FRANCÚZSKO - V srdci francúzskeho kraja Franche-Comté sa na vrchole kopca Bourlémont nachádza jedinečná kaplnka Notre-Dame du Haut. Autorom tohto klenotu je Le Corbusier, známy všestranný umelec, ktorý je tvorcom viacerých architektonických skvostov.
Uctili si pôvodnú kaplnku
História tohto posvätného miesta siaha až do obdobia staroveku, keď kopce v tomto regióne slúžili ako miesta uctievania Slnka. Často sa tu ľudia stretávali pri rôznych rituáloch. Počas rímskej éry sa táto lokalita stala centrom kresťanskej viery a do polovice 20. storočia bola zasvätená Panne Márii. Pôvodná kaplnka na kopci Bourlémont bola zničená počas 2. svetovej vojny.
Táto strata podnietila miestnych obyvateľov a cirkevných predstaviteľov k tomu, aby iniciovali projekt výstavby novej. Úloha rekonštrukcie bola zverená Le Corbusierovi, ktorý navrhol stavbu, ktorá by odrážala spiritualitu miesta, no zároveň by bola moderným umeleckým vyjadrením. Jej výstavba začala v roku 1950 a dokončená bola v roku 1954. Okrem samotnej kaplnky Le Corbusier naplánoval aj pútnické domy, obydlie pre kňaza a pomník obetiam vojny.
Vizionársky projekt
Le Corbusier bol známy svojím modernistickým prístupom. Preto navrhol kaplnku, ktorá sa odkláňa od tradičných kresťanských stavieb. Namiesto krížového pôdorysu vytvoril asymetrický dizajn s oblými stenami, ktoré podporujú mohutnú strechu v tvare krabieho panciera. Tá je vyrobená z tenkých betónových membrán, čo bolo v tom čase malým technickým zázrakom.
Vytvára dojem, akoby levitovala nad stenami. Významným prvkom je aj hra so svetlom. Hrubé južné steny s nepravidelnými otvormi prepúšťajú svetlo cez farebné sklenené tabule, ktoré sú kombináciou techník maľovania na sklo.
Poklona prírode
Notre-Dame du Haut je ukážkou harmónie medzi prírodou a modernou architektúrou. Nachádza sa na vrchole kopca obklopeného lesmi, čím vytvára dojem pokoja. Zakrivené betónové steny kaplnky a strecha v tvare krabieho panciera pôsobia ako kontrast k hrubým materiálom, z ktorých je postavená. Táto kombinácia drsnosti a jemnosti vyjadruje hlboký duchovný význam stavby.
Interiér je pritom rovnako fascinujúci ako exteriér. Svetlo prenikajúce cez malé farebné okná vytvára v priestore tajomnú atmosféru. Le Corbusier sa rozhodol nepoužiť tradičné vitráže, pretože chcel, aby návštevníci cítili spojenie s vonkajším svetom, či už to je cez pohyby oblakov alebo listov na stromoch, ktoré takto môžu ľahšie pozorovať.
Špeciálna socha Panny Márie
Kaplnka je unikátna aj svojím duchovným významom. Zakrivená strecha, ktorá sa akoby vznáša nad stenami, symbolizuje Božiu loď, poskytujúcu útočisko a bezpečie veriacim. Navrhnutá je ako krídlo lietadla, pričom je podopretá stĺpmi ukrytými v stenách. Medzi ňou a stenami je úzky priestor, ktorý umožňuje prienik svetla a dodáva stavbe dojem ľahkosti. Táto inovatívna technika bola na svoju dobu revolučná. Interiér pôsobí jednoducho a pokorne, čím poskytuje skvelé miesto na modlitbu a rozjímanie.
Steny sú z hrubého betónu, čo zdôrazňuje monumentalitu stavby, no zároveň poskytujú stabilitu a izoláciu. Materiály, ako betón, drevo, železo a sklo, sú použité v dokonalom súlade, čím vytvárajú unikátnu atmosféru. Zaujímavosťou je, že jej priestor je prispôsobený masovým púťam. Vonkajší oltár umožňuje zhromaždenie tisícov veriacich počas sviatočných dní. Jedinečná je aj ikonická socha Panny Márie, ktorá bola zachránená z pôvodnej kaplnky. Umiestnená je v špeciálnom otvore na stene, kde môže byť otočená buď dovnútra, alebo von.