Kráľov domček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepúšťal

2024-06-25 12:00:00 |   |    | 

Fridrich II. zúrivo čmára čosi na papier a von Knobelsdorff je bledý ako stena. „Výsosť, to je prevencia proti vlhkosti!“ osmelí sa namietnuť. „Žiadne poschodie, žiadne schody,“ rozčúli sa kráľ. Uznávaný architekt dostane výpoveď. 

S rokom 1740 a smrťou svojho despotického otca sa Fridrich II. (1712–1786) stáva pruským kráľom, a hlavne svojim pánom. Dáva vale berlínskym okázalostiam a ceremóniám a v rokoch 1745-1747 si v Postupime buduje letné sídlo.

Ako sa bude volať? Keď velí svojej armáde, používa kráľ výhradne nemčinu. Pokiaľ však dôjde na súkromnú korešpondenciu alebo vlastné filozofické spisy, uchyľuje sa k francúzštine. Jazyk krajiny galského kohúta volí aj tentoraz. „Sanssouci,“ vydýchne Fridrich.

Slovné spojenie skvele vystihuje jeho zámer – znamená totiž „Bez starostí“. Okrem toho bude panovník o stavbe často hovoriť ako o „mojom vinárskom domčeku“. O tom, ako bude vyzerať, má jasnú predstavu a tá sa pre architekta Georgea von Knobelsdorffa (1699-1753) čoskoro stáva nočnou morou. Už po roku prácu opúšťa - oficiálne zo zdravotných dôvodov.

Dielo dovádza do úspešného konca holandský staviteľ Ján Bouman (1706–1776). A Fridrich žiari šťastím… Napokon má v roku 1747 miesto, kde sa môže oddávať iba svojim záľubám. Namiesto plesov sa tak tu konajú predlhé filozofické debaty alebo koncerty. Kráľ tu hostí najbližších priateľov.

Tým, koho sem nikdy nepozve, je ale jeho manželka Alžbeta Kristína (1715 – 1797). O prítomnosť žien v Sanssouci Fridrich nestojí. „Toto miesto so mnou raz zomrie,“ hovorí. Mýli sa. Ďalším z pruských panovníkov, ktorý si palác zvolí za rezidenciu, je Fridrich Viliam IV. (1795 – 1861). Ten ho taktiež zmodernizuje a zväčší.

 

Tento a ďalšie zaujímavé články nájdete v časopise  HISTORY Revue.

 

 

 

Autor: © HISTORY revue / Ilona Kučerová

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa