Mesto neviditeľných domov: V Uplistsikhe sa písali dejiny Gruzínska
Názov mesta Uplistsikhe znamená v doslovnom preklade „Pánova pevnosť“. Ide o jedno z najstarších miest v Gruzínsku, ktoré bolo zároveň svedkom mnohých zlomových udalostí v krajine. Hrdo tróni takmer v jej srdci a prináša svedectvá, ktoré boli v niektorých prípadoch celé roky zahalené rúškom tajomstva.
Splývali s prírodou
História mesta siaha do začiatku prvého tisícročia pred Kristom. Vtedy prví obyvatelia objavili výhody života v jaskynnom mestečku, kde si jednoduchšie vyrobili svoje obydlia, poskytujúce viac komfortu a najmä bezpečia. Väčšina domov v tom čase vznikla tak, aby do skál a jaskýň zasahovali čo najmenej. Preto nevytŕčali zo svojho okolia a skôr splývali s tunajšou prírodou, takže neboli viditeľní ani pred nepriateľmi. Počas najväčšieho rozmachu v Uplistsikhe žilo až 20-tisíc ľudí. Vtedy sa stalo dôležitým kultúrnym, náboženským a politickým centrom tohto regiónu. Robili tam všetky dôležité rozhodnutia a menili tak dejiny súčasného Gruzínska, vďaka čomu sa o ňom dodnes hovorí ako o tajomnom meste, ktoré ťahalo za nitky počas veľkých udalostí.
Uctievali bohyňu slnka, neskôr dominovalo kresťanstvo
Prví obyvatelia mali svoje vlastné božstvá. Podľa nájdených vykopávok je jasné, že uctievali najmä bohyňu slnka. Jej zasvätili viaceré rituály, ktoré im mali pomôcť pri hospodárení a ochrane ich územia. Neskôr však aj do Uplistsikhe prišlo kresťanstvo a isté obdobie uctievali obe viery. Potom šlo pohanstvo úplne do úzadia, čo však znamenalo pre mesto stratu jeho pozície. Na istý čas preto nezohrávalo tak dôležitú funkciu a darilo sa jeho konkurentom v blízkom okolí. Do hry ho opäť vrátil fakt, že tadiaľ viedla Hodvábna cesta, ktorá im znova priniesla viac peňazí.
Prepojenie tajnými chodbami
V súčasnosti sa podarilo v Uplistsikhe uchovať len 150 z pôvodných obydlí. Mesto je rozdelené do dvoch hlavných častí – hornej a dolnej. Medzi nimi je stredná, ktorá nemá až tak veľkú rozlohu a slúžila najmä na ich prepojenie. Mesto malo pôvodne len pár hlavných ulíc, to dôležité bolo totiž ľudským očiam ukryté. Jednotlivé časti spájali tajné chodby a tunely, ktoré viedli skalným komplexom a mali zároveň veľmi dôležitú funkciu. Používali sa aj ako núdzové cesty v prípade útokov nepriateľov. Jednotlivé obydlia sú jednoduchšie, pretože si ich obyvatelia až natoľko nezdobili. Pár reliéfnych prvkov je ale vidieť v priestoroch, ktoré patrili panstvu alebo slúžili na organizovanie omší či iných posvätných rituálov.
Na kolená ich položili Mongoli
Uplistsikhe zažilo najlepšie obdobie medzi 9. a 12. storočím. Potom však prišiel tvrdý pád na dno. Mesto začali čoraz častejšie napádať nepriatelia a kvôli tomu ho opúšťali najmä mladí obyvatelia. Posledný úder prišiel od mongolských vojakov, ktorým sa ho podarilo dobyť. Potom z neho zostali len ruiny a ľudia sa presťahovali do iných končín. Po znovuobjavení mesta sa veľmi rýchlo stalo obľúbenou turistickou atrakciou.
Čo všetko uvidíte?
Z pôvodného mesta sa podarilo uchovať najmä domy, ktoré patrili obyvateľom zo strednej vrstvy. Väčšinou to boli len veľmi jednoduché príbytky prepojené s jaskyňami, ktoré uvidíte aj v súčasnosti. Neskôr tam pribudli modernejšie stavby, napríklad kostol z 10. storočia, ktorý sa už stal samostatnou budovou. Zaujímavý je aj menší amfiteáter, lekáreň alebo časť, ktorú používali ako väznicu. Uplistsikhe má neopakovateľnú atmosféru a kvôli výnimočnej architektúre ho prezývajú aj gruzínskou Kapadóciou, ktorá vznikla veľmi podobným spôsobom.
Autor: © Zoznam/David
Zdieľať článok na FacebookuNovinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.