Európsky Alcatraz: Nedobytnú pevnosť na mori nájdete aj v Grécku

2024-09-16 12:00:00 |   |    | 

Nafplio parí z historického hľadiska medzi najvýznamnejšie mestá v Grécku, preto bolo už v minulosti veľmi dobre chránené. Ako jeden z obranných prvkov vybudovali na mori v blízkosti pobrežia hrad Bourtzi, ktorý pripomína európsku verziu slávneho Alcatrazu.



 

Postavili ho na veľkej skale

Kedysi sa na území súčasného Nafplionu rozprestierala Benátska republika, ktorej obyvatelia často čelili útokom nepriateľov a pirátov. Preto dobre vedeli, že musia vylepšiť svoj obranný systém a v 15. storočí sa na základe návrhu architekta Antonia Gambella pustili do stavby pevnosti, ktorej našli perfektné miesto. Neďaleko prístavu sa na mori nachádzala veľká prírodná skala a z nej mohli vojaci zasiahnuť ešte skôr, ako by sa cudzie lode dostali k prístavu.

 

S pevninou ich spájala reťaz

Až do súčasnosti sa podarilo uchovať pôvodný charakter pevnosti. Dominuje jej hlavná centrálna veža, okolo ktorej postavili niekoľko menších, v tých boli delá. Neskôr na ochranu mesta vymysleli dômyselný systém, ktorý kombinovali s pôvodnými delostreleckými batériami. Priamo z ostrova od pevnosti natiahli až na pobrežie Nafplionu veľkú reťaz. Tú počas noci napínali a vďaka tomu ani v nestrážený moment nemohli lode vplávať do prístavu. Pevnosť plnila obranné účely až do 19. storočia a stala sa jedným z najdôležitejších obranných prvkov na gréckom pobreží.

 

Dôležitú úlohu zohral počas revolúcie

Jednu z posledných dôležitých úloh zohrala pevnosť v priebehu Gréckej revolúcie, ktorá začala v roku 1821. Vtedy sa vzbúrenci snažili o oslobodenie spod osmanskej nadvlády. Do Bourtzi sa v júni 1822 dostala skupina 150 strelcov a ďalších 50 vojakov, ktorí obsluhovali delá. Tí pod vedením svojich vodcov ostreľovali pobrežie Nafplionu a s tunajšími predstaviteľmi zvádzali veľmi dlhý boj. Nakoniec múry pevnosti poslúžili ešte aj utekajúcej vláde, ktorá sa tam na krátky čas uchýlila pred rozzúrenými občanmi.

 

Katom zakázali vstup do mesta

Po revolúcii sa našlo pre pevnosť nové využitie. V druhej polovici 19. storočia v ňom vytvorili menšiu väznicu a miesto, kde popravovali trestancov a nepriateľov. V Bourtzi v tom čase žili kati, ktorých však kvôli temnej povesti domáci obyvatelia nenávideli. Preto im zakázali vstup do mesta a boli odsúdení len na pobyt na ostrove. Na pevninu mohli vstúpiť iba v sprievode vojakov alebo policajtov, s ktorými prichádzali do kontaktu kvôli ich práci.

 

Vybudovali tam hotel

Na krutú minulosť Bouritzu sa však časom zabudlo. Pevnosť bola pár rokov opustená, až sa ju v tridsiatych rokoch minulého storočia rozhodli premeniť na hotel. Hrad prerobili na dvanásť samostatných izieb, pri ktorých bola aj vychýrená reštaurácia. Zrazu sa z neho stalo miesto pre smotánku, ktoré vyhľadávali aj bohatší turisti. Týmto účelom slúžil Bouritz viac ako 30 rokov, potom ho pre verejnosť znova zatvorili.

 

Dostanete sa tam loďou z prístavu

Len nedávno dostala pevnosť novú nádej, keď podstúpila ďalšiu veľkú renováciu. Tentoraz z nej urobili turistickú atrakciu, ktorá má byť veľkým lákadlom pre dovolenkárov. K Bourtzu sa dostanete za desať minút menšími loďami z prístavu a na mieste si môžete pozrieť najmä hradby. V súčasnosti sa už pevnosť využíva aj na usporadúvanie rôznych akcií. Navštíviť môžete tiež obchod so suvenírmi.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Štvrtok, 10. október. 2024. Meniny má Slavomíra.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa