CHORVÁTSKO - Svet horí a zúria v ňom vojny. Ale čo keby ste mali možnosť zo seba spláchnuť všetku negativitu okolitého sveta a vstúpiť do priestoru, kde budete môcť aspoň na chvíľu na všetko zabudnúť a len sa smiať? Presne to ponúka múzeum smiechu HaHaHouse v chorvátskom Záhrebe, napísala agentúra AFP.
Na konci roka 2020 sa Andrea Golubičová rozhodla vrátiť po niekoľkých rokoch strávených v zahraničí späť do Záhrebu. O pár mesiacov neskôr síce ustúpila pandémia choroby covid-19, "ale ľudia zostali izolovaní, radosť zo života sa vytratila a mnoho Chorvátov prepadlo depresii", spomína chorvátska štyridsiatnička.
Vtedy prežila niečo ako zjavenie, keď pred fotografiou, na ktorej je zachytená ako dieťa, vyprskla smiechom. "Uvedomila som si, že mám poslanie - liečiť ľudí smiechom. Akoby mi srdce vyslalo signál, a tak sa zrodil HaHaHouse," vysvetľuje riaditeľka múzea, ktoré bolo otvorené tento rok v januári v samotnom srdci chorvátskej metropoly.
Po otvorení dverí sa návštevníci ponoria do bieleho dymu, ktorý ich "vydezinfikuje od všetkých negatívnych látok". Potom sa skĺznu po šmykľavke a dopadnú do bazéna s loptičkami. A môže začať samotná prehliadka.
Nájdete tu zbor gumových kurčiat, ktorý spieva najnovšie hity, miestnosť s maškarnými kostýmami, karaoke skresľujúce hlas či sumo arénu, kde si môžete vyskúšať tradičný japonský zápas v objemnom kostýme bojovníka sumo.
Nesmieme zabudnúť ani na vzdelávaciu časť, ktorá sleduje históriu humoru od staroveku, alebo opisuje rôzne druhy humoru, od slovných hračiek až po ten najčernejší.
Nechýba ani trocha sebairónie v podobe citátu americkej herečky Joan Rivers: "Podstúpila som toľko plastických operácií, že keď umriem, dajú moje telo do plastovej nádoby od Tupperware."
Od otvorenia sa do múzea hrnú návštevníci všetkých vekových kategórií od materských škôl až po domovy dôchodcov. "Každý, kto má ešte kúsok detského srdca, je tu vítaný," vysvetľuje zakladateľka.
Podľa dôchodcu Bruna Dadiča bola návšteva múzea "báječná, hlavne preto, že humoru nie je v živote nikdy dosť. A smiech je dobrý pre dušu".
"Múzeum je skvelé!" povedal Aleksandar Suka, ktorý prišiel s mamičkou osláviť svoje piate narodeniny. Jeho obľúbená atrakcia? Fakírske "lôžko z klincov".
Pre Zoricu Bučičovú, speváčku zo Splitu, je múzeum "perfektný nápad, najmä v súčasnej dobe, keď sme bombardovaní zlými správami". "Prísť sem je ako vrátiť sa do detstva. Uľaví sa nám od všetkých problémov. Keby sme sem mohli chodiť častejšie, nemuseli by sme platiť za psychiatra!" dodala.
Čo je vedecky dokázané - optimizmus a smiech sú nevyhnutné pre duševné aj fyzické zdravie. "Smiech je obranný mechanizmus, ktorý nám umožňuje vysporiadať sa s problémami," vysvetľuje psychológ Petar Kraljević, ktorého koncept múzea veľmi zaujal. "Kiež by sa len dalo predpísať ľuďom tri hodiny smiechu denne...," dodal túžobne.