Nezabudnuteľný výlet z Tureckej riviéry: Starovekému mestu Pergé sa len máločo vyrovná

2024-07-04 00:00:00 |   |    | 

Neďaleko Antalye sa nachádza jedno z najväčších a najvýznamnejších archeologických nálezísk v krajine. Mesto Pergé postupne obsadili rôzne národnosti a jeho vývoj ovplyvnili Rimania, Peržania i Gréci. Pozostatky v podobe dobre zachovaných ruín preto prinášajú pútavé príbehy, ktoré sme si prišli pozrieť na vlastné oči. 

Taxi, alebo miestny tour operátor?

Archeologické nálezisko Pergé sa nachádza neďaleko mesta Antalya. Dobre dostupné je tiež z Beleku alebo z ostatných prímorských letovísk v tomto regióne. Nájdete ho aj v ponuke tour operátorov, keď je v tomto prípade spojené aj s návštevou ďalších miest ako napríklad Side.

My si však vyberáme tú pohodlnejšiu alternatívu, ktorá sa ukazuje aj ako lacnejšia. Spiatočná cesta taxíkom nás totiž vyjde na toľko, čo by stál výlet so sprievodcom pre jedného človeka. Síce neuvidíme ďalšie dve miesta z ich programu, ale celý deň bude prispôsobený nám a po chvíľke zjednávania si navyše v rámci ceny vybavíme aj zastávku na nákupy v Beleku.

Od nášho hotela sme za taxík zaplatili 70 eur, čo bola pôvodne cena výletu s tour operátorom pre jednu osobu do Pergé a Side. Pri väčších skupinách sa vám teda istotne oplatí riešiť takúto súkromnú dopravu. Vodič vás čaká na mieste a nelimituje vás ani časom. Je len na vás, ako dlho si budete obzerať areál.

 

Zničili ho domáci obyvatelia

Podľa legendy založili mesto Pergé Gréci, ktorí putovali svetom po Trójskej vojne. Toto miesto sa im zdalo ako vhodné na život, tak sa tam usadili a postupne ho začali zveľaďovať. Okolo centrálnych chrámov pribudli nové obydlia a budovy, ktoré využívali na spoločenské akcie.

Najvýraznejšiu pečať však mestu vtisli Rimania, ktorí prišli v 2. storočí pred Kristom. Z obdobia ich osídlenia sa podarilo uchovať najväčšiu časť areálu a ešte dlho sa tam nachádzalo aj viacero budov v takmer dokonalom stave. Bol malý zázrak, že za toľko rokov stáli takmer nedotknuté a podávali svedectvo o dejinách tohto miesta.

Žiaľ, tunajší predstavitelia nevyhlásili Pergé včas za chránenú pamiatkovú oblasť. Domáci obyvatelia začali stavby rozoberať a kamene využívali na výstavbu vlastných príbytkov. Našťastie sa napokon túto devastáciu podarilo zastaviť a historické budovy sa uchovali aspoň v stave ruín.

 

Viedla tam prvá misijná cesta apoštola Pavla

Kedysi sa na území súčasného Turecka rozprestierala krajina Pamfýlia a Pergé sa časom stalo jej hlavným mestom. Preto doň investovali toľko peňazí a času, aby ho zveľaďovali a urobili z neho reprezentatívnu dominantu.

Významnú pozíciu však má mesto nielen z historického hľadiska, pre kresťanov sa stalo aj jedným z dôležitých pútnických miest. Práve tam totiž mala viesť prvá misijná cesta svätého Pavla. Vďaka tomu sa tam neskôr sústredila cirkevná moc a Pergé sa stalo aj jedným z hlavných biskupských miest.

 

Štadión, amfiteáter i pôvodný palác

Pergé sme si vybrali ako jeden z našich výletov aj kvôli tomu, že sa nám páčilo množstvo antických pamiatok. Je len ťažko uveriteľné, že až dodnes zostali takto neporušene stáť na rovnakom mieste a môžete si tak dokonale predstaviť, ako mesto vyzeralo v čase svojej najväčšej slávy.

Pri príchode nás už z diaľky víta amfiteáter, ktorý je spomienkou na Rimanov a jeho kapacita bola 15 000 sedadiel. Po vstupe do areálu sa už cez park dostávame priamo do historickej časti. V nej jasne vidíte kontúry bývalých chrámov, ako vyzerala hlavná ulica, agora, v ktorej sa stretávali počas dňa na rozhovor s priateľmi, ale aj historický štadión, do ktorého sa zmestilo 12 000 ľudí.

Nechýba ani centrálny palác, ktorý v minulosti využívalo panstvo a okrem chrámov slúžiacich na obety aj dve baziliky, ktoré pochádzajú zo 6. storočia. Pri každej väčšej stavbe nájdete tabule s popismi a kresbami, ako vyzerali v minulosti.

 

Kúpele a prvý kanalizačný systém

Po ovládnutí mesta Rimanmi pribudol do Pergé ďalší dôležitý prvok, ktorým boli kúpele. Neskôr ich postavili ešte jedny, aby tak vytvorili možnosti na relax pre čo najviac obyvateľov. Už v tých časoch využívali aj dômyselný kanalizačný systém, pomocou ktorého rozvádzali vodu do jednotlivých častí Pergé.

V minulosti sa tam nachádzalo aj nymfeum, kde bol prameň zasvätený nymfám. Dodnes sa podarilo uchovať i časť bývalých hradieb mesta a dominantné vstupné brány, ktoré vás budú vítať už po prvých krokoch v tomto areáli.

 

Sledujte detaily a vychutnajte si aj relax v parku

Po vstupe do historickej časti sa musíme na chvíľu pousmiať. Turci si veľmi lišiacky poradili s tým, ako sa zbaviť starých nefunkčných strojov. Na čistinke pred parkom odparkovali niekoľko bagrov a iných zariadení, ktoré boli už značne zhrdzavené. K nim pridali tabuľu, že práve týmito strojmi sa podarilo objaviť viaceré ruiny bývalého mesta, preto sa ich rozhodli zaradiť do výstavy.

Po potulkách ulicami antického Pergé vám padne vhod, keď si môžete oddýchnuť v malom parku pri vstupe do areálu. Sediac na lavičke môžete vstrebávať atmosféru tohto miesta a zasnívať sa o tom, ako sa tam žilo v minulosti. Je obdivuhodné, ako sa z antického mesta podarilo zachovať aj veľa častí s ozdobnými detailmi. Sošky, stĺpy a kamene s reliéfmi nájdete združené v parku, kde ich konáre stromov chránia pred ostrým slnkom. Takto si môžete lepšie vychutnať aj detailnú prácu majstrov z dávnej minulosti.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa