Nožnice zo Solingenu vlastnil každý Nemec. Posledná majiteľka mala zvláštnu podmienku

2024-09-18 12:00:00 |   |    | 

Solingen sa nachádza na predmestí Wuppertalu. Je to mestečko, ktoré sa skladá z niekoľkých častí a tiahne sa popri rieke niekoľko kilometrov. Nájdete v ňom napríklad múzeá Laurela a Hardyho, plagiátorstva alebo baníctva. Sídli tu tiež známa fabrika na výrobu gumených cukríkov. Najobľúbenejšou turistickou vychytávkou je však bývalá továreň, v ktorej vyrábali najznámejší produkt tohto regiónu.



 

Nožnice, ktoré sa stali známkou prestíže

LVR múzeum v Solingene stále sídli v pôvodnej budove fabriky. Nožnice z tohto mesta mali kedysi veľkú prestíž. Firmu založili v roku 1886 bratia Peter a Friedrich-Wilhelm Hendrichsovci. V tom čase tu spustili vyhňu, v ktorej pracovalo 33 robotníkov. No keďže o ich produkty bol obrovský záujem, museli ju postupne rozširovať. Neskôr sa aj oni rozhodli modernizovať a niektoré práce už robili pomocou strojov.

Zákazníci však mali stále záujem aj o pôvodné produkty, preto bratia rozdelili fabriku na dve časti. V jednej sa vyrábali nožnice pomocou strojov a v tej druhej kovali drahšie a exkluzívnejšie kúsky stále ručným spôsobom. Fabriku sa v takomto stave podarilo uchovať až dodnes. Po jej zatvorení tam zostali všetky pôvodné zariadenia a formy, pomocou ktorých vyrábali jednotlivé produkty. Pozrieť sa môžete aj do bývalých kancelárií alebo šatní pre robotníkov.

 

História nožníc

V úvode prehliadky si pozriete krátky film. Ten vás oboznámi nielen s dejinami fabriky, ale tiež s históriou výroby nožníc. V jednej z častí výstavy uvidíte, ako vyzerali prvé pôvodné nožnice a ako sa postupne modernizovali. Ďalej si môžete pozrieť aj niektoré vzácne kúsky, ktoré sú zdobené vzormi alebo vyrobené z drahých kovov. Najväčšou zaujímavosťou sú najmenšie nožničky na svete, ktoré si musíte pozrieť pomocou zväčšovacieho skla.

Počas prehliadky vás prevedú jednotlivými časťami výroby a ukážu vám, v akých ťažkých podmienkach kedysi zamestnanci pracovali. Bratia Hendrichsovci si ich však veľmi vážili a starali sa o nich. Platili im férovú mzdu a snažili sa im poskytnúť čo najlepšie zázemie, aby si mali po práci kde oddýchnuť.

 

Stále tu funguje výroba

Všetky stroje vo výrobe fungujú až dodnes. Vďaka tomu si môžu návštevníci pozrieť, ako sa robili nožnice kedysi v čase ručnej výroby. V niektorých častiach múzea preto vládne čulý ruch. Pracovníci vám popri procese výroby ukážu aj rôzne typy nožníc a oboznámia vás, na aké účely sa využívali.

V Solingene dokonca až dodnes funguje aj výroba. Vo fabrike je však len pár zamestnancov, ktorí už pracujú pre múzeum. Robia iba niekoľko exkluzívnych kusov nožníc ročne, ktoré sa predávajú výsostne v obchode, ktorý sa nachádza vo vstupných priestoroch. Tam si môžete zaobstarať aj ďalší známy produkt z tohto regiónu – nože Solingen.

 

Podmienka, ktorú stanovila posledná majiteľka

Po smrti oboch bratov strácali ich rodinní príslušníci záujem o fabriku. Hlavným problémom bolo, že si už dielne vyžadovali rozsiahlejšiu investíciu a najmä modernizáciu na aktuálnu pásovú výrobu. Na tento krok už nemali peniaze a ani nechceli až takto zasahovať do procesu fungovania fabriky. Predstavitelia mesta preto prehovorili poslednú majiteľku, aby im priestory predala za symbolickú sumu a oni by tam vďaka tomu vytvorili veľké múzeum.

V roku 1986 sa teda definitívne uzatvorila veľkovýroba, dedička si ale ešte pred odpredajom stanovila jednou dôležitú podmienku. Mesto žiadala, aby uchovali miesta pár pôvodným zamestnancom, ktorí jej boli verní až do samého konca výroby. Jej žiadosť splnili a v súčasnosti títo páni realizujú praktické ukážky toho, ako sa robili nožnice v minulosti.

 

Vila pôvodných vlastníkov

Súčasťou areálu je aj vila, ktorú nechali postaviť v roku 1896. Patrila pôvodným majiteľom, ktorí tam žili v blízkosti fabriky a mohli tak mať nad firmou plnú kontrolu. V súčasnosti je v nej inštalované múzeum, ktoré sa venuje histórii tejto spoločnosti a rodiny. Časť priestorov slúži aj ako obľúbená miestna reštaurácia.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Piatok, 4. október. 2024. Meniny má František.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa