NEMECKO - Keď pred 35 rokmi padol berlínsky múr, nenechali na seba prví zberatelia trofejí dlho čakať. "Začalo to ešte v ten istý večer," povedala Cornelia Thieleová z Nadácie berlínskeho múru. "Máme fotografie múru pred Brandenburskou bránou z noci 9. novembra, kedy ľudia začali kladivami a dlátami múr osekávať a vylamovať kúsky, ktoré si odnášali so sebou," dodala Thieleová.
To, čo bolo vtedy pre mnohých impulzom v historickej chvíli, sa pre iných čoskoro stalo obchodom. Dodnes si môžu turisti za pár eur kúpiť malé a väčšie úlomky múru. Jednotlivé kúsky kedysi smrtiacej hranice sú skutočným exportným šlágrom.
Od začiatku tohto roka prevádzkujú obchod s berlínskym múrom aj bratia Sebastian a Julian Sachaovci. Obaja Západoberlínčania v januári prevzali od Volkera Pawlowského, ktorý na to mal čoskoro po prevrate nos, myšlienku, že vďaka múru sa dajú zarobiť peniaze. Ešte v roku 2010 časopis Der Spiegel označoval Pawlowského ako "istého monopolistu múru", ale tento muž medzitým podnikanie opustil.
Bratia Sachaovci dodávajú prostredníctvom svojho veľkoobchodu Berlin Souvenirs podľa vlastných údajov zhruba 40 percent úlomkov múru do berlínskych obchodov so suvenírmi. Je to celkom prašné podnikanie, pretože kúskovanie múru a výroba suvenírov je naozajstná ručná práca.
K slovu prichádzajú nožnice na plech a cirkulárky aj kladivá a dláta. Dosky z plexiskla sú zahrievané, tvarované a ohýbané. Ešte pred rozkúskovaním múru je naňho nanesená nová farba, pretože tá stará medzitým popukala a malý suvenír má predsa byť farebný.
Sachaovci podľa vlastných údajov predajú každý deň škatuľu od banánov s kamienkami zo steny. A to nielen do berlínskych obchodov so suvenírmi, ale prostredníctvom svojho internetového obchodu do celého sveta. Hovoria o objednávkach z Madagaskaru, Brazílie a Austrálie. Väčšina zahraničných objednávok ale prichádza z Číny a USA.
Zásoby majú vraj ešte na zhruba desať rokov, pokiaľ obchod takto pobeží ďalej. V súčasnosti ľahko klesá.
Len na dvore v berlínskej časti Reinickendorf sa kopí ešte niekoľko dielov múru. Oficiálny názov dielov ochranného hraničného múru 75 je UL12.41. Jeden kus váži 2,6 tony, je vysoký 3,20 metra, široký 1,20 metra a pri päte hlboký 2,1 metra.
Thieleová, ktorá je kurátorkou zbierky a archívu Nadácie berlínskeho múru, si spomína na historický moment. Priamo po páde múru bolo podľa nej pre mnohých takzvaných murárskych ďateľov aktom sebautvrdenia prísť prvýkrát na hranicu a stať sa súčasťou jej strhnutia. Pre iných bol kúsok kameňa víťaznou trofejou, ktorá ukazuje, že niečo zdolali.
"A ja sa domnievam, že od prvej chvíle hrala svoju rolu aj myšlienka na suvenír: Som tu, tu sa deje niečo veľké," hovorí Thieleová. Pred Brandenburskou bránou a na bývalom hraničnom priechode Checkpoint Charlie boli čoskoro pouliční obchodníci, ktorí kúsky múru predávali turistom.
Ale o predaj častí múru prejavili rýchlo záujem aj firmy, hovorí Thieleová. Národné a medzinárodné firmy sa obracali na veľvyslanectvo NDR a ministerstvo zahraničného obchodu a ponúkali vysoké sumy. Vláda NDR si tiež hodnotu dielov múru uvedomovala a nakoniec vstúpila do biznisu. Založila agentúru Limex, ktorá vykonávala aukcie - jednu úspešne aj v Monaku.
Ale v zmätku revolučnej doby s menovou reformou a nemeckým znovuzjednotením sa obchod NDR s múrom poriadne nerozbehol, hovorí Thieleová. Od leta 1990 bol múr strhnutý a mnohokrát použitý na stavebný materiál.
Ale prečo kupujú mnohí turisti ešte dnes, po 35 rokoch, jednotlivé dieliky múru vlepené do plexiskla alebo do snehovej gule? Jeden kamienok v ohýbanom plexiskle veľkosti L stojí na stránkach Berlin Souvenirs 17,90 eura. "Objednajte si teraz kúsok dejín," láka veľkoobchod.
Alexandra Hildebrandtová vedie Múzeum Berlínskeho múru pri Checkpoint Charlie v Berlíne. Pripomína úteky z NDR a pokojný boj za ľudské práva práve tam, kde predtým stávali pohraničníci. Poukazuje predovšetkým na zmenu, ktorou prešiel význam múru. "Kým stál, bol symbolom rozdelenia," hovorí. Dnes je podľa nej symbolom slobody.
Thieleová tiež zdôrazňuje, že hranica je dnes pozitívnym symbolom, symbolom prekonávania. Tak či onak múr získava na význame. Vzhľadom k novej studenej vojne a horúcej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou sa múr opäť ocitá v strede pozornosti. Pre predajcov suvenírov je to dobrá správa. Dodávky by mohli pokračovať ešte dlho. Ohromné množstvo dielov berlínskeho múru je v súkromnom vlastníctve a postupne ich prichádza stále viac na trh, potvrdzuje Thieleová.