BRATISLAVA - Každý človek si v architektúre nájde obľúbený štýl, ktorý si potom rád obzerá aj na rôznych pamiatkach. Hoci stredovek možno patrí k o čosi menej obľúbeným obdobiam, množstvo turistov vyhľadáva gotické hrady, ktoré lákajú svojou tajomnou atmosférou a navyše vyzerajú ako vystrihnuté z rozprávky, ktorá vám rozpovie ďalší napínavý príbeh so šťastným koncom. Tieto sa tešia najväčšej popularite.
Malbork, Poľsko
Jeden z nádherných gotických hradov nájdete v Poľsku. Ide o známy Malbork, ktorý začali budovať v 13. storočí na mieste pôvodného kláštora s katedrálou. Neskôr ho postupne rozširovali, pribúdali nové budovy pre panstvo aj služobníctvo a dnes sa hrad delí na hornú, strednú a dolnú časť, ktoré zastupujú vždy inú éru.
Niektoré časti dejín pritom k Malborku neboli milosrdné. Počas 2. svetovej vojny ho napríklad nacisti využívali na skladovanie zbraní a výbušnín aj ako sídlo Hitlerovej mládeže a hrad bol dlho pútnickým miestom podporovateľov nacizmu. Milovníkov pamiatok ale očarí najmä preto, že ho postavili z tehál a je najväčším hradným komplexom v Európe. Napriek bombardovaniu z roku 1945 sa ho podarilo uchovať v dobrom stave a po rozsiahlej renovácii je na nerozoznanie oproti tomu, ako vyzeral v minulosti.
Foix, Francúzsko
Francúzsko sa preslávilo tým, že sa na jeho území nachádza množstvo šľachtických sídel. Známe je najmä údolie rieky Loiry, ktoré bolo kvôli krásnej prírode veľmi obľúbené medzi šľachticmi a vzniklo v ňom množstvo zámkov. Hrad Foix je trochu z iného súdka. Na prvý pohľad síce nepôsobí veľmi romanticky, o to viac ale zaujme svojim prostredím.
Nachádza sa totiž v obklopení Pyrenejí a z vyhliadky si tak môžete užiť pohľad na nádhernú scenériu. Hrad začali stavať v 12. storočí a vo veľkej miere ho potom zveľaďovali aj ďalší majitelia. V súčasnosti sa v ňom nachádza múzeum, ktoré je zamerané na históriou regiónu, ale aj rodín, ktoré ho kedysi vlastnili. Počas viacerých dní ponúkajú prehliadky so sprievodcami odetými v dobových kostýmoch, ktoré majú radi najmä návštevníci s deťmi.
Dóžov palác, Taliansko
Známou gotickou stavbou je aj majestátny Dóžov palác (Palazzo Ducale), jedna z dominánt talianskych Benátok. Prvé sídlo dóžu, teda vodcu Benátskej republiky, tu vyrástlo už začiatkom 9. storočia. Drevená stavba však v roku 976 zhorela a na jej mieste vybudovali koncom 12. storočia majestátny palác z kameňa. Slúžil nielen ako rezidencia dóžu, ale aj sídlo správnej a justičnej moci. V tunajšom väzení držali napríklad aj vedca Giordana Bruna či slávneho zvodcu Giacoma Casanovu.
V priebehu stredoveku prešiel palác viacerými prestavbami a rozšíreniami, dnešnú podobu získal najmä rekonštrukciou v gotickom štýle v 14. storočí. V roku 1577 ho poškodil požiar a pri následnej rekonštrukcii na jeho fasáde pribudli aj renesančné prvky. Dnes patrí so svojimi arkádami a lodžiami k najkrajším stavbám v Taliansku, veľké poklady však ukrýva aj vo vnútri. Steny veľkolepých sál zdobia vzácne umelecké diela od Tintoretta, Tiziana či Veroneseho a niekoľko malieb pre Dóžov palác vytvoril aj Hieronymus Bosch.
Bran, Rumunsko
Na zozname gotických hradov sa nachádza aj Bran, ktorý bol postavený v 14. storočí na obranu strategického miesta medzi Valašskom a Transylvániou. Dodnes si zachoval svoju dispozíciu s pevnými múrmi, obrannými vežami a nádvoriami, a tak turistom ponúka unikátny náhľad do typického stredovekého sídla. V interiéri zas môžu obdivovať zbierku rôznych umeleckých predmetov, nábytku a kostýmov.
K najnavštevovanejším lokalitám Rumunska však patrí najmä vďaka románu Brama Stokera o krvilačnom grófovi Drakulovi, ktorý tu údajne sídlil. Jeho predobrazom sa stal skutočný majiteľ Branu, knieža Vlad III. Narážač, ktorý je známy vďaka legendám o svojej krutosti. Jeho obľúbeným spôsobom popravy bolo pomalé a kruté narážanie na kôl, ale tiež sexuálne násilie páchané na sluhoch a ich deťoch. V hrade sa dodnes zachovali niektoré z Vladových prístrojov na mučenie.