Stratené mesto v srdci Španielska: Prekrásna Azahara vraj vznikla pre radosť konkubíny

2024-09-17 12:00:00 |   |    | 

„Bolo jedným z najnádhernejších, najznámejších a najveľkolepejších miest, aké kedy človek postavil,“ skladá Azahare hold moslimský učenec Ibn Challikán Medine. Tzv. Žiariace mesto bolo vyše 900 rokov stratené napriek tomu, že sa nachádza v samotnom srdci Španielska. Akými divmi sa mohlo „maurské mesto snov“ pochváliť?



 

Na úpätí pohoria Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 tu začína vyrastať nová metropola. Za jej vznikom stojí Abd ar-Rahmán III. (asi 890-961), ktorému sa niekoľko rokov predtým podarilo vytvoriť na juhu Pyrenejského polostrova vlastný štát. Jeho centrom je Córdoba. Kalif sa však rozhodne vybudovať si ešte veľkolepejšie hlavné mesto. Podľa legendy ho k tomu prinúti jeho konkubína Azahara. „Prečo mi so svojím bohatstvom nepostavíš mesto a nepomenuješ ho po mne?“ vyzýva ho údajne. Abd ar-Rahmán jej má vyjsť v ústrety a v tieni Sierry Moreny postaviť dych vyrážajúcu Medinu Azaharu.

 

Versailles stredoveku

Na tvárach vyslancov sa zračí údiv. Jadro metropoly je hotové neuveriteľne skoro. Už v roku 941 sa v ňom k nebu týči mešita a o štyri roky neskôr aj palác s háremom. Ďalším divom, ktorý prichádzajúcich ohromuje, je rozsiahla záhrada evokujúca raj. Medina Azahara, ktorej meno je možné preložiť ako Žiariace mesto, má neobvyklý tvar obdĺžnika. Na dĺžku meria 1,5 kilometra a na šírku 750 metrov. O metropole sa dnes pre jej veľkoleposť často píše ako o „Versailles stredoveku“. Po dokončení ide podľa niektorých zdrojov o najväčšie mesto vtedajšej Európy.

 

Sála s perlou

Rozľahlá sála sa doslova kúpe v svetle. Dominantou mesta je kalifov palác, ukrývajúci trónnu sieň aj unikátnu halu. „Jej strop bol zo zlata a mramoru. Uprostred visela nádherná perla,“ opisuje ju alžírsky historik Ahmad al-Maqqari (1577–1632). Hlavným lákadlom sály je nádrž s ortuťou, od ktorej hladiny sa odráža svetlo. Cudzieho vyslanca bohužiaľ veľmi dlho neudivuje. Už v roku 1010 je Medina Azahara počas občianskej vojny vypálená do základov a čoskoro sa po nej zľahne zem. Jej pozostatky sa podarí objaviť až v roku 1911. Sú natoľko vzácne, že je „maurské mesto snov“ roku 2018 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

 

Tento a ďalšie zaujímavé články nájdete v časopise  HISTORY Revue.

 

 

 

Autor: © HISTORY revue / Pavel Besta

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Piatok, 4. október. 2024. Meniny má František.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa