinky či celú prasaciu rodinku z britkého animovaného filmu Peppa Pig.

 

Sporenie do prasiatok

V historickej budove bitúnku sa nachádza aj obrovský trezor plný porcelánových prasiatok - „šporkasok“  na peniažky, ktoré vás môžu povzbudiť k sporeniu. Spojenie týchto zvieratiek s peniazmi pritom siaha až do ďalekej minulosti.

Už v 5. storočí pred Kristom mali mince vyobrazenia domácich ošípaných a diviakov a najstaršie prasiatko na peniaze pochádza z 13. storočia. Ošípané teda už dávno pradávno predstavujú šťastie, plodnosť a šetrnosť čo je ďalším z dobrých dôvodov na návštevu najväčšieho svetového múzea ošípaných v Stuttgarte.

 

Prasa na tanieri

Buďme však úprimní, pre mnohých je brav najmä zdrojom mäsových pochúťok. Ak vám po vyše hodinovej prehliadke múzea vyhladlo, môžete sa zastaviť v tunajšej reštaurácii. Nikoho zrejme neprekvapí, že v menu majú v skutku široký výber bravčového.

Kedysi obľúbené pochúťky ako prasacie chvosty či prasacie nožičky, už síce neponúkajú, švábsku pohostinnosť ale okúsite pri bravčovom kolene, pečenom bravčovom mäse či bravčovom rezni s dobrým zemiakovým šalátom. Vegetariáni si zas môžu vychutnať skvelé Käsespätzle.

 

Autor: © Zoznam/Pavol Urbánek

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 23. júl. 2024. Meniny má Oľga.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa