Turecký ostrov Kekova: Podmorský unikát, za ktorým sa oplatí cestovať

2024-09-19 13:00:00 |   |    | 

Pamukkale, Antalya, Kapadócia... Mnohé turecké destinácie sú turistom veľmi dobre známe. Kekova ťahá za trochu kratší koniec, pritom práve tu nájdete unikát, za ktorým sa oplatí cestovať.



 

Pochovalo ho zemetrasenie

Na Kekove žili v dávnej minulosti obyvatelia Lýkie, ktorí vytvorili prvú mierovú demokratickú federáciu na svete, a zapísali sa tak nielen do tureckých dejín. Práve na tomto ostrove sa rozprestieralo jedno z ich najdôležitejších miest Simena. Obdobie rozmachu však vystriedala katastrofa. V 2. storočí mali v tejto časti Turecka niekoľko silných zemetrasení. Počas nich sa od Kekovy odtrhla menšia časť ostrova, na ktorej sa nachádzalo aj mesto Simena. Väčšinu z neho zatopila voda. Hlavný ostrov bol niekoľko rokov neobývaný, potom sa tam však vrátili ľudia, ktorí si postavili nové obydlia a dali tomuto miestu druhú šancu. Odtrhnutú časť so Simenou však už nikto nerenovoval a práve vďaka tomu sa stala nevšedným lákadlom pre turistov.

 

Ruiny, ktoré vykúkajú z podmorského sveta

V súčasnosti je táto malá oddelená časť Kekovy stále neobývaná. Na tú väčšiu v minulosti prichádzali robotníci, ktorí sa počas leta venovali ťažbe dreva. Tí si tam postavili aj domy, v ktorých počas tohto obdobia žili. Keď sa však zásoba stromov minula, postupne odtiaľ odchádzali a dnes na ostrove zostalo len pár domov, ktoré slúžia na dovolenkové účely a nikto z obyvateľov tam nemá trvalý pobyt. Kekova sa stala zaujímavou najmä pre turistov, ktorí si prichádzajú obzrieť pozostatky mesta Simena, takmer celé ponorené pod hladinou. Keďže je tu voda priezračne čistá, všetky ruiny vo vode sú krásne viditeľné aj bez toho, aby ste sa museli potápať. V mori sa nachádzajú napríklad pozostatky domov, verejné budovy, ale aj bývalá lodenica. Stále sú uchované aj pôvodné kamenné schody, ktorými sa prechádzalo od mora smerom do mesta.

 

Nemôžete sa tu potápať ani plávať

Kekova sa nachádza blízko mesta Demre, odkiaľ tam môžete vyraziť aj na výlety. Podmienkou ale je, že sa tam nemôžete potápať ani plávať. I keď vás pohľad na toto nezvyčajné pobrežie s potopenými ruinami bude priam lákať aspoň na šnorchlovanie, musíte odolať. Celá oblasť je od roku 1990 prísne chránená, aby ju tak uchovali aj pre ďalšie generácie. Z toho dôvodu nechcú, aby sa do vody zaniesli nejaké baktérie, ktoré by mohli ničiť starobylé stavby. Pomedzi ruiny sa však môžete plaviť na menších loďkách, kajakoch alebo skútroch. Aj v tomto prípade však musíte dodržiavať pravidlo, že sa môže jazdiť len veľmi pomaly, aby nedošlo k nejakému poškodeniu. Vďaka priezračnej vode vám to však úplne postačí, pretože keď budete stáť nad pozostatkami stavieb, cez hladinu dokonale uvidíte obrysy jednotlivých budov. Plávať môžete len v odľahlejšej časti, ktorá sa nachádza bližšie k hlavnému ostrovu.

 

Dostanete sa len na pár miest

Ruiny mesta Simena sa ale nenachádzajú len pod hladinou. Pozostatky uvidíte aj popri pobreží. Väčšinou sú to drobné domčeky, ktoré využívali bežní obyvatelia. Bohužiaľ sa však nedostanete ku všetkým uchovaným stavbám, najmä časť menšieho odtrhnutého ostrova je totiž takmer neprístupná a pozrieť si ju môžete len z loďky. Keď však vystúpite na hlavnej pevnine, dostanete sa napríklad aj k pozostatkom pevnosti.  Návšteva ostrova sa neodporúča v prípade zlého počasia. Vtedy je viditeľnosť pod hladinou slabšia a zbadáte len výčnelky niektorých budov. Počas plavby buďte pozorní aj preto, že v tejto časti Turecka žijú lietajúce ryby, takže máte šancu vidieť aj túto unikátnosť.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Piatok, 4. október. 2024. Meniny má František.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa