Pondelok20. január 2025, meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent

Trosky z vyhoreného Notre-Dame študujú na tajnom mieste, sú kontaminované

Katedrála Notre-Dame v Paríži Zobraziť galériu (4)
Katedrála Notre-Dame v Paríži (Zdroj: TASR/AP)

FRANCÚZSKO - Tisíce drevených, kamenných a kovových pozostatkov z vyhoreného parížskeho chrámu Notre-Dame boli starostlivo vyzdvihnuté z popola, dostali inventárne číslo a boli uložené na tajnom mieste neďaleko Paríža. Tam majú prístup len archeológovia, ktorí do unikátneho archívu musia chodiť v ochranných oblekoch kvôli olovu, ktoré pri požiari všetko kontaminovalo. Oblečení v kombinéze od hlavy až po päty všakmôžu skúmať to, čo už nikdy neuvidí žiadny návštevník katedrály, ktorá sa po opravách otvorí verejnosti v nedeľu 8. decembra.

Na policiach tu ležia pozostatky po požiari, ktorý chrám zničil 15. apríla 2019. V desiatkach regálov je uložených 10.000 kusov zuhoľnateného dreva, tisíce kovových svorníkov a klincov a sčernené kamenné bloky. Sú to zvyšky krovu z 13. storočia, klenby a štíhlej veže, ktorú navrhol architekt Eugène Viollet-le-Duc.

Medzi kusmi plechu skrúteného požiarom vyčnieva takmer nedotknutý zvon, hodinový stroj, kúsok ozdobného vlysu alebo hlava anjela, ktorá si ako zázrakom zachovala zvyšky svojej červenej a modrej polychrómie. V stane čakajú kusy trámov - niektoré úplne čierne, iné sa stále zreteľne viditeľnými letokruhmi - kým sa vedci dostanú k ich štúdiu. Bádatelia sem dochádzajú od roku 2022.

Katedrála Notre-Dame v Paríži po ničivom požiari
Zobraziť galériu (4)
Katedrála Notre-Dame v Paríži po ničivom požiari  (Zdroj: TASR/AP)

Bezprostredne po požiari sa archeológovia úradu DRAC spadajúceho pod ministerstvo kultúry rozhodli, že všetky trosky a suť z požiaru chrámu budú považované za "archeologické nálezy". Ako také boli klasifikované ako historické pamiatky, majú status "hnuteľného archeologického majetku" a nakladanie s nimi je značne obmedzené.

"Už predtým sa zbierali jednotlivé prvky zachránené počas katastrof, napríklad po požiari Bretónskeho parlamentu v Rennes alebo zámku v Lunéville. Čo však bolo pri Notre-Dame nové, bol rozsah a systematickosť celej operácie," uviedol vedúci regionálneho archeologického oddelenia úradu DRAC Stéphane Deschamps.

Katedrála Notre-Dame v Paríži po ničivom požiari
Zobraziť galériu (4)
Katedrála Notre-Dame v Paríži po ničivom požiari  (Zdroj: TASR/AP)

"Je to mimoriadny zdroj informácií o stavbe, o ktorej každý počul, ale ktorá v skutočnosti nikdy nebola riadne preskúmaná. Tento požiar, ktorý je úplnou tragédiou, má tiež mimoriadny potenciál pre poznanie, vedu a výskum," zdôraznil riaditeľ DRAC Laurent Roturier.

Zozbieranie archeologicky zaujímavých trosiek požiaru bolo samo o sebe veľkou výzvou a zložitou operáciou, ktorá trvala 20 mesiacov. Prácu ovplyvňovali početné obmedzenia ako zabezpečenie chrámu, prítomnosť olova alebo potreba koordinácie s rekonštrukciou katedrály, opisuje Deschamps.

Trosky z vyhoreného Notre-Dame
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Profimedia)

Archeológovia nemohli k fragmentom chodiť osobne kvôli hrozbe zrútenia klenby. Vykopávky tak prebiehali "na diaľku". Fotogrammetrické merania zaznamenali presnú polohu a rozmery jednotlivých prvkov, tie potom boli postupne jednotlivo vyzdvihnuté pomocou diaľkovo ovládaných robotov alebo pre ne šli technickí pracovníci zavesení v postrojoch v prípade prvkov umiestnených na klenbách. Zozbierané nálezy boli starostlivo zabalené a očíslované  av prvej fáze uložené pod stanmi na priestranstve pred chrámom.

Táto mravčia práca poslúžila aj pri rekonštrukcii Notre-Damu. Architekti a remeselníci sa chodili pozerať na jednotlivé prvky a skúmali, ako bola pôvodne zostavená klenba alebo konštrukcia veže. Poznatky potom uplatnili pri výrobe kópií. Skúmanie zuhoľnatených úlomkov dreva tiež ukázalo, že na pôvodnú stavbu bolo použité čerstvé drevo, a tak ani trámy na nové krovy nie je potrebné sušiť.

V parížskej Notre-Dame odkryli vzácne hrobky a sarkofág (Zdroj: Profimedia)

Časť zozbieraných artefaktov bude vystavená v múzeách, časť však zostane k dispozícii vedcom pre ďalšie skúmanie. Vedci už teraz napríklad určujú presnejšie dáta, kedy a kde boli vyrúbané stromy na výstavbu katedrály v 13. storočí alebo akou metódou boli trámy zviazané. Zistia tiež, v akom horskom pohorí boli stromy vyrúbané a môžu to využiť na analýzu klimatických zmien.

"Za 20 alebo 30 rokov sa možno budú vedci viac zaujímať o reštaurátorské práce z 19. storočia a budú mať k dispozícii technické prostriedky, ktoré dnes nemáme. Našou povinnosťou je zachovať všetky tieto pozostatky tak, aby im boli k dispozícii," hovorí Deschamps.

Viac o téme: RekonštrukciaArchitektúraPožiarVýskumKatedrálaArcheológiaHistorické pamiatkyFrancúzskoParížNotre-DameVedaDRACStéphane DeschampsLaurent RoturierEugène Viollet-le-Duc
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu