NEMECKO - Ulm sa nachádza v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. V jeho centre stojí luteránsky chrám s rovnakým pomenovaním, ktorý sa hrdí titulom „najvyšší kostol na svete“. Je dominantou mesta aj atrakciou, za ktorou sem putuje množstvo turistov.
Výstavba Ulmského dómu sa začala v roku 1377 na popud obyvateľov mesta, ktorí sa rozhodli vybudovať vlastný chrám bez pomoci cirkevných hodnostárov či šľachty, čo bolo v stredoveku nezvyčajné. Dóm mal pôvodne slúžiť ako miesto pre bohoslužby pre katolíckych obyvateľov, neskôr sa však počas dejín zmenil na protestantský kostol.
Dlhé prestávky vo výstavbe viedli aj k zmenám v architektonickom dizajne. K úplnému dokončeniu chrámu došlo až v roku 1890, keď dokončili vyše 160 metrov vysokú vežu. Vďaka nej sa chrám stal najvyššou stavbou na svete a hoci mu o pár rokov tento tromf uchmatli stavitelia radnice vo Philadephii, Ulmu zostalo prvenstvo aspoň medzi svätostánkami.
Ulmský chrám je typickým príkladom gotického štýlu, ktorý sa vyznačuje vysokými klenbami, špicatými oblúkmi a bohato zdobenými fasádami. Zaujímavosťou je, že hlavná loď kostola je druhou najširšou medzi gotickými chrámami v Európe.
Bohatý chór bol vytvorený majstrom Jörgom Syrlinom a nachádzajú sa v ňom aj bohato vyrezávané lavice, ktoré sú cenené pre svoju umeleckú hodnotu. Vzácnym je aj historický organ, ktorý sa pýšil titulom najväčší svojho druhu na svete a v roku 1763 na ňom hral aj Wolfgang Amadeus Mozart.
Počas 2. svetovej vojny mesto Ulm zažilo veľké bombardovanie, počas ktorého zničili takmer 80 percent budov. Na pripomienku tejto smutnej udalosti sa každý rok 17. decembra rozozvučia zvony presne v tom čase, keď na mesto zaútočili.
Jedným z hlavných lákadiel je pre návštevníkov aj možnosť vyjsť na vrchol veže, ktorá poskytuje nádherný výhľad na mesto, rieku a okolitú krajinu. Výstup po 768 schodoch je fyzicky náročný, no pohľad z výšky stojí za tú námahu. Za jasných dní je vidno až na vrcholky Álp.
Dnes je chrám významnou turistickou atrakciou, ale konajú sa tu aj rôzne koncerty a naďalej slúži tiež veriacim. Bohoslužby sa tu konajú pravidelne každý týždeň a v tomto čase nemôžu ísť dnu turisti. Treba si však počkať - návšteva najvyššieho chrámu sveta rozhodne stojí za to.