Odvážny Amsterdam: 5 múzeí, ktoré vás šokujú

17.09.2018 |   |    | 

Amsterdam patrí k najstarobylejším mestám v Európe, kde už oddávna prekvital obchod aj umenie. Typické sú preňho kanály lemované úzkymi starými domami a podobne ako pre celé Holandsko aj lahodné syry, farebné lány tulipánov či mlyny. Napriek tomu sa pri jeho názve mnohým ľuďom v mysli vybavia úplne iné veci – napríklad sex a marihuana. Amsterdam je totiž už dávno povestný svojou tolerantnosťou a aj preto práve tu nájdeme múzeá, aké by sme inde hľadali len márne. 

V Amsterdame môžete navštíviť skutočne obrovské množstvo múzeí. Je ich presne 75, pričom s mestskou kartou I Amsterdam máte vstup do vyše štyridsiatky z nich bezplatný. Na svoje si prídu predovšetkým milovníci umenia a histórie, veď práve tu môžete vidieť vzácnu zbierku nizozemského umenia, špecializované múzeum Vincenta van Gogha aj dom Rembrandta van Rijna či Anny Frankovej. Práve tie patria k najnavštevovanejším v meste, Amsterdam však ponúka aj múzeum biblie, syra, fajok, tulipánov, kokteilov, diamantov, vodky, okuliarov, kabeliek, kávy a čaju, šachu a svoje múzeum tu má aj pivo Heineken či Ján Amos Komenský, ktorý v Amsterdame zomrel. Táto pätica ale najviac zaujala nás:

 

Múzeum mučenia

V centre Amsterdamu môžete navštíviť až dve "pivnice hrôzy". Múzeum mučenia na námestí Muntplein tvorí labyrint malých tmavých miestností, kde sa v každej z nich nachádza jeden či dva mučiace nástroje vrátane gilotíny, železnej panny, drviča lebiek, Judášovho kresla, Katarínskeho kolesa, skrutky na palce či flauty hanby, ktorou týrali zlých hudobníkov. Každý z nástrojov sprevádza obrázok a opis, ako a prečo sa používali. Ak by ste chceli o stredovekom mučení dozvedieť ešte viac, neďaleko Hlavnej stanice sa na rušnom Damraku nachádza aj samostatné Múzeum stredovekých mučiacich nástrojov, kde však napriek názvu môžete spoznať aj novšie praktiky z novších dejín. Všetky sú doplnené voskovou figurínou v životnej veľkosti.

 

Múzeum erotiky

Nikoho snáď neprekvapí, že Múzeum erotiky sa nachádza v starom sklade uprostred amsterdamskej Štvrte červených svetiel. Expozícia sa zameriava na všetky formy erotiky v priebehu stáročí a zbierka zahŕňa sochy, maľby, kresby, fotografie a ďalšie umelecké diela. Keď už tam budete, určite venujete pozornosť aj okolitým budovám. Dajte si však pozor, mestská rada zakázala tunajšie „kňažky lásky“ obzerať aj fotografovať. Ešteže je súčasťou múzea aj miestnosť venovaná červenej štvrti s voskovou figurínou prostitútky, ktorú si pokojne zvečniť môžete. Ak by vám erotika nestačila, ešte stále je tu aj konkurenčné Múzeum sexu, najstaršie svojho druhu na svete. Venustempel (Venušin chrám) otvorili v roku 1985 v dome zo 17. storočia kúsok od Hlavnej stanice na jednej z najrušnejších ulíc Damrak a sleduje mnohé aspekty telesnej lásky v dejinách ľudstva. Nájdete tu rozsiahlu zbierku erotických fotografií, malieb či nahrávok. Miestnosti v múzeu sú pomenované podľa známych milovníkov ako Mata Hari, markíz de Sade, Rudolf Valentino, Oscar Wilde či markíza de Pompadour, veľa sa však dozviete aj o tom, ako sex vnímali v starovekom Egypte či Ríme aj v temnom stredoveku.

 

Múzeum pohrebov

Nederlands Uitvaart Museum Tot Zover predstavuje spôsoby pochovávania a pohrebných rituálov Holanďanov aj rôznych národov prítomných v krajine. Neveľké múzeum je súčasťou parku De Nieuwe Ooster, kde sa nachádza aj cintorín a krematórium. Vidieť v ňom môžete posmrtné masky, urny, spomienkové predmety s vlasmi zosnulých, maľby so zobrazením smrti aj krátke filmy o pohrebných praktikách. Múzeum skúma smrť a zvyky v rámci štyroch tém – rituály, telo, trúchlenie a spomínanie a memento mori. Okrem stálej zbierky môžete v Museum Tot Zover navštíviť aj dočasné výstavy z oblasti umenia a dejín.

 

Múzeum hašišu, marihuany a konope

Amsterdamské Múzeum hašiša, marihuany a konope sa nachádza v najväčšej a najznámejšej amsterdamskej štvrti De Wallen. Ponúka rozsiahlu dokumentáciu a historické fakty o tejto neobvyklej rastlinke. Návštevníci sa dozvedia, akými spôsobmi prispela k rozvoju v odievaní, medicíne, moreplavbe či v poľnohospodárstve. V múzeu nájdete informačné panely o využití hašiša na lekárske účely, v náboženstve aj v kultúre, ale tiež to, ako boli marihuana a konope súčasťou každodenného života po celé stáročia. Súčasťou expozície sú aj umelecké diela s touto tematikou, fajky a ďalšie doplnky k užívaniu  marihuany, ale aj holandská biblia z roku 1836 vyrobená z konope. To môžete vidieť v rozličných fázach rastu aj v živej záhrade, ktorá je súčasťou múzea. Od jeho otvorenia v roku 1985 sem pritiahlo až dva milióny ľudí.

 

Múzeum tetovania

Na záver tu máme jedno múzeum, ktoré má momentálne svoje brány zavreté, nadšenci kresieb na tele ale dúfajú, že ich opäť čoskoro otvorí, Amsterdamské Múzeum tetovania ponúkalo totiž s vyše 40.000 artefaktmi najpôsobivejšiu zbierku tohto umenia. Založil ho holandský tatér Henk Schiffmacher, ktorého dielo zdobí napríklad aj členov skupín Red Hot Chilli Peppers a Pearl Jam či zosnulého Kurta Cobaina. V dome z 19. storočia nahliadnete okrem dejín tetovania aj do tradícií rôznych kmeňov od Afriky po tichomorskú oblasť, ale aj subkultúr vojakov, väzňov, námorníkov či prostitútok. Priestor je prirodzene venovaný aj najslávnejším tatérom. K najčudnejším exemplárom patria zaváraninové poháre - niektoré obsahujú bravčovú kožu, iné ale kúsky ľudí - napríklad pokožku ramena istého lovca v 19. storočí. Zvláštnou súčasťou expozície je aj celý pub, ktorý patril v 1. polovici 20. storočia bristolskému tetovaciemu klubu. Ak vám pri pohľade naň vysmädne, žiaden problém, súčasťou múzea je okrem knižnice a vzdelávacieho centra aj kaviareň.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Utorok, 30. máj. 2023. Meniny má Ferdinand.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa